200-lecie zorganizowanego przewodnictwa w Sudetach
18 listopada 2017 w Jeleniej Górze odbyło się sympozjum z okazji 200-lecia zorganizowanego przewodnictwa w Sudetach w latach 1817-2017, pod hasłem „Od tragarzy lektyk do profesjonalnych przewodników”.
Sympozjum zorganizowało Koło Przewodników Sudeckich przy oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze i Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu
Wdział Ekonomii, Zarządzania i Turystyki w Jeleniej Górze.
Po uroczystym przywitaniu gości i uczestników sympozjum wręczono odznaki „Zasłużony przewodnik PTTK”. Część wykładową sympozjum rozpoczął tytułowym referatem Piotr Gryszel. O materiałach na temat dziejów przewodnictwa i przewodników, w zbiorach jeleniogórskiego Archiwum Państwowego mówił jego kierownik Ivo Łaborewicz.
Ze swoimi referatami wystąpiło wielu mówców. Omówiono zarówno
historię przewodnictwa w Sudetach, jak i współczesne problemy pracy z turystami. Poruszono zagadnienia geologii w pracy przewodnika, mistyfikacje sudeckich dziejów, omówiono rośliny chronione występujące przy szlakach.
Nie zabrakło także referatów naukowych z dziedziny ekonomii i zarządzania turystyką.
Pod koniec sesji wystapił Przemysław Wiater z referatem pt.:
„Laboranci u Ducha Gór – o karkonoskich laborantach i ich penetracji gór”.
Sympozjum to nie tylko wykłady, ale i rozmowy kuluarowe przy kawie i poczęstunku. Na przerwach także można było zaopatrzyć się w najnowszą literaturę krajoznawczą.
O wypowiedź przed kamerą poprosiliśmy kilka osób związanych z szeroko rozumianym przewodnictwem i turystyką.
Andrzej Ploch