“Zarys dziejów turystyki i przewodnictwa w Sudetach”
Zapraszamy do zapoznania się z wydawnictwem podsumowującym obchody jubileuszu 60-lecia Koła Przewodników Sudeckich.
Właśnie ukazała się pozycja Zarys dziejów turystyki i przewodnictwa w Sudetach będąca ostatnim akcentem obchodzonego jubileuszu 60-lecia Koła Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. W publikacji tej na ponad 470 stronach zawarto informacje rzucające światło na stan przewodnictwa zorganizowanego w naszej części gór.
Pierwsza część książki to referaty wygłoszone podczas konferencji „Rola przewodników sudeckich w edukacji młodzieży, rozwoju i promocji turystyki górskiej na przykładzie Sudetów” odbytej 9 listopada 2013 r. w Jeleniej Górze. Z prezentacji, jakie miały wówczas miejsce, dowiadujemy się o historii turystyki po czeskiej stronie Karkonoszy. Oczywiście w skrótowej wersji. Na powyższy temat wypowiedzieli się Krzysztof R. Mazurski i Jan Luštinec. Jacek Potocki przybliżył sprawy dotyczące organizacji sieci szlaków turystycznych po II wojnie światowej, a Piotr Gryszel omówił rozwój sieci schronisk młodzieżowych w Sudetach Zachodnich. Tomasz Przerwa podjął temat rocznicy zorganizowanego przewodnictwa górskiego w Sudetach natomiast Jarosław Szczyżowski przedstawił postać Willa Ericha Peuckerta. Ivo Łaborewicz zaprezentował przepisy jakie obowiązywały przewodników i tragarzy lektyk w Karkonoszach pod koniec XIX i na początku XX wieku. Przemysław Wiater próbował dociec, czy Duch Gór jest symbolem czy tylko pamiątką. Z takim postawieniem sprawy nie miała problemów Justyna Wierzchucka, która przedstawiła historię szkła jako pamiątki turystycznej. Romuald M. Łuczyński opowiedział o zamkach sudeckich jako XIX-wiecznej atrakcji turystycznej.
W drugiej części książki zaprezentowano po raz pierwszy całość pracy doktorskiej Ryszarda Kincla (Przewodnictwo turystyczne w śląskich Sudetach w XIX wieku) oraz pracę magisterską Waldemara Siemaszko (Przewodnictwo oraz ratownictwo górskie w Karkonoszach). Zawarto tu także wypowiedzi Zdzisława Gasza i księdza Mariana Matuli, popularnego „Kubka”, w których wspominają oni postać Leszka Krzeptowskiego – wieloletniego prezesa Koła Przewodników Sudeckich.
W trzeciej części Andrzej Mateusiak przedstawia składy zarządów Koła od początku jego istnienia oraz sprawozdania Zarządu Koła za ostatnie trzy kadencje. Jan Owczarek przypomina postać Tadeusza Stecia oraz w pięknym wierszu ukazuje jak się zmienia Kamienna.
Najważniejsze jednak wiadomości zamieszczono na końcu. Jest to pełna ewidencja przewodników obejmująca lata 1945-2013 oraz ich zdjęcia. Osobno ukazano członków Koła Przewodników Sudeckich w 2013 roku, a osobno pozostałych przewodników za lata 1945-2013. Oczywiście zdjęcia te często były robione wiele lat temu i patrząc na nie dzisiaj możemy nie poznać niektórych osób. Ba, byłem świadkiem jak znajomi nie mogli rozpoznać swoich twarzy na niepodpisanych zdjęciach umieszczonych w tablo znajdującym się w Muzeum Karkonoskim. Dopiero gdy im je pokazano, widzieli, jak bardzo się zmienili. Myślę więc, że publikacja niniejsza jest nie tylko pozycją wartościową, przybliżającą wiele ciekawych tematów, ale także jest pozycją dokumentującą rozwój zorganizowanego przewodnictwa górskiego w Sudetach w okresie po II wojnie światowej i jako taka cieszyć się będzie poczytnością.
Krzysztof Tęcza
————————————————————————————————————————————–
Zarys dziejów turystyki i przewodnictwa w Sudetach. Redakcja Andrzej Mateusiak. Wydawnictwo Poligrafia AD REM Jelenia Góra na zlecenie PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra.