Okolice Harrachova
WĘDRÓWKA PO CZESKICH KARKONOSZACH
OKOLICE HARRACHOVA
Już dawno minęły czasy, kiedy wędrówka granicznym szlakiem w Karkonoszach wiązała się z częstą kontrolą dokumentów, przeprowadzaną przez patrolujących góry funkcjonariuszy Straży Granicznej. Od wejścia Polski i Czech do strefy Schengen w 2008 r. ruch turystyczny może się tu odbywać swobodnie, z zachowaniem zasady poruszania się po wytyczonych szlakach. Warto zatem powędrować na południową stronę gór, aby odkryć najpiękniejsze zakątki czeskich Karkonoszy.
Na początek proponuję Państwu odwiedziny Harrachova położonego tuż za naszą granicą, w dolinie Mumlavy (pisaliśmy o nim w ubiegłorocznym numerze 1/2). Miasto to kojarzy się przede wszystkim jako ośrodek sportów zimowych, a z jego wizerunkiem nierozerwalnie związane są dominujące nad nim i usytuowane na zboczach Čertovej hory skocznie narciarskie. Jest ono także znane z bogatych tradycji szklarskich i oferuje zwiedzanie najstarszej w Czechach huty szkła, gdzie oprócz ekspozycji gotowych wyrobów obejrzeć można także sam proces produkcji. Na jej terenie znajduje się ponadto muzeum szkła z ekspozycją poświęconą historii narciarstwa. Wyjątkowe dzieła pochodzące z miejscowej huty podziwiać można w kościele pw. św. Wacława z początku XIX w., w którym znajduje się kryształowy ołtarz z 1864 r. i żyrandol z 1828 r., a także w wieży kaplicy św. Elżbiety z 1916 r., gdzie umieszczony jest kryształowy dzwon.
Harrachov to także bardzo popularna miejscowość letniskowa, oferująca wiele wariantów wycieczek w zachodnią część Karkonoszy. Ułatwia je dobrze przygotowana sieć szlaków turystycznych, wytyczonych w tym rejonie czeskiego parku narodowego.
Najbardziej znaną atrakcją tych okolic jest Wodospad Mumlavy. Łatwe i niezbyt długie dojście szlakiem niebieskim powoduje, że jest on popularnym celem wycieczek i spacerów przez cały rok. Usytuowany nieco poniżej szlaku wodospad spada szeroką kaskadą z progu o wysokości ok. 10 m. Poniżej wodospadu widoczne są również kotły eworsyjne – wyraźne zagłębienia, wydrążone w granitowej skale przez niesiony z wodą materiał skalny. Zimą zamarznięte wody Mumlavy tworzą okazały lodospad. Dogodny punkt widokowy stanowi kładka łącząca w tym miejscu obydwa brzegi rzeki.
Możemy stąd powędrować dalej niebieskim szlakiem, tzw. Harrachovą cestą prowadzącą malowniczą doliną Mumlavy do skrzyżowania o nazwie Krakonošova snídaně. Niedogodności wędrówki asfaltową nawierzchnią rekompensuje uroda samej rzeki, która tworzy tu liczne progi i kaskady. Szlakiem tym mogą poruszać się osoby niepełnosprawne, służy on także rowerzystom oraz miłośnikom narciarstwa biegowego. Od ww. skrzyżowania tylko 3 km żółtego szlaku dzielą nas od granicznej Drogi Przyjaźni Polsko-Czeskiej, przebiegającej na wysokości Mokrej Przełęczy u podnóża Szrenicy. Tuż przed granicą mijamy Vosecką boudę, schronisko z XIX w., powstałe z rozbudowanej sto lat wcześniej chaty drwali. Jego przytulne, zabytkowe wnętrza z oryginalnym kaflowym piecem oraz miły nastrój przyciągają wielu turystów.
Inny, dłuższy wariant trasy prowadzącej w stronę Jakuszyc polecam szczególnie miłośnikom turystyki rowerowej. Od szlaku żółtego, w miejscu rozwidlenia Pod Vosecką boudą odchodzi nieznakowana droga, zwana Janouškovą cestą. Początkowo służyła ona jedynie w sezonie zimowym jako fragment magistrali narciarskiej, obecnie, mimo iż nie jest znakowana, pozostaje dostępna dla wszystkich form turystyki. Droga została wybudowana w 1980 r. jako leśny szlak transportowy, prowadzący do najbardziej dotkniętych klęską ekologiczną obszarów czeskich Karkonoszy i służący wtedy do wywozu olbrzymiej ilości drewna pozyskanego w efekcie obumierania lasów.
Ta malownicza, widokowa trasa o długości 13 km przecina trawersem stoki trzech szczytów: Kamenca (1238 m n.p.m.), Jakšina (1115 m n.p.m.) i Mrtvego vrchu (1059 m n.p.m.) oraz dwie doliny górskich potoków: Lubošskiej bystřiny i Kamenicy. Prowadzi przez rozległe obszary odradzających się drzewostanów po minionej klęsce ekologicznej, gdzie możemy obserwować nowe pokolenia drzew posadzonych dwadzieścia lat temu (świerka, modrzewia, jarzębiny i buka). Z drogi tej roztacza się wspaniała panorama Harrachova i Čertovej hory, za sobą pozostawiamy także piękny widok na Szrenicę i Vosecką boudę. Na krótkim odcinku Janouškova cesta biegnie razem ze szlakiem niebieskim, który łączy Harrachov z przejściem granicznym. Trasa ta kończy się przy głównej drodze prowadzącej do Harrachova i stąd do granicy polsko-czeskiej pozostaje już tylko 500 m.
Barbara Wieniawska-Raj
architekt krajobrazu, pracownik KPN,
sekretarz redakcji czasopisma „Karkonosze”
KARKONOSZE 1(279)/2015
Zachęcamy do prenumeraty wersji papierowej czasopisma „Karkonosze”.