100 lat gmachu Muzeum Karkonoskiego
Program obchodów jubileuszu 100-lecia gmachu Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze w dniu 14 kwietnia 2014 r.:
10:00-11:50 – I część sesji naukowej
10:00-17:00 – Najnowsze publikacje regionalne. Prezentacja wydawnictw przy współpracy z Książnicą Karkonoską.
12:00-12:45 Uroczyste otwarcie wystawy „MY JELENIOGÓRZANIE. JUBILEUSZ 100 – LECIA MUSEUM RGV – MUZEUM KARKONOSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE”
13:00 Odsłonięcie pamiątkowego kamienia
Wykonanie pamiątkowej fotografii przed muzeum
13:30 Rozpoczęcie warsztatów, pokazów na dziedzińcu muzeum
-
Warsztaty (dla dzieci i dorosłych):
1) biżuteria szklana zdobiona grawerką – na specjalnie przygotowanej szklanej bazie uczestnicy wykonają zaprojektowany przez siebie wzór
2) zawieszki okienne – wykonanie dekoracji grawerowanej na wypalonych w piecu szklarskim przezroczystych zawieszkach
3) lustro zdobione– wykonanie dekoracyjnego ornamentu dookoła lub na brzegach lusterka.
4) Przycisk do papieru- wykonanie pamiątkowego szklanego przycisku do papieru
Uczestnicy przy użyciu najróżniejszych materiałów: szklanych koralików, naklejek, papierowych ozdób stworzą na bazie soczewki swój własny przycisk.
5) Ornament na papierowych talerzykach-uczestnicy otrzymują papierowe talerzyki, farby oraz ozdobne stemple. Ich zadaniem będzie stworzenie własnego ornamentu. Talerzyki po wysuszeniu są gotowe do przystrojenia suszonymi kwiatami.
-
Pokazy artystyczne:
1) Pokaz wydmuchiwania szkła w plenerowym piecu szklarskim – Tomasz Gondek
2) Pokaz grawerowania szkła – Małgorzata Sztabińska
-
Ogłoszenie wyników konkursów:
1) regionalnego konkursu plastyczno-literackiego „MOJA RODZINA”
2) konkursu fotograficznego „MOJA PRZYGODA Z MUZEUM”
14:00 – 17:00 – II część sesji naukowej
Program obchodów i sesji naukowej w dniu 14 kwietnia 2014 r.:
I część:
10:00-10:05 przywitanie gości – mgr Gabriela Zawiła dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze
10:05- 10:10 rozpoczęcie sesji – prof. Agnieszka Zabłocka-Kos moderator sesji
10:10-10.30mgr Robert Rzeszowski „Spacerkiem po Muzeum RGV w Jeleniej Górze 1914-1945”
10.30-10.50mgr Marta Ostrowska-Bies „Karl Grosser (1850-1918) architekt z Kowar, czyli o autorze projektu siedziby Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze”
10.50-11:10 Horst Herr „Pozycja Towarzystwa Karkonoskiego w Niemczech w przeszłości i teraz”
11:10-11.30 mgr Ivo Łaborewicz „Dokumentacja Towarzystwa Karkonoskiego (RGV) w zbiorach Archiwum Państwowego we Wrocławiu Oddział w Jeleniej Górze”
11:30-11:50 prof. Agnieszka Zabłocka-Kos – podsumowanie części pierwszej
Przerwa 11:50-14:00
w tym czasie:
12:00-12:45 Uroczyste otwarcie wystawy „MY JELENIOGÓRZANIE. JUBILEUSZ 100 – LECIA MUSEUM RGV – MUZEUM KARKONOSKIEGO W JELENIEJ GÓRZE”
13:00 Odsłonięcie pamiątkowego kamienia
Wykonanie pamiątkowej fotografii przed muzeum
13:30 Rozpoczęcie warsztatów i pokazów na dziedzińcu muzeum
II część:
14.00-14.20 mgr Elżbieta Ratajczak „Karkonoskie pamiątki z podróży. Ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.”
14.20-14.40 dr Mateusz Hartwich „Historia turystyki w regionie jeleniogórskim – aspekty kulturowe”
14.40-15.00 prof. dr hab. Paweł Banaś „Dolny Śląsk idylliczny”
15.00-15.20 prof. dr hab. Jacek Potocki „Meandry budowania lokalnej tożsamości i narracji historycznej na Dolnym Śląsku”
15.20-15.40 mgr Rainer Sachs „Władztwo Schaffgotschów i jego znaczenie dla historii sztuki Europy Środkowej i Wschodniej”
15.40-16.00 mgr Joanna Błoch „Historia rylcem pisana, czyli miedziorytnicze konterfekty jeleniogórskich mieszczan doby baroku”
16:00-17:00 prof. Agnieszka Zabłocka-Kos – podsumowanie sesji; dyskusja
Red.
