Kuchnia karkonoska
Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część … Czytaj dalej →

Od lat panuje przekonanie, że w Karkonoszach nie ma regionalnej kuchni. Wszyscy są przekonani, że obecna kuchnia to przepisy pochodzące przede wszystkim z kresów. Myślimy tak dlatego, że spora część … Czytaj dalej →
Dr Przemysław Wiater przez mieszkańców naszego regionu kojarzony jest przede wszystkim jako historyk, kustosz, dyrektor Muzeum Karkonoskiego, radny miasta Szklarska Poręba. Także jako autor wielu ciekawych publikacji i książek, których … Czytaj dalej →
W czwartek 27 sierpnia 2020 roku do Bukowca dotarła prawie 40-osobowa grupa uczestników projektu „Moja i Twoja historia” realizowanego przez Fundację świętej Jadwigi w Morawie. Projekt skierowany do seniorów ale … Czytaj dalej →
Koncertem finałowym w Bukowcu zakończono XVII edycję Muzycznego Ogrodu Liczyrzepy. Festiwal operowy w Karkonoszach odbywał się w dniach 14-23 sierpnia 2020 roku. Pierwszy koncert miał miejsce 14 sierpnia w Kowarach, … Czytaj dalej →
Miejsce pamięci w Kotle Łomniczki. Symboliczny Cmentarz Ludzi Gór, który powstał dzięki inicjatywie jeleniogórskiego koła przewodników sudeckich . Motto zaczerpnięto ze słowackiego Symbolicznego Cmentarza Ofiar Tatr: „Mŕtvym na pamiatku, živým … Czytaj dalej →
W Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych (KSON) o przyszłości miasta w perspektywie 2030 r. i o projekcie Urzędu Miasta pt. „ŻYJ, MIESZKAJ, PRACUJ w JELENIEJ GÓRZE”, zorganizowane zostało spotkanie przedstawicieli różnych środowisk, by … Czytaj dalej →
15 lipca 2020 roku w Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Sobieszowie miały miejsce konsultacje zespołu liderów społecznych miasta Jelenia Góra dotyczące zidentyfikowania potencjałów i problemów Jeleniej Góry, kierunków dalszego rozwoju … Czytaj dalej →
Gdy na mocy porozumienia pomiędzy Sudeckim Bractwem Walońskim a Oddziałem PTTK „Sudety Zachodnie” powstał regulamin nowej regionalnej odznaki krajoznawczej „Sudecki Gwarek Waloński”, nikt nie spodziewał się, że spotka się ona … Czytaj dalej →
W Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze została otwarta wystawa, na której zaprezentowano dzieła przedwojennych artystów ukazujących piękno Karkonoszy. Może sam fakt pokazania kilkudziesięciu dzieł nie byłby niczym nadzwyczajnym, ale temat, … Czytaj dalej →
Jest to propozycja przejścia trasy niezwykle uroczej, z pięknymi widokami, jednak trochę wymagającej. Atutem jest tutaj możliwość skracania przejścia i wcześniejszego powrotu do domu. Pozwala to na przejście części szlaku … Czytaj dalej →
W sobotę 13 czerwca 2020 roku członkowie DTMZ spotkali się w Szczawnie-Zdroju, by obejrzeć zmiany, jakie nastąpiły w substancji Zakładu Przyrodoleczniczego od czasu, kiedy strawił go pożar. Sama miejscowość położona … Czytaj dalej →
W poniedziałek 15 czerwca 2020 roku w Muzeum Karkonoskim spotkali się przedstawiciele jednostek zajmujących się szeroko pojmowaną edukacją regionalną. Byli to burmistrzowie czy osoby ich reprezentujące oraz dyrektorzy placówek muzealnych, … Czytaj dalej →
XVI-wieczny pałac w Bukowcu pełni obecnie funkcję siedziby Związku Gmin karkonoskich i częściowo udostępniany jest turystom. Najpiękniejsze ozdoby znajdują się w Sali Kominkowej. Ciekawe są stropy Sali Słonecznej i Księżycowej. … Czytaj dalej →
Nadleśnictwo „Śnieżka”, Lasy Państwowe nie odpuszcza. Kolejni nielegalni motocykliści zatrzymani na szlakach turystycznych. Dzień dobry. Dziś nieuprawnione wjazdy w miejscu gdzie jest to zabronione – tu ewidentne przegięcie. Jazda po szlaku … Czytaj dalej →
Nie planujemy zamknięcia Karkonoskiego Parku Narodowego z powodu koronawirusa, choć sytuacja może się zmienić. Rekomendujemy unikanie dużych skupisk ludzkich, np. w schroniskach, unikanie komunikacji publicznej i wszelkich miejsc, gdzie przebywa … Czytaj dalej →
W poniedziałek 24 lutego 2020 roku w jeleniogórskiej filii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu spotkali się przewodnicy sudeccy na szkoleniu zorganizowanym przez Koło Przewodników Sudeckich działające przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” … Czytaj dalej →
Zapraszamy na wernisaż wystawy 13. stycznia 2020, godz. 16.30 (poniedziałek). Wystawę „Typisch schlesisch!?/Typowo śląskie?!” będzie można oglądać w Muzeum Miejskim „Dom Gerharta Hauptmanna” od 13 stycznia do 29 marca 2020 roku. Wystawa przygotowana przez HAUS SCHLESIEN (Dom Śląski) w Königswinter pokazuje z wielu perspektyw, jaki jest Śląsk, jak rozległy i różnorodny jest ten region.
Czytaj dalej →W noc sylwestrową na szczytach Karkonoszy rozpoczęcie Nowego 2020 roku świętowało w schroniskach i poza nimi bardzo dużo osób. Nasze Służby Terenowe podsumowują działania w noc Sylwestrową następującymi statystykami: – … Czytaj dalej →
30 listopada 2019 roku komisja, w składzie której byli przedstawiciele: inwestora (Oddział PTTK „Sudety Zachodnie”), wykonawcy prac remontowych, nadzoru budowlanego, biura konserwatora zabytków, Urzędu Miasta Jelenia Góra, odebrała kolejny etap … Czytaj dalej →
Rodzinne spotkanie z Mikołajem na Skwerze Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie 7 grudnia br. W planach wiele atrakcji! Będzie można zakupić dzieła lokalnych artystów, rzemieślników i pszczelarzy, a także spróbować … Czytaj dalej →
Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich wraz z Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze zorganizowały spotkanie patriotyczne, podczas którego uczcili Święto Niepodległości. Chętnych zaproszono do muzeum, gdzie przygotowano stosowną oprawę. Prezes … Czytaj dalej →
W Ministerstwie Edukacji Narodowej spotkali się działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego na uroczystości, podczas której minister Dariusz Piontkowski oraz prezes ZG PTTK Jerzy Kapłon wręczyli tytuły i medale „Nauczyciel Kraju Ojczystego”. … Czytaj dalej →
W niedzielę 13 października 2019 roku Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” zaprosił turystów na kolejną wycieczkę Rajdu na Raty. Tym razem wycieczka prowadzona przez Wiktora Gumprechta prowadziła środkową częścią Kotliny … Czytaj dalej →
W dniach 24-25 października 2019 roku odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Geopark Kraina Wygasłych Wulkanów – nowy produkt turystyczny regionu”. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Kaczawskie wybierając na miejsce jego przeprowadzenia Sudecką … Czytaj dalej →
W sobotni wieczór 19 października 2019 roku Stowarzyszenie Edukacyjno-Prozdrowotne Anasa zaprosiło chętnych na Pierwszy Spacer Historyczny pod hasłem „Tu początków Szklarskiej szukaj…”. Jak się okazało, mimo późnej pory, do Izerskiej … Czytaj dalej →
W dniach 5–6 października 2019 roku w schronisku „Na Hali Szrenickiej” miały miejsce uroczyste obchody Dnia Ratownika. Zwyczajowo raz do roku organizuje się spotkanie ratowników Karkonoskiej Grupy GOPR, tak by … Czytaj dalej →
Ponieważ w sobotę 5 października 2019 roku brałem udział w obchodach Dnia Ratownika zorganizowanych w schronisku „Na Hali Szrenickiej”, zostałem tam na noc, myśląc o zejściu wczesnym rankiem. Gdy jednak … Czytaj dalej →
W dniach 15-18 września 2019 roku w Wielkopolsce gościli publicyści krajoznawczy. Spotkanie organizowane co dwa lata zostało przygotowane przez Wielkopolski Klub Publicystów Krajoznawczych działający w strukturach Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w … Czytaj dalej →
Jubileusz 20-lecia członkowie Sudeckiego Bractwa Walońskiego obchodzili dokładnie o godzinie 19 minut 19, 19.09.2019 roku. I taka zbieżność cyfr wcale nie była dziełem przypadku. Dokładnie 20 lat temu mieszkaniec Szklarskiej … Czytaj dalej →
Niemal 45 tysięcy Dolnoślązaków oddało swój głos, wybierając najciekawsze ich zdaniem inicjatywy, które powstaną dzięki budżetowi obywatelskiemu Aktywny Dolny Śląsk. Wyniki tegorocznej, czwartej już, edycji przedstawili dziś marszałek Cezary Przybylski … Czytaj dalej →