Szybki wypad na Śnieżkę
Ponieważ otworzono szlak turystyczny prowadzący zakosami na Śnieżkę warto skorzystać z tego faktu i udać się na najwyższy szczyt Sudetów a zarazem najwyższą górę Czech. Śnieżka zawsze jest w centrum … Czytaj dalej →

Ponieważ otworzono szlak turystyczny prowadzący zakosami na Śnieżkę warto skorzystać z tego faktu i udać się na najwyższy szczyt Sudetów a zarazem najwyższą górę Czech. Śnieżka zawsze jest w centrum … Czytaj dalej →
W piątek 26 czerwca 2020 roku w Strużnicy ustawiono nową tablicę informacyjną. Znajduje się ona przy nowo wytyczonym szlaku czarnym prowadzącym ze Strużnicy na Lwią Górę. Szlak został pomalowany przez … Czytaj dalej →
W dniach 4-5 lipca 2020 Związek Gmin Karkonoskich udostępnił chętnym swoją siedzibę mieszczącą się w pałacu hrabiego Redena. Ponieważ obiekt ten na co dzień służy jako biurowiec nie zawsze można … Czytaj dalej →
Grudzień to miesiąc, w którym zwyczajowo spotykają się działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na zebraniach opłatkowych by podsumować swoją pracę w danym roku oraz podzielić się opłatkiem. Niestety w roku obecnym, … Czytaj dalej →
Publikujemy mało znane zdjęcie Chatki Morgana które wykonał w dniu 18 lutego1989 roku Remigiusz Kamiński, kapitan Wojsk Ochrony Pogranicza (wtedy porucznik zastępca dowódcy strażnicy WOP na Równi pod Śnieżką). ap
Czytaj dalej →Rysy to w zasadzie góra, ale to także symbol. Każdy kto na nią wchodzi wie, że jest ona najwyżej położonym szczytem w Polsce. Oczywiście tak jest ale same Rysy to … Czytaj dalej →
Dr Przemysław Wiater przez mieszkańców naszego regionu kojarzony jest przede wszystkim jako historyk, kustosz, dyrektor Muzeum Karkonoskiego, radny miasta Szklarska Poręba. Także jako autor wielu ciekawych publikacji i książek, których … Czytaj dalej →
W czwartek 27 sierpnia 2020 roku do Bukowca dotarła prawie 40-osobowa grupa uczestników projektu „Moja i Twoja historia” realizowanego przez Fundację świętej Jadwigi w Morawie. Projekt skierowany do seniorów ale … Czytaj dalej →
Ze względu na panujący tłok w popularnych miejscach Karkonoszy chciałbym zaproponować wycieczkę w miejsce mniej uczęszczane acz bardzo urokliwe. Jest to Źródło Łaby, rzeki zlewiska Morza Północnego, która biorąc swój … Czytaj dalej →
Turystyka towarzyszyła ludziom od zawsze. Jednak formę zorganizowaną, na terenie naszego kraju, przyjęła w wieku XIX, kiedy to w roku 1873 utworzono Towarzystwo Tatrzańskie. Zaczęto wtedy wytyczać i znakować szlaki … Czytaj dalej →
Nadchodzi powoli sezon zimowy i wiele osób będzie chciało wybrać się na narty, w związku z czym warto dokonać przeglądu obecnie posiadanego sprzętu, a w razie potrzeby zaopatrzyć się w … Czytaj dalej →
Miejsce pamięci w Kotle Łomniczki. Symboliczny Cmentarz Ludzi Gór, który powstał dzięki inicjatywie jeleniogórskiego koła przewodników sudeckich . Motto zaczerpnięto ze słowackiego Symbolicznego Cmentarza Ofiar Tatr: „Mŕtvym na pamiatku, živým … Czytaj dalej →
Coraz częściej na popularnych portalach pojawiają się informacje o turystach, których warunki atmosferyczne zaskoczyły na górskim szlaku. Jeśli wybieramy się na trekking późną jesienią lub zimą, to powinniśmy wiedzieć, że … Czytaj dalej →
Dla kogo? Forum to spotkanie przedstawicieli branży turystycznej oraz instytucji wspierających jej rozwój. Dla samorządów, biur informacji, biur turystycznych, agencji eventowych, przewodników, gestorów bazy noclegowej i gastronomicznej. Poznaj nowe trendy, … Czytaj dalej →
W imieniu Zarządu Województwa Dolnośląskiego informujemy, że stwierdzenia prezentowane przez p. Roberta Golbę – prezesa firmy Alex Stern, odnośnie braku planów uruchomienia linii kolejowej przebiegającej przez most nad Jeziorem Pilchowickim … Czytaj dalej →
Wiele osób zastanawia się, czy w góry można wychodzić po pracy. Często bowiem nie mają możliwości załatwienia sobie dnia wolnego, a w weekendy odstraszają ich tłumy ludzi widoczne w każdym … Czytaj dalej →
15 lipca 2020 roku w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie miały miejsce konsultacje zespołu liderów społecznych miasta Jelenia Góra dotyczące zidentyfikowania potencjałów i problemów Jeleniej Góry, kierunków dalszego rozwoju … Czytaj dalej →
Pod takim tytułem otworzono w piątkowe popołudnie wystawę w pałacu w Bukowcu. Organizatorami byli: Związek Gmin Karkonoskich, Instytut Pamięci Regionalnej w Meziměstí oraz Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki w Bratysławie. Przybyłych do … Czytaj dalej →
Gdy na mocy porozumienia pomiędzy Sudeckim Bractwem Walońskim a Oddziałem PTTK „Sudety Zachodnie” powstał regulamin nowej regionalnej odznaki krajoznawczej „Sudecki Gwarek Waloński”, nikt nie spodziewał się, że spotka się ona … Czytaj dalej →
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze została otwarta wystawa, na której zaprezentowano dzieła przedwojennych artystów ukazujących piękno Karkonoszy. Może sam fakt pokazania kilkudziesięciu dzieł nie byłby niczym nadzwyczajnym, ale temat, … Czytaj dalej →
Jest to propozycja przejścia trasy niezwykle uroczej, z pięknymi widokami, jednak trochę wymagającej. Atutem jest tutaj możliwość skracania przejścia i wcześniejszego powrotu do domu. Pozwala to na przejście części szlaku … Czytaj dalej →
W sobotę 13 czerwca 2020 roku członkowie DTMZ spotkali się w Szczawnie-Zdroju, by obejrzeć zmiany, jakie nastąpiły w substancji Zakładu Przyrodoleczniczego od czasu, kiedy strawił go pożar. Sama miejscowość położona … Czytaj dalej →
W poniedziałek 15 czerwca 2020 roku w Muzeum Karkonoskim spotkali się przedstawiciele jednostek zajmujących się szeroko pojmowaną edukacją regionalną. Byli to burmistrzowie czy osoby ich reprezentujące oraz dyrektorzy placówek muzealnych, … Czytaj dalej →
XVI-wieczny pałac w Bukowcu pełni obecnie funkcję siedziby Związku Gmin karkonoskich i częściowo udostępniany jest turystom. Najpiękniejsze ozdoby znajdują się w Sali Kominkowej. Ciekawe są stropy Sali Słonecznej i Księżycowej. … Czytaj dalej →
Karkonoski Park Narodowy jest otwarty od 20 kwietnia, jednak zamknięte są niektóre szlaki. Z powodu ograniczeń w przekraczaniu granicy zamknięta jest Droga Przyjaźni – szlak czerwony, grzbietowy od Mokrej Przełęczy … Czytaj dalej →
W Karkonoskim Parku Narodowym zamknięte są z powodu zagrożenia epidemiologicznego miejsca odpoczynku przy szlakach, a także następujące szlaki: 1. Czarny do Wodospadu Szklarki 2. Czarny, Śląska Droga, na odcinku od … Czytaj dalej →
W związku z zagrożeniem epidemicznym Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego wprowadza do odwołania na terenie KPN zakaz uprawiania innych rodzajów aktywności niż wędrówki piesze. Na szlakach poruszamy się z zachowaniem zasad … Czytaj dalej →
W Karkonoskim Parku Narodowym zamknięte zostały punkty kasowe. Zostaną otwarte, kiedy minie zagrożenie epidemiczne. Ruch turystyczny jest niewielki. Szlak grzbietowy, graniczny pozostaje zamknięty. Zamknięty jest także wstęp na wodospady, gdzie … Czytaj dalej →
W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego podjął decyzję o zamknięciu dla ruchu turystycznego Wodospadu Kamieńczyka oraz odcinka szlaku niebieskiego i czarnego prowadzącego do Wodospadu Szklarki od … Czytaj dalej →
W piątek 28 lutego 2020 roku w siedzibie Związku Gmin Karkonoskich w pałacu w Bukowcu Regionalna Pracownia Krajoznawcza Karkonoszy zorganizowała spotkanie pt. „Śladami uczestników – Jelczem w Himalaje”. 40 lat … Czytaj dalej →