W Bukowcu nagrodzono młodzież
W sobotę 11 marca 2017 roku w siedzibie Związku Gmin Karkonoskich w pałacu w Bukowcu spotkali się uczestnicy tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” – 2017. Przybyli zarówno uczniowie biorący udział w konkursie, jak i ich rodzice i opiekunowie.
Konkurs „Poznajemy Ojcowiznę” organizowany jest od ponad 20 lat przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze i obejmuje swoim zasięgiem cały kraj. Skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Podstawowe cele konkursu to: poznawanie Ziemi Ojczystej, pogłębianie wiadomości o miejscu zamieszkania, rozwijanie wśród dzieci i młodzieży umiejętności dostrzegania walorów krajoznawczych i kulturalnych swojego regionu, dokumentowanie poznawanych obiektów, integracja dzieci z różnych środowisk, wychowanie patriotyczne młodzieży poprzez krajoznawstwo, turystykę i popularyzację swojej Małej Ojczyzny.

Młodzi krajoznawcy z Dolnego Śląska. Foto: Anna Tęcza
Ze względu na spore zainteresowanie uczestnictwem w konkursie młodzieży szkolnej całość podzielono na kilka etapów. Pozwaliło to na sprawny przebieg prac związanych z przyjmowaniem i oceną prac. W roku obecnym, tak jak i w poprzednim, organizacja etapu wojewódzkiego obejmującego Województwo Dolnośląskie przypadła Oddziałowi PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. To właśnie tutaj spłynęły prace ze szkół w: Bolesławcu, Dąbrowie Bolesławieckiej, Jelczu-Laskowicach, Jeleniej Górze, Kraśniku Dolnym, Legnicy, Nowogrodźcu, Piechowicach, Świeradowie Zdroju, Wrocławiu i Wykrotach. Na 28 przysłanych opracowań było 12 prac indywidualnych i 3 prace zbiorowe, wykonane pod opieką 11 nauczycieli z 10 szkół podstawowych; 8 prac indywidualnych i 3 prace zbiorowe, wykonane pod opieką 9 nauczycieli z 9 szkół gimnazjalnych oraz 2 prace indywidualne wykonane pod opieką jednego nauczyciela z jednej szkoły ponadgimnazjalnej. Na uwagę zasługuje fakt, że były to nie tylko prace pisemne (18) ale także multimedialne (8) oraz gra planszowa (1) i rysunek (1).
Do oceny zgłoszonych prac powołano Komisję konkursową w składzie: Krzysztof Tęcza i Andrzej Mateusiak. Poziom zgłoszonych prac był bardzo zróżnicowany, ale najważniejszy był fakt, że młodzież zainteresowała się historią swojej okolicy, a przede wszystkim losami najbliższych, co zapewne zbliżyło ich do dziadków czy rodziców, od których uzyskiwali często nieznane fakty z ich życia.
Wybrane i nagrodzone przez komisję prace zgłoszone do etapu wojewódzkiego zostaną przesłane do Warszawy, gdzie będą oceniane w etapie centralnym. Jest szansa, by tak jak w roku ubiegłym, któraś z tych prac zdobyła jedno z głównych miejsc.
Oto wyniki tegorocznych Eliminacji Województwa Dolnośląskiego Młodzieżowego Konkursu Krajoznawczego „Poznajemy Ojcowiznę” – 2017:
Szkoły podstawowe
Kategoria – praca indywidualna
I miejsce – „Moje miejsce na ziemi, czyli Ameliańskie zakamarki”, autorka: Amelia Maj ze Szkoły Podstawowej nr 50 we Wrocławiu (opiekun Iwona Bodyl)
Kategoria – praca zbiorowa
I miejsce – „Zaginiona Leśnica – pozostały stare zdjęcia i ludzkie wspomnienia”, autorzy: Anna Jurczak, Anna Ogibe i Kamila Smyk ze Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II we Wrocławiu (opiekun Piotr Staniów)
Kategoria – praca multimedialna
I miejsce – film „W królestwie Viadrusa – moja najciekawsza ścieżka krajoznawczo-turystyczna”, autorka: Kinga Kornacka ze Szkoły Podstawowej im. Adama Rapackiego we Wrocławiu (opiekun Radosław Kalka)
Szkoły gimnazjalne
Kategoria – praca indywidualna
I miejsce – „Osierocony”, autorka: Katarzyna Salawa z Gimnazjum nr 1 im. Ratowników Górskich w Świeradowie Zdroju (opiekun Teresa Fierkowicz)
Kategoria – praca zbiorowa
I miejsce – gra planszowa „Śladami średniowiecznego Wrocławia – w poszukiwaniu zaginionej wagi”, autorzy: Paulina Bryk, Hanna Witkowska, Hanna Olechowska i Marta Drozd z Gimnazjum nr 14 we Wrocławiu (opiekun Anna Masłowska)
Kategoria – praca multimedialna
I miejsce – film „Moje miasto. Moja pasja. Historia Centrum Integracji Kulturalnej w Bolesławcu”, autorzy: Melania Florczak, Dominika Klecha i Emilia Piotrowska z Gimnazjum Samorządowego nr 4 w Bolesławcu (opiekun Marzena Bronowicka)
Szkoły ponadgimnazjalne
Kategoria – praca indywidualna
I miejsce – „Magia malutkiej dolnośląskiej wsi… Miłkowice w kolej zaklęte…”, autorka: Katarzyna Matuszkiewicz z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henryka Pobożnego w Legnicy (opieka Grażyna Maciak)
Kategoria – praca multimedialna
I miejsce – prezentacja „Czarny koń legnickich szachownic? Poznaj pasję Piotra Kowalaka”, autor: Patryk Orzłowski z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Henra Pobożnego w Legnicy (opieka Grażyna Maciak)
Oczywiście wszystkie wyróżnione prace zostaną wysłane na konkurs centralny do Warszawy, gdzie będą oceniane jeszcze raz. Dziękując wszystkim za zaangażowanie, prowadzący spotkanie wiceprezesi Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze (Andrzej Mateusiak i Krzysztof Tęcza), wręczyli dyplomy i nagrody książkowe autorom nagrodzonych prac oraz ich opiekunom, a następnie przekazali wszystkim uczestnikom konkursu nagrody pocieszenia, a ich opiekunom dyplomy za opiekę merytoryczną.
Po zakończeniu podsumowania konkursu kierownik Regionalnej Pracowni Krajoznawczej Karkonoszy oprowadził wszystkich chętnych po pałacu w Bukowcu – siedzibie Związku Gmin Karkonoskich.
W tym miejscu pragniemy, jako organizatorzy etapu dolnośląskiego, podziękować serdecznie nauczycielom, wychowawcom i opiekunom prac oraz rodzicom za ich bezinteresowne zaangażowanie się w pomoc i porady udzielane uczniom. Ich wysiłek bowiem, na tym etapie, często powodował, że autorzy prac nie rezygnowali.
Konkurs był dofinansowany przez Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze oraz Związek Gmin Karkonoskich w Bukowcu.
Krzysztof Tęcza