Zamek Czocha za 3,60 zł!
Po wielu latach doczekaliśmy się wreszcie filatelistycznej perełki w regionie. 28 czerwca weszły do obiegu pocztowego dwa kolejne znaczki z serii „Polska Zobacz Więcej”. Jednym z nich jest zamek Czocha – najbardziej w Polsce i poza jej granicami rozpoznawalny zabytek powiatu lubańskiego.
Wartość znaczka wynosi 3,60 zł i można go naklejać na listy zwykłe. W arkuszu sprzedażnym znajduje się 8 znaczków (w parach – po cztery z zamkiem Czocha i rynkiem z ratuszem w Zamościu). Zamkowemu znaczkowi towarzyszy ciekawa koperta pierwszego dnia obiegu (tzw. FDC – First Day Cover) w cenie 8,40 zł oraz datownik okolicznościowy, stosowany na poczcie w Lubaniu. Znaczki wydano w nakładzie 120 tys. sztuk a ich projektantem jest Roch Stefaniak. Zamkowy znaczek przedstawia ciekawe lotnicze ujęcie z drona, autorstwa jeleniogórzanina Rafała Gieronia. Pan Rafał, który specjalizuje się w tego typu ujęciach lotniczych, wykonał już wiele fotograficznych „oblotów” – Karkonosze, Książ, Kotlina Jeleniogórska czy Dom Gerharta Hauptmanna. Od dłuższego czasu współpracuje również z kierownictwem zamku nad Kwisą. Dwa miesiące temu otrzymał wiadomość, że jego fotografia zostanie wykorzystana na znaczku pocztowym. Kiedy na zamku dokonano wyboru – padło na jedno ze zdjęć pana Rafała. Zgoda ze strony autora była oczywista a całe przedsięwzięcie było objęte tajemnicą aż do dnia emisji. Oficjalna prezentacja znaczka odbyła się we wtorek 28 czerwca na zamku Czocha z udziałem Tomasza Zdzikota, prezesa Poczty Polskiej SA.
Skanując kod QR na zamkowym znaczku mamy okazję obejrzeć 4-minutowy film promujący zamek. Zadowoleni są turyści, ciekawie mówi zamkowy przewodnik. Choć filmowy komentarz odautorski musi chwilami zastanawiać („ponoć tutaj hitlerowcy pracowali nad bronią atomową i rozpracowywali ściśle tajne szyfry Armii Czerwonej”???). Zastanawia także, dlaczego datownik pierwszego dnia obiegu stosowany jest w Lubaniu (w dodatku „Śląskim”? – pora wreszcie wyprostować tę wlokącą się powojennymi aktami prawnymi błędną nazwę poczty i dworca kolejowego) a nie np. w urzędzie pocztowym w Leśnej, znajdującym się najbliżej zamku. To jedyne dostrzeżone mankamenty. Reasumując – dobrze, że pojawił się taki znaczek , co jeszcze bardziej spopularyzuje obiekt. Choć w niektórych komentarzach w internecie już pojawiają się uwagi, szkoda, iż nie można go będzie nakleić na… emaila.
Chętnych do obejrzenia na prestiżowym portalu fotograficznym innych lotniczych zdjęć Rafała Gieronia zapraszam na stronę: https://www.flickr.com/photos/rafalgieron/
Janusz Skowroński