Spotkanie Noworoczne w Kowarach
W piątek 23 stycznia 2015 r. w Kowarach miało miejsce Spotkanie Noworoczne z nową burmistrz miasta panią Bożeną Wiśniewską. Przybyło na nie nadzwyczaj sporo osób. I to nie tylko z samego miasta czy okolic. Byli przedstawiciele wielu jednostek samorządowych czy instytucji i organizacji. Wszystkich sprowadziła tu chęć poznania planowanych przez panią burmistrz działań zmierzających do poprawy życia w Kowarach, ale także mających bezpośredni czy pośredni wpływ na jego rozwój. Wśród wielu gości była Anna Konieczyńska – obecna pani starosta.
Bożena Wiśniewska, jak przystało na energiczną osobę, od razu przystąpiła do konkretów. Zaraz po przywitaniu przybyłych przedstawiła plany rozwoju miasta w najbliższym czasie. Przede wszystkim będą to prace poprawiające komunikacje w mieście. Planuje się przebudowę Alei Wolności. Co prawda, zostanie ona nieco zwężona, ale pozwoli to na wykonanie nowych miejsc parkingowych, w tym dla autobusów. Podobnej modernizacji doczeka się także droga dojazdowa do Wysokiej Łąki. Na pewno wszystkich ucieszy projekt zbudowania nowej drogi od ul. Rejtana do Podgórza, co poprawi znacznie komunikację do planowanej Stacji Sportów Zimowych w Kowarach. Nowa droga pozwoli dotrzeć wygodnie aż do Przełęczy Kowarskiej.
Planuje się również rozpoczęcie przebudowy ciągów komunikacyjnych w Krzaczynie. Oczywiście w dalszym ciągu będą prowadzone prace zmierzające do utworzenia wspomnianej już Kowarskiej Stacji Sportów Zimowych. W ramach tej inwestycji mają powstać trzy duże obiekty: Hala Centralna, Stacja Sulica i Stacja Czoło. Niezwykle pilnym staje się sprawa wykonania pieszego ciągu łączącego Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska z Kowarską Starówką. Wynika to z faktu, iż setki tysięcy turystów odwiedzających to ciekawe miejsce poprzestają na nim. A przecież Kowary to bardzo ciekawe miasto posiadające wiele zabytków. I właśnie taki krótki łącznik pozwoliłby w ciągu paru minut na przejście do centrum miasta. Może wtedy większa liczba turystów decydowałaby się na dłuższy pobyt w Kowarach. Na pewno wpłynęłoby to na rozwój prawie wszystkich działających tu podmiotów.
Kolejnym pilnym zadaniem jest utwardzenie placu przy ulicy Władysława II Jagiellończyka, gdzie organizuje się wiele imprez miejskich. Nie można pozwolić bowiem na to, by przychodzący tu widzowie tonęli w błocie. W ramach oszczędności podjęto decyzję, by postawić w tym miejscu stałą muszlę koncertową. Do tej pory za każdym razem wypożyczano obiekt przenośny, co wiązało się każdorazowo z dużymi kosztami finansowymi. Zapewne lepiej będzie zainwestować, wydając jednorazowo może większą sumę, by później dzięki temu oszczędzać.
Zadaniem mającym na celu poprawę zarówno zdrowia, jak i sprawności fizycznej, a także możliwości organizowania zawodów sportowych, jest budowa krytej pływalni przy Szkole Podstawowej nr 1. Wstępnie inwestycję tę nazwano Kowarski Delfinek. Pływalnia będzie oczywiście udostępniana dla wszystkich mieszkańców Kowar. Ponieważ nie ma możliwości doprowadzić do szczęśliwego końca sprawy uruchomienia kąpieliska miejskiego, podjęto decyzję, by teren dawnego kąpieliska oraz otaczającego go parku miejskiego uporządkować i stworzyć na nim miejsce wypoczynku na wzór przedwojennego Parku Miejskiego.
Miasto będzie starać się także o przygotowanie terenów w obrębie Gminy Kowary mogących stać się częścią Kamiennogórskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości.
Pani burmistrz przedstawiła także kalendarz najważniejszych imprez kowarskich w roku 2015. Pierwszą z nich będzie Międzynarodowy Zjazd Saniami Rogatymi w lutym. W maju dotrze tu Kolarski Wyścig Bałtyk – Karkonosze Tour. Będzie to V etap z Kowar na Przełęcz Okraj. Również w maju planuje się Festyn z okazji Dnia Matki i Dziecka a w lipcu imprezy związane z Dniami Kowar. W sierpniu mieszkańcy będą kibicować uczestnikom Kolarskiego Wjazdu i Biegu Górskiego Kowary – Przełęcz Okraj. Zgodnie z tradycją we wrześniu planuje się międzynarodowe Sympozjum Sztuki Włókna – Warsztat Twórczy Kowary. W październiku wszyscy chętni będą mogli wziąć udział w Biegu Piwosza i Kubusia, natomiast imprezą kończącą rok będzie grudniowy najazd Świętych Mikołajów na Kowary.
Burmistrz Kowar pani Bożena Wiśniewska wyróżniła Aleksandrę Wiącek oraz jej rodziców, stawiając ich za wzór. Ola jako jedyna z naszego terenu zdobyła Orła Dolnośląskiego – wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia w nauce.
Spotkanie umilała Kowarska Orkiestra Rozrywkowa oraz zespół Wrzosy, który m.in. zaśpiewał Balladę o Kowarach.
Krzysztof Tęcza