Jak daleko sięga nasz wzrok?
Jak daleko sięga nasz wzrok? Każdy może policzyć, bo istnieje na to wzór. Jest to 3,57√h, gdzie h to wysokość oczu obserwatora podana w metrach. Czyli na wysokości morza będzie to dla przeciętnego człowieka jakieś 1,75 m, czyli jesteśmy w stanie sięgnąć wzrokiem na 4,72 km. A dla szczytu Śnieżki łącznie z wysokością człowieka 3,57√1605 czyli 143 km.
Tak daleko byśmy sięgali wzrokiem gdyby Śnieżka wystawała 1603 metry wprost z morza. W rzeczywistości trzeba policzyć różnicę względną. Przyjmijmy wyliczenia dla szczytu Borowca Małego (411 m.n.p.m.) Tej wysokości szczyt można zobaczyć ze Śnieżki na odległość 123,35 km, a jest odległy ledwie około 40.
Oczywiście nie zobaczymy szczytu, jeśli go przesłania inny, dochodzą tu jeszcze pyły i mgły, które utrudniają obserwacje, albo np. refrakcja, czyli ugięcie promieni słonecznych w atmosferze, która pozwala zobaczyć obiekty znajdujące się dalej niż widnokrąg, choć czasem zniekształcone. Znany rekord dalekiej obserwacji ze Śnieżki to 200 km, a z Wielkiego Szyszaka to 243 km.
KPN