Jubileusz jeleniogórskich parków krajobrazowych
W dniach 9-10 października 2014 r. w hotelu Cieplice w Jeleniej Górze odbyła się konferencja naukowa z okazji 25-lecia Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z historią powstania parków oraz wysłuchać referaty, w których przybliżono przebieg dotychczasowych prac podejmowanych na rzecz ochrony parków krajobrazowych.
Omówiono także istniejące i potencjalne zagrożenia dla parków krajobrazowych wynikające z rozwoju zagospodarowania przestrzennego. Intensywność bowiem dzisiejszego życia mieszkańców tych terenów powoduje coraz większą presję na omijanie przepisów o ochronie przyrody. Coraz więcej osób chciałoby mieszkać wręcz w lesie, a to wcale nie musi być, i nie jest dobre dla tejże przyrody. Jeśli zatem nie powstrzymamy tej presji, w miarę szybko może spowodować to bardzo negatywne skutki. Aby jednak wiedzieć, o co walczymy, przygotowano wystąpienia ukazujące walory krajobrazowe tych terenów.
Uzupełnieniem konferencji była wystawa pt. „Piękne krajobrazy w parkach krajobrazowych” przygotowana w Muzeum Przyrodniczym w Jeleniej Górze. Będzie ona dostępna dla zainteresowanych do końca tego roku. Przedstawiono na niej prace dzieci i młodzieży uczestniczących w konkursach edukacyjnych organizowanych przez Ośrodek Edukacji Ekologicznej przy jeleniogórskim oddziale Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. Wizyta w muzeum była także okazją do jego zwiedzenia i wysłuchania ciekawej prelekcji w wykonaniu Stanisława Firszta.
Po południu wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze podejmując tematykę ekologiczną oraz artyści z Przystani Twórczej – Cieplice Centrum Kultury. Kolejnym przyjemnym elementem konferencji były podziękowania dla osób i instytucji współpracujących z parkami dla ochrony przyrody, m.in. dla: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Nadleśnictwa Kamienna Góra, Nadleśnictwa „Śnieżka”, nadleśnictwa Lwówek Śląski, Związku Gmin Karkonoskich, Karkonoskiego Parku Narodowego, Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze. Ukoronowaniem tych miłych chwil był poczęstunek pięknym tortem. Aż żal było go kroić.
Drugiego dnia zaproszono uczestników do odbycia wycieczki terenowe, podczas której zaprezentowano atrakcje regionu, w tym założenia parkowo-pałacowe na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Odwiedzono także pałac w Bukowcu (siedzibę Związku Gmin Karkonoskich) i wysłuchano prelekcji gospodarza obiektu Witolda Szczudłowskiego.
Po dwóch pracowitych dniach można śmiało stwierdzić, że uczestnicy konferencji dowiedzieli się wielu faktów z zakresu ochrony przyrody na terenach jeleniogórskich parków krajobrazowych oraz, co jest może ważniejsze, mogli poznać osobiście piękno chronionego tutaj krajobrazu. Słowa uznania za sprawne przeprowadzenie spotkania należą się gospodarzom Agnieszce Łętkowskiej (zastępcy dyrektora DZPK), Piotrowi Śniguckiemu (dyrektorowi DZPK) oraz ich zespołowi.
Krzysztof Tęcza