Z nurtem rzeki Bóbr
Gmina Jeżów Sudecki złożyła wniosek w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Republika Czeska- Rzeczypospolita Polska 2007-2013 na realizację projektu pn. „Z nurtem rzeki Bóbr” . Projekt jest realizowany wspólnie z Gminą Partnerską Paseky nad Jizerou.
Wartość wniosku wynosi 4.625,00 euro, z czego 85% finansowane jest z EFRR, 10% z budżetu państwa, 5% z budżetu gminy. Czas realizacji projektu od 1 września 2013 roku do 31 stycznia 2014 roku. W ramach projektu zostały zaplanowane następujące działania:
- Wędrówka z nurtem rzeki Bóbr.
- Wydanie Kalendarza Gmin Partnerskich na 2014 rok.
- Występ dzieci szkolnych i wspólne śpiewanie kolęd i pastorałek w Pasekach nad Jizerou i Bozkovie.
- Spotkanie przedstawicieli Gmin Partnerskich na nartach biegowych w Pasekach nad Jizerou.
Pierwszym wspólnym działaniem było wędrowanie pod hasłem „Z nurtem rzeki Bóbr”, która łączy dwa kraje Polskę i Czechy. Rzeka Bóbr wypływa z Zaclerskiego Grzbietu – Bobrowego Stoku w miejscowości Bobr w Czechach. W okolicach Lubawki przekracza granicę państwa i wpływa do najwyżej położonego jeziora Bukówka. Jest to największy lewobrzeżny dopływ Odry o długości 272 km z czego 270 km po stronie polskiej. Najbardziej malowniczym odcinkiem Bobru jest przełom rzeki w Borowym Jarze w Parku Krajobrazowym Doliny Bobru i właśnie na tym fragmencie biegu rzeki została zaplanowana trasę wędrówki, która odbyła się dnia 5 października 2013 roku.
Rozpoczęliśmy ją o godzinie 10-tej w stolicy Kotliny Jeleniogórskiej – Jeleniej Górze w samym sercu miasta na Placu Ratuszowym przy fontannie Neptuna. Zwiedziliśmy piękną starówkę, której założenia sięgają średniowiecza, a z platformy widokowej zobaczyliśmy miasto i to co je otacza – była dobra widoczność bo, Starostka Hana tradycyjnie zamówiła piękną pogodę. Kolejnym punktem był budynek danej cukrowni z 1787 roku, gdzie produkowano cukier z buraków cukrowych, który znalazł uznanie u samego Króla Pruskiego Fryderyka Wilhelma III, i otrzymał medal za jakość towaru. Dalsza droga zawiodła uczestników na Wzgórze Krzywoustego.
W XIX i XX wieku wzgórze było romantycznym parkiem stylizowanym na Mitologii Greckiej wśród której była: :Ścieżką Muz, gdzie poszukiwaliśmy śladów symbolicznej świątyni – „Apollina”, skałkami – „Helikon” i „Hades”. Na szczycie wzgórza weszliśmy na 20 metrową wieżę widokową z której roztaczał się piękny widok na Jelenią Górę i Kotlinę Jeleniogórską, otaczające ją góry Odwiedziliśmy cudowne źródełko wg. podań odbywały się przy nim sądy boże, sądzono rycerzy i czarownice, a picie wody było próbą prawdomówności.
W okolicach źródła oglądaliśmy potężny Dąb cesarski z 1697 roku, którego obwód został zmierzony przez sześcioro dzieci. Kierując się nurtem rzeki doszliśmy do schroniska Perła Zachodu przy zaporowym Jeziorze Modre. Budynek został zbudowany w 1927 roku.
W tym uroczym zakątku chwilę odpoczęliśmy, skorzystaliśmy z gościnności gospodarzy obiektu, posililiśmy się i wyruszyliśmy do zabyteku techniki – elektrowni wodnej Bobrowice I, gdzie zobaczyliśmy jak produkuje się „białą energię”.
Naładowani dobrą energią wyruszyliśmy w dalszą drogę, która zaprowadziła nas do Siedlęcina – Wieży Książęcej, gdzie zakończymy naszą wędrówkę. Na strudzonych wędrowców czekał posiłek, który przygotował pan Marian Tyka Sołtys wsi, nazywany przez czeskich przyjaciół „Mały Wójt”. Przy ognisku odbyła się prezentacja euroregionalnych piosenek turystycznych, a chętni zwiedzili Wieżę.
Serdecznie dziękuję za pomoc w przygotowaniu działania: Panu Marianowi Tyce – Sołtysowi wsi Siedlęcin, Radzie Sołeckiej i OSP z Siedlęcina, Pani Beacie Gudyka – dzierżawcy gościńca Perła Zachodu, Zarządowi TAURON Ekoenergia Spółka z o.o. za udostępnienie i oprowadzenie po elektrowni, Pani Teresie Mitce – Sołtysowi sołectwa Jeżów Sudecki , koleżankom z Urzędu Gminy za upieczenie pysznych ciast, Pani Małgorzacie Gralik za pomoc w przygotowaniu śniadania w Euroregionalnym Centrum Spotkań Gmin Partnerskich.
Projekt pn.„Z nurtem rzeki Bóbr” , współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa.
eu
Koordynator Bożena Matuszewska