Budowa domu: sprawdź, jakim systemem wybudujemy najtaniej
Wiele osób planujących własny dom szuka sposobów na minimalizację kosztów. Jedną z kwestii o największym wpływie na budżet jest system budowy – kosztorys dla metody gospodarczej może znacznie różnić się od wykorzystania wykonawcy generalnego.
Co wpływa na koszty budowy domu?
Na ogólny budżet, który trzeba przeznaczyć na budowę wymarzonego domu, składa się wiele elementów. Jednym z nich jest działka – to właściwie punkt wyjścia, a jej wymiary mogą zdecydować o tym, jakie projekty będą możliwe do zrealizowania. Mając już własny kawałek ziemi, możemy rozejrzeć się za konkretnymi planami domów. Na różnych portalach znajdziemy propozycje w wielu kategoriach cenowych. Jeśli zależy Ci na zmniejszeniu kosztów budowy, warto sprawdzić tanie domy na DomoweKlimaty.pl – nawet propozycje o najbardziej oszczędnym kosztorysie zapewniają wysoki poziom komfortu i oferują kreatywne, praktyczne rozwiązania. Gdy już wybierzemy projekt domu, należy podjąć kolejną bardzo ważną decyzję – jakim systemem go wybudujemy.
Budowanie domu systemem gospodarczym
System gospodarczy to bardzo powszechna wśród inwestorów metoda budowania domu. W tym przypadku za organizację całego procesu odpowiada sam inwestor – często wiąże się to także z samodzielnym wykonaniem pewnych zadań, jednak niektóre z nich zawsze będziemy musieli pozostawić fachowcom. To metoda często wybierana przez osoby, którym zależy na oszczędnościach. Konieczne jest jednak zdobycie pewnej wiedzy na temat budowy domu – bez odpowiedniego doświadczenia ryzyko wystąpienia problemów w trakcie realizacji inwestycji jest dość spore.
Decydując się na budowę domu systemem gospodarczym przy zatrudnieniu różnych osób do wykonania poszczególnych zadań, należy pamiętać o tym, że każdą z ekip budowlanych będzie trzeba odpowiednio sprawdzić. Potrzebne będzie także sporządzenie i podpisanie oddzielnych umów ze wszystkimi z nich. Co więcej, czas realizacji inwestycji może być dość długi – oszczędności jednak często wygrywają z potencjalnymi problemami. Całkowity koszt wynosi nawet 20–30% mniej niż przy systemie zleconym.
Budowa domu systemem zleconym
System zlecony to opcja znacznie wygodniejsza dla inwestora, jednak wiąże się przy tym z wyższymi kosztami. Wykonawca generalny bądź deweloper realizuje cały projekt naszego domu – od początku do końca. Podpisujemy wtedy umowę, w której spisane są konkretne warunki i termin, w którym nasz dom ma być gotowy. Jest to opcja o wiele bardziej komfortowa niż w przypadku systemu gospodarczego, a w wielu przypadkach pozwala także szybciej zakończyć prace nad budową domu.
Decydując się na tę metodę budowy domu, należy jednak być przygotowanym na dość spore wydatki. Niezwykle istotną kwestią jest także sprawdzenie opinii o wybranym wykonawcy, by uniknąć problemów z realizacją projektu. Dzięki temu będziemy mogli uniknąć w przyszłości kolejnych wydatków związanych z naprawą wcześniejszych błędów.
Materiały budowlane
W ostatnich latach ceny materiałów budowlanych znacznie wzrosły, co ma dość duży wpływ na ostateczny kosztorys. Warto wobec tego zwrócić uwagę na pewną mniej oczywistą zaletę systemu zleconego: profesjonalni wykonawcy mogą liczyć na hurtowe ceny i korzystniejsze opodatkowanie niż w przypadku zakupów wykonywanych przez indywidualnego inwestora. Należy zatem dokładnie przeanalizować koszty zarówno robocizny, jak i samych materiałów, by móc podjąć odpowiednią decyzję w kwestii wyboru systemu gospodarczego lub zleconego. Warto przy tym zadbać o wgląd do rachunków za materiały – aby dowiedzieć się więcej, przeczytaj artykuł „Znajdź projekt domu swoich marzeń i nie zbankrutuj – jak kupować taniej…”.
Tekst Partnerski