Jak zadbać o oczy psa w czasie podróży?
Planujesz wybrać się na urlop z psem? To wspaniale – Ty i Twój pupil na pewno będziecie mieć okazję wspólnie odpocząć i zacieśnić więzy. Wakacje to jednak dla psa nie tylko sielanka. W tym czasie na ukochanego zwierzaka czyha wiele niebezpieczeństw. Należy więc pamiętać, by odpowiednio zadbać o jego zdrowie. Tyczy się to m.in. oczu. Te w trakcie wakacyjnych szaleństw narażone są chociażby na różnego rodzaju podrażnienia czy uszkodzenia. Jak zatem zatroszczyć się o psi narząd wzroku w podróży? Co ze sobą zabrać? O czym pamiętać?
Oczy psa podczas urlopu są bardziej narażone na urazy z co najmniej kilku względów. Po pierwsze – wiele osób wyjeżdżając z czworonogiem na wakacje, chce ten czas spędzić aktywnie. Normą są więc codzienne, często kilkugodzinne spacery, podczas których zwierzaki mają okazję wyhasać się np. na łąkach czy polanach. Psu sprawia to ogromną radość, ale jednocześnie do jego oczu łatwo może przedostać się jakieś ciało obce. Po drugie – o uraz gałki ocznej zdecydowanie łatwiej na nieznanej zwierzęciu przestrzeni. Po trzecie – sami właściciele psów w czasie urlopu nierzadko dość swobodnie podchodzą do sprawowania opieki nad psem. Tymczasem chwila nieuwagi wystarczy, by pupilowi stała się mniejsza bądź większa krzywda.
Jak zatem zadbać o oczy psa w czasie podróży? Nie jest to wbrew pozorom trudne. Wystarczy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
Co zabrać ze sobą?
Absolutną podstawą jest skompletowanie wakacyjnej psiej apteczki. W niej powinny znaleźć się m.in. opatrunki czy lekarstwa, jakie pupil codziennie przyjmuje. W kontekście ochrony oczu, należy zaopatrzyć się w sterylne gaziki, które posłużą do codziennej pielęgnacji narządu wzroku. Warto też spakować ze sobą sól fizjologiczną. Służy ona do bezpiecznego i skutecznego przemywania oczu. Dobrym pomysłem będzie wybranie się przed urlopem z czworonogiem do weterynarza i zbadanie wzroku zwierzęcia. W czasie wizyty u specjalisty można np. dopytać się o rekomendowane sztuczne łzy. Tego rodzaju preparaty nawilżają oko i pomagają mu oczyścić się z najdrobniejszych ciał obcych. Jeśli pies nosi na co dzień okulary, koniecznie należy je ze sobą zabrać. Na wszelki wypadek można zaopatrzyć się w specjalny kołnierz, uniemożliwiający psu drapanie się po pysku. Gadżet ten przyda się w momencie, gdy do oka zwierzęcia dostanie się większy obiekt i pupila trzeba będzie przetransportować bezpiecznie do weterynarza.
Codzienna pielęgnacja
Po każdym wakacyjnym spacerze warto dokonać dokładnych oględzin psich oczu. Niepokojącymi objawami powinny być wszelkie zaczerwienienia czy nadmierne łzawienie. Za alarmujące należy uznać drapanie się psa w okolicach oczodołu lub ocieranie się pyskiem o meble oraz ściany.
Jeśli w oczach psach nie znalazło się nic niepokojącego, można je delikatnie przemyć (zapobiegawczo). W tym celu wykorzystuje się wspomniane już gaziki oraz sól fizjologiczną. Tę ostatnią skutecznie zastąpi też letnia, przegotowana wcześniej woda. Ważne, by oko przemywać od bocznego (skroniowego) kąta do dolnego punktu łzowego. Nie zaleca się używania wacików. Łatwo się rozwarstwiają, a to z kolei może doprowadzić do przedostania się drobinek materiału pod powiekę.
Co zrobić, jeśli w oku psa znajdzie się ciało obce?
Przede wszystkim nie należy panikować. Jeśli obiekt jest malutki i nie dostał się pod powiekę, zwykle wystarczy przemyć oko solą fizjologiczną, tak jak zostało to opisane powyżej. Jeżeli po tak przeprowadzonej czynności pielęgnacyjnej pies nie drapie się po pyszczku i nie łzawi, można uznać, że „operacja” zakończyła się sukcesem.
Sprawy komplikują się, gdy w oku znajdzie się większy obiekt, który np. wbił się w gałkę oczną, doprowadził do pojawienia się przekrwień czy ropnych wycieków. W takiej sytuacji nie warto działać samodzielnie, gdyż może to tylko pogorszyć sytuację. Najlepiej więc założyć psu kołnierz uniemożliwiający psu manewrowanie łapami w okolicach oczodołu, a następnie niezwłocznie udać się do pobliskiego weterynarza.
Poszukaj informacji, gdzie znaleźć pomoc
Zanim wyruszysz z psem na wakacje, sprawdź dokładnie namiary na najbliższego weterynarza. Zdecydowanie przyspieszy to proces szukania pomocy w sytuacji kryzysowej. Warto zapisać sobie numer telefonu wybranego specjalisty oraz jego adres. Aby miał on wgląd do całej historii chorobowej zwierzęcia, należy zabrać ze sobą z domu całą niezbędną dokumentację. To szczególnie ważne w przypadku psów przewlekle chorych.
Jeśli pupil na wyjeździe nabawił się urazu oka, konieczne będzie skonsultowanie problemu z weterynarzem prowadzącym. Nawet jeśli pupilowi została zawczasu udzielona niezbędna pomoc, warto stan czworonoga skonsultować z zaufanym lekarzem. Do tego rozważyć należy wizytę u psiego okulisty.
Artykuł powstał przy współpracy z EyeVet Wrocław – Okulistyczna przychodnia weterynaryjna