Zofia Czernow z grupą turystów odwiedziła pałac w Bukowcu
Posłanka Zofia Czernow 26 lipca 2014 r. wraz z prawie pięćdziesięcioosobową grupą turystów odwiedziła pałac w Bukowcu. Tradycyjnie nasza posłanka zaprosiła na organizowane przez nią piesze wycieczki, pod hasłem „Wędrówki z kijkami”, osoby dojrzałe, które nie stronią od aktywnego wypoczynku w terenie.
Tym razem w spacerze wzięli udział członkowie Związku Niewidomych i Niedowidzących w Jeleniej Górze; Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Jeleniej Górze; podopieczni DPS „Pogodna Jesień” oraz osoby indywidualne. Trzeba podkreślić, iż wśród nich było grono turystów biorących udział w organizowanych przez PTTK wycieczkach Rajdu na Raty oraz Spacerach krajoznawczych. Wspominam o tym, gdyż fakt ten ma ogromne znaczenie. Osoby te bowiem są ludźmi, którzy wiedzą, jak się ubrać, jakie zabrać ze sobą wyposażenie i często dobrze orientują się w terenie. Poza tym ich kondycja fizyczna jest na tyle dobra, że kilkunastokilometrową trasę pokonują bez zbędnych narzekań. A jest to bardzo ważne, by, przynajmniej większość uczestników wycieczki, miała dobry humor.
Tym razem Zofia Czernow przyprowadziła swoją grupę z Łomnicy, zwiedzając po drodze odnowione obiekty na terenie Bukowca. Turyści podziwiali panoramę z wieży widokowej, obejrzeli Dom Ogrodnika, Herbaciarnię oraz Opactwo. Na koniec udali się w drogę powrotną do Mysłakowic.
Najciekawszą jednak częścią ich spaceru był odpoczynek przy ognisku zorganizowanym przez pracowników Związku Gmin Karkonoskich w parku przypałacowym. Mogli tutaj nie tylko wytchnąć, ale także posilić się, porozmawiać, zrobić pamiątkowe zdjęcia i poznać sporo faktów o terenie, na którym przyszło im przebywać.
Dyrektor Związku Gmin Karkonoskich pan Witold Szczudłowski przygotował prezentację, podczas której przybliżył wszystkim, czym zajmuje się Związek. Opowiedział także o Dolinie Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej wpisanych nie tak dawno przez prezydenta Bronisława Komorowskiego na listę Pomników Historii. Pokazał oczywiście zdjęcia tych obiektów.
Wspomniał także osobę Fryderyki von Reden, która zapisała się jako opiekunka Kotliny Jeleniogórskiej. Przynajmniej tak jest postrzegana przez obecnych badaczy historii. To właśnie jej zawdzięczamy, iż w Karpaczu Górnym postawiono kościółek Wang. Witold Szczudłowski zahaczył o wątek nietuzinkowej miłości, jaka miała miejsce w Ciszycy. Chodzi tutaj oczywiście o Elizę Radziwiłłównę i księcia Wilhelma, późniejszego króla i cesarza. Niestety, jak to bywa w życiu, była to miłość nie do końca spełniona. Ze względu jednak na wyjątkowość tego związku w roku 1938 nakręcono film pt. Legenda miłosna.
Myślę, że turyści uczestniczący w wycieczce, mimo iż kolejne będą na pewno organizowane w innych miejscach, chętnie wrócą do pałacu w Bukowcu, mając w pamięci tak miłe przyjęcie.
Krzysztof Tęcza