38. wycieczka Rajdu na Raty 2019 – na Witoszę i Grodną
W niedzielę 13 października 2019 roku Zarząd Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” zaprosił turystów na kolejną wycieczkę Rajdu na Raty. Tym razem wycieczka prowadzona przez Wiktora Gumprechta prowadziła środkową częścią Kotliny Jeleniogórskiej z Mysłakowic do Cieplic.

Foto: Krzysztof Tęcza
Przybyli na spacer na dobry początek obejrzeli kilka ciekawych obiektów w Mysłakowicach. Przede wszystkim zobaczyli, jak wygląda dawny pałac królewski oraz wzniesiony na polecenie króla kościół, w którym znajdują się najstarsze obiekty na Dolnym Śląsku. Są to dwie oryginalne kolumny z Pompei.
Kolejnym obiektem związanym z władcą pruskim jest kamienny krzyż wzniesiony na Krzyżowej Górze.
Dalsza droga wiodąca leśnymi drogami pozwalała na cieszenie się świeżym powietrzem. A że pogoda dopisała, nikt nie narzekał. Zwłaszcza że można było zbierać rosnące wzdłuż drogi opieńki.
Dłuższy odpoczynek zaplanowano na Witoszy, na której pod cokołem dawnego pomnika Bismarcka ustawiono drewniane stoły i ławeczki. Witosza słynie z rozległej panoramy, jednak największe zainteresowanie wzbudzają znajdujące się poniżej jaskinie, w których mieszkał Latający prorok. Był nim Hans Rischmann potrafiący nie tylko przewidywać przyszłość, ale także przemieszczać się drogą powietrzną (lewitować).
Ponieważ w ostatnim czasie w Staniszowie wiele się zmieniło, jeśli chodzi o zabytki, piszący te słowa opowiedział o działaniach, jakie przeprowadzono w związku z ustawieniem pomnika z okresu I wojny światowej oraz drugiego postawionego z okazji 100-lecia Niepodległości. Po obejrzeniu kościoła p.w. Przemienienia Pańskiego wszyscy ruszyli na sąsiednie wzgórze – Grodną, na której znajduje się zameczek myśliwski wzniesiony na polecenie właściciela tych ziem księcia von Rauss. Jest to zamek Henryka.
Po zwiedzeniu obiektu i odpoczynku część grupy wróciła do Staniszowa, a pozostali udali się zgodnie z planem do Marczyc, by obejrzeć dwa piękne krzyże pokutne, a następnie do Cieplic, gdzie zakończono wycieczkę.
Krzysztof Tęcza