Biwakowy niezbędnik – o czym nie można zapomnieć planując wyjazd pod namiot
Życie w ciągłym pędzie, uciekające terminy i niekończąca się lista zadań do wykonania – to wszystko sprawia, że stres stał się nieodłącznym elementem naszego życia. Każdego dnia zmagamy się z wyzwaniami, które negatywnie wpływają na nasze samopoczucie i relacje z bliskimi. Bardzo ważne jest znalezienie swoistego wentyla bezpieczeństwa, który pozwoli nam naładować akumulatory i odzyskać równowagę w życiu. Zbawienne efekty przynieść może kontakt z naturą i spędzenie kilku dni pod namiotem. Aby taki wypad był udany warto pamiętać o tym, co koniecznie powinno znaleźć się w naszym plecaku.
Namiot – bez niego ani rusz
Kilkudniowy (czy nawet dłuższy) wyjazd można oczywiście spędzić w hotelu czy pensjonacie, jednak w kwestii kontaktu z naturą nic nie może równać się z noclegiem pod namiotem. Popularne obecnie modele namiotów charakteryzują się zazwyczaj bardzo dobrymi parametrami wagowymi. Będzie to miało niebagatelne znaczenie, jeśli w trakcie wypoczynku planujemy dłuższe wędrówki i nocowanie w różnych lokalizacjach. Każdy dodatkowy kilogram, który przyjdzie nam nieść w bagażu z kolejnymi kilometrami będzie o sobie dawał znać. Najważniejszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę w przypadku namiotu jest jego wielkość – oczywiście im większy, tym cięższy i zajmujący więcej miejsca w plecaku. Producenci namiotów w sposób bardzo klarowny określają, dla jakiej ilości użytkowników przeznaczony jest dany model. Jeśli zatem wybieramy się na biwak we dwójkę, warto zabrać ze sobą namiot dwuosobowy. W jednoosobowym będzie nam zwyczajnie za ciasno, większy z kolei nie będzie nam potrzebny. Z pewnością odczujemy jednak jego zwiększoną wagę w trakcie wędrówki.
Minimum wygody, o którym należy pamiętać
Decydując się na wypoczynek pod namiotem musimy mieć świadomość, że konieczna będzie rezygnacja z wielu wygód, z których korzystamy chociażby podczas pobytu w hotelu. Nie ma przecież możliwości, aby zabrać ze sobą wannę, wielkie łóżko czy ekspres do kawy. Należy jednak pamiętać o zapewnieniu sobie minimum wygody! Na liście wyposażenia, którego nie może zabraknąć w naszym plecaku powinny znaleźć się z pewnością:
-
dmuchany materac
-
poduszki (najlepiej również dmuchane)
-
karimaty
-
śpiwory
Ilość oraz wielkość poszczególnych elementów wyposażenia należy oczywiście dopasować do liczby uczestników biwaku.
Szczegóły, o których nie można zapomnieć
Na tym, czy wyjazd pod namiot okaże się udany zaważyć mogą detale. Koniecznie należy o nich pamiętać, aby z dala od cywilizacji nie okazało się, że zamiast udanego wypoczynku czeka nas męczarnia (bądź nawet konieczność wcześniejszego powrotu do domu). W naszym bagażu powinniśmy uwzględnić pompkę do dmuchania materaca i poduszek. Warto również zaopatrzyć się w śledzie do namiotu. Nie chcemy przecież, aby zamiast porannego śpiewu ptaków obudziły nas podmuchy wiatru przewracające nasze schronienie. Udany wyjazd na biwak to również prowiant, który należy ze sobą zabrać. Najlepszym miejscem do jego przechowywania będzie torba termiczna bądź turystyczna lodówka. Należy jednak pamiętać o tym, że ta druga z pewnością będzie mniej poręczna i zdecydowanie cięższa.
Garderoba i higiena
Pakując się na biwak należy uwzględnić przewidywaną pogodę w miejscu, które planujemy odwiedzić w danym terminie. Aura będzie miała decydujący wpływ na ubrania, które powinniśmy wziąć ze sobą. Jeżeli nasza wyprawa ma się odbyć wiosną bądź późnym latem/jesienią warto zaopatrzyć się w cieplejszą odzież wierzchnią i bieliznę termiczną. Nie będą nam one jednak konieczne w środku sezonu wakacyjnego. O każdej porze roku koniecznie pamiętać trzeba z kolei o wygodnej kurtce przeciwdeszczowej. Nasz plecak powinien również zawierać podstawowe kosmetyki, takie jak żel pod prysznic/mydło, szampon czy pastę do zębów i szczoteczkę. Dodatkowo warto mieć przy sobie zestaw opatrunkowy i leki przeciwbólowe. Na szlaku może nas wszak spotkać wiele przygód, na które powinniśmy być możliwe jak najlepiej przygotowani!
Tekst partnerski