Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze
W Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych (KSON) o przyszłości miasta w perspektywie 2030 r. i o projekcie Urzędu Miasta pt. „ŻYJ, MIESZKAJ, PRACUJ w JELENIEJ GÓRZE”, zorganizowane zostało spotkanie przedstawicieli różnych środowisk, by rozważyć możliwość partnerskiego udziału w projekcie, zainicjowanym przez Urząd Miasta w ramach programu „Rozwój Lokalny”, finansowanego z funduszy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021. ISTOTĄ PROJEKTU i jego głównym celem jest polepszenie poziomu życia mieszkańców Jeleniej Góry, poprawa funkcjonowania miasta jako miejsca atrakcyjnego do życia i pracy oraz podniesienie poziomu kompetencji, jakości świadczonych usług oraz odpowiedzialności administracji publicznej.
– Marcin Roszak (specjalista z dziedziny informatyki),
– Leszek Pieczyński (członek Regionalnego Forum Terytorialnego z ramienia BCC, członek Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich w Jeleniej Górze )
– Józef Szlachta (przedstawiciel Rady Miasta Jelenia Góra oraz Rady Nadzorczej Jeleniogórskiej Spółdzielni Mieszkaniowej).
Wszystkie dotychczasowe wizje, są zapisane w obowiązujących dotąd dokumentach strategicznych miasta, w kolejnych edycjach strategii rozwoju Jeleniej Góry a dokumenty ewaluacyjne pewnie informują w którym miejscu ich realizacji jesteśmy. Należy zacząć od weryfikacji. Ten metodologiczny mankament spowodował, że poszczególne wypowiedzi były skupione na mało ze sobą powiązanych szczegółach. Projekt może mieć duże znaczenie dla Jeleniej Góry ze względu na szansę pozyskania dofinansowania w wysokości od 3 do 10 mln euro na projekty rozwojowe (inwestycyjne i nieinwestycyjne) ale na wpisanie się w jego realizację pozostało tylko 8 dni, a to trochę mało. Uczestnicząc w nim, mieszkańcy mogą się aktywnie włączyć w planowanie ścieżki rozwoju miasta. W nowej perspektywie programowej jest szansa na zaplanowanie konkretnych działań, które pozwolą osiągnąć zakładane cele, poprzez zgłaszane przedsięwzięcia, inwestycje, imprezy, wydarzenia i działania usprawniające funkcjonowanie Urzędu Miasta Jelenia Góra w/z podnoszenia jakości świadczonych usług, a także innych projektów, które powinny zostać zrealizowane w Jeleniej Górze.
Celem otwartego naboru jest wyłonienie partnera/partnerów projektu pochodzących spoza sektora finansów publicznych, którzy będą współpracować z miastem Jelenia Góra na etapie przygotowania i realizacji projektu „Żyj, mieszkaj, pracuj w Jeleniej Górze” w proponowanych działaniach w takich obszarach, jak:
· ŚRODOWISKOWYM (m.in. zielone, czyste i ekologiczne miasto, edukacja ekologiczna i przyrodnicza),
· SPOŁECZNYM (m.in. polityka senioralna, poprawa dostępności, promowanie równych szans, integracja społeczna, współpraca społeczności lokalnej, działania edukacyjno – aktywizujące dla dzieci i młodzieży, zachęcenie mieszkańców do dialogu społecznego i włączenia się w rozwój miasta oraz działań lokalnych, walka z zagrożeniami i patologiami występującymi w mieście),
· GOSPODARCZYM (m.in. konkurencyjność i atrakcyjność rynkowa gospodarki Jeleniej Góry, działania edukacyjno-aktywizujące dla mieszkańców, wspieranie przedsiębiorczości),
· KULTUROWYM (m.in. działania edukacyjno – aktywizujące, wydarzenia i inicjatywy integrujące mieszkańców),
· PRZESTRZENNYM (m.in. ożywienie centrum miasta, wykorzystanie potencjału Rynku jako ważnego centrum funkcjonalnego i miejsca spotkań mieszkańców i turystów, atrakcyjne przestrzenie publiczne),
· INTELIGENTNEGO ZARZĄDZANIA MIASTEM (w tym rozwój miasta inteligentnego).
Pozdrawiam,
Leszek Pieczyński