Co to jest ubezpieczenie KL?
Wyjeżdżając na wakacje obowiązkowo powinieneś pomyśleć o ubezpieczeniu. To ono w razie nieprzewidzianych zdarzeń zapewni ci wsparcie prawne albo informacyjne. A co najważniejsze, pokryje koszty związane z pobytem w szpitalu, zgubionym bagażem czy przypadkowym zniszczeniem mienia, np. hotelowego.
Szczególnym rodzajem polisy jest tak zwane ubezpieczenie KL. Czym jest i co wziąć pod uwagę, wykupując je przed wyjazdem?
Czym dokładnie jest ubezpieczenie KL?
Zawsze, gdy będziesz wybierać ubezpieczenie na podróż, usłyszysz, że szczególnie istotne są koszty leczenia i to od nich powinieneś zacząć wybieranie polisy. Co to oznacza? Ubezpieczenie KL to wszystkie koszty związane z udzieleniem pomocy w razie problemów ze zdrowiem za granicą, które towarzystwo ubezpieczeniowe pokrywa w ramach posiadanej polisy. To dlatego jest to najważniejszy rodzaj ochrony na każdym wyjeździe. Wybierz szeroki pakiet szczególnie, gdy jedziesz do kraju, w którym opieka medyczna jest droga (Stany Zjednoczone, Wielka Brytania) oraz gdy zamierzasz na wakacjach uprawiać sporty, np. jazdę na nartach czy snowboard.
Jaki jest zakres ubezpieczenia KL?
Kształt ubezpieczenia KL zależy od towarzystwa ubezpieczeniowego. Każde z nich może mieć nieco inny zakres tego, co wchodzi w polisę. Wydatki, które mogą zostać pokryte dzieli się na dwie grupy: usługi typowo medyczne i okołomedyczne.
Usługi medyczne to między innymi:
• wizyty lekarskie
• pobyt w szpitalu
• badania
• zabiegi i operacje
• transport medyczny (z miejsca wypadku, ale także do kraju osoby ubezpieczonej)
zakup leków
• ratownictwo (w sytuacjach kryzysowych w górach, w morzu, na lądzie i w jaskiniach) – to szczególnie istotne, gdy planujesz nurkować czy uprawiać sporty ekstremalne
Usługi okołomedyczne nie dotyczą bezpośrednio opieki nad chorym, ale pomagają zorganizować przyjazd bliskich czy uregulować inne wydatki związane z utratą zdrowia:
• organizacja pobytu dla osoby towarzyszącej (np. opłacenie mężowi hotelu niedaleko szpitala)
• organizacja przyjazdu osób bliskich (np. przylot rodziny z Polski w sytuacji, gdy chory nie może opuścić szpitala)
• opieka nad małoletnimi dziećmi towarzyszącymi osobie poszkodowanej
usługi informacyjne
• pomoc tłumacza.
Jak dobrać właściwe ubezpieczenie KL?
Tego typu polisę trzeba wykupić zawsze – to nie ulega wątpliwości. Żeby jednak wybrać ją rozsądnie, zastanów się nad miejscem wakacyjnego pobytu i aktywnościami, które będziesz tam uprawiać. Im wyższa kwota polisy, tym szerszy zakres ochrony. Czasem warto dopłacić parę złotych przed wyjazdem i beztrosko spędzić czas niż rezygnować z nauki nurkowania czy żeglowania ze strachu przed brakiem ubezpieczenia. Wybierając polisę zwróć uwagę na rozszerzenia – czasem ubezpieczyciel wymaga dodatkowych opłat, jeśli chorujesz przewlekle albo jesteś w wieku powyżej 70 lat.
Wybór ubezpieczenia to kwestia, którą powinieneś się zająć zanim oddasz się beztroskiemu planowaniu wyjazdu i pakowaniu. Dzięki dobrze dobranej polisie, nawet w kryzysowej sytuacji zostanie ci udzielona pomoc, której nie będziesz musiał pokrywać z własnego portfela.
Tekst partnerski