Psy w Grupie Karkonoskiej GOPR
Od zarania dziejów pies i człowiek tworzyli duet, który sprawdzał się w wielu dziedzinach, takich jak wspólne polowania, podróże czy wyprawy na krańce świata. Szybko zorientowano się, że doskonały zmysł węchu oraz chęć do współpracy można wykorzystać w ratownictwie górskim. Pierwszymi psami, którymi w taki sposób się posłużono, były bernardyny. Najbardziej znanym był Barry I urodzony w 1800 r., który uratował ponad 40 osób.
W polskich górach po raz pierwszy psy wykorzystano w akcji ratowniczej w Białym Jarze w Karkonoszach, w marcu 1968 r. Zostały one przywiezione przez ratowników z ówczesnej czechosłowackiej Horskiej služby. Dzięki ich pracy odszukano ciała 9 z 19 osób, które poniosły śmierć w tej największej do tej pory tragedii lawinowej w polskich górach.
Pierwszym certyfikowanym psem ratowniczym w Polsce była suka Honda, należąca do Marty Gutkowskiej z Grupy Bieszczadzkiej GOPR. Honda zdobyła swoje uprawnienia w trakcie Międzynarodowego Szkolenia Psów Lawinowych nad Popradzkim Stawem (Popradské pleso) w słowackich Wysokich Tatrach. Uzyskała wtedy III klasę Horskiej služby.
Początki wykorzystywania psów ratowniczych w Karkonoskiej Grupie GOPR to zasługa Piotra Lucerskiego oraz Andrzeja Piotrowskiego.
Jako pierwsi zostali oni przewodnikami psów o imionach Turnia i Ajaks. Następnymi psami pełniącymi swoją służbę były (wg kolejności): Granit, Skała, Bazalt, Głaz, Agat, Grań, Burzan i Kula.
Dziś w Grupie Karkonoskiej GOPR pełnią służbę cztery psy:
• Wasko – owczarek niemiecki (z klasą letnią B i zimową C) wraz z przewodnikiem Romanem Gąsiorem,
• Grot – owczarek niemiecki (z klasą letnią A i zimową C) wraz z przewodnikiem Tomaszem Trusewiczem,
• Rico – owczarek niemiecki (z klasą letnią B i zimową C) wraz z przewodnikiem Jackiem Falkenbergiem,
• Skadi – labrador (dopuszczony do dalszego szkolenia) wraz z przewodnikiem Michałem Gołąbem.
• Spiro – border collie jest jeszcze przed egzaminami wstępnymi. Jego przewodnikiem jest Mateusz Dejnarowicz.
Efektem kilkuletnich szkoleń było wykorzystanie psa Rico w zeszłorocznej akcji poszukiwawczej w rejonie Kowar. Wraz z przewodnikiem Jackiem Falkenbergiem po dwóch godzinach odnaleźli oni wychłodzonego mężczyznę.
Grupa Karkonoska GOPR od pięciu lat oficjalnie współpracuje z Ośrodkiem Szkolenia Psów Straży Granicznej w Lubaniu, gdzie odbywają się wspólne szkolenia. W ramach podnoszenia kwalifikacji naszych psów szkolimy się także z kolegami z TOPR-u oraz STORAT-u (Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami).
Jacek Falkenberg
KARKONOSZE 1(287)/2017
Aktualne informacje o stanie szlaków i o pogodzie w górach znajdziecie Państwo na stronie www.gopr.org a w razie potrzeby dzwońcie na nr 985 lub 601 100 300.