Letni Festiwal Sztuki w Szklarskiej Porębie
W dniach 23 lipca-22 sierpnia 2015 roku na Skwerze Radiowej Trójki w Szklarskiej Porębie odbywał się Letni Festiwal Sztuki ART SKWER. Jest to cykl działań edukacyjno-kulturalnych przygotowanych przez Miejski Ośrodek Kultury, Sportu i Aktywności Lokalnej.
Podstawowe założenie festiwalu to stworzenie dla mieszkańców i turystów warunków do spotkań, podczas których można poznać ludzi prowadzących różnego rodzaju warsztaty. Dzięki bowiem osobistym kontaktom uczestnicy festiwalu mogli zapoznać się zarówno z warsztatem lokalnych twórców, jak i dziełami przez nich wytworzonymi. Mogli także, dzięki uzyskanym wskazówkom, sami spróbować swoich sił i pokusić się o własnoręczne wykonanie ciekawego przedmiotu stanowiącego później ozdobę domu.
Uczestnicy Artskweru mogli zapoznać się m.in. z procesem powstawania witrażu, zaprojektować biżuterię szklaną czy filcową, zobaczyć, jak wytapia się szkło, a także rozkoszować się smakami kuchni regionalnej. Poszczególne działania zostały rozłożone tak, by przez cały miesiąc poznawać coś nowego. Ponieważ nie sposób opisać wszystkiego, przybliżę działania tylko z jednego dnia.
I tak 15 sierpnia przygotowano warsztaty robienia biżuterii, malowania twarzy, naukę tańca orientalnego oraz naukę gry na bębnach a później wspólny występ wraz z zespołem bębniarskim TIRIBA. Trzeba przyznać, że to ostatnie wydarzenie przyciągnęło uwagę tak wielu osób, że zabrakło bębnów. Jednak wspólne wykonanie utworu przez dwudziestu bębniarzy było rewelacyjne.
Kolejne stoiska, które przeżyły prawdziwe oblężenie były prowadzone przez pracowników Karkonoskiego Parku Narodowego oraz Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych. KPN przygotował zestaw wspaniale wydanych informatorów o skarbach ukrytych w Karkonoszach, a DZPK, jak zwykle, wiele zagadek, po rozwiązaniu których każdy otrzymywał stosowną nagrodę. Tym razem na stoisku tym o mało nie doszło do „tragedii”. Zwiedzający wystawę wilczur rzucił się na borsuka. Na szczęście był to tylko wypchany eksponat.
W świąteczną sobotę można było także poznać budowę ula pszczelego, kupić interesujące zioła, wyroby piekarnicze, miód czy biżuterię, ale największym hitem okazało się stoisko Związku Gmin Karkonoskich z Bukowca, na którym przygotowano materiały związane z edukacją o segregacji śmieci. Dzisiaj oczywiście nikogo nie trzeba przekonywać, jak ważne jest, by dzieci, już od najmłodszych lat, wiedziały, może nie tyle jak segregować nasze odpadki (chociaż to też jest ważne), ale przede wszystkim po co to robić. Najważniejsza jest właśnie sama świadomość, dlaczego segregacja jest tak ważna. I właśnie takie informacje były udzielane na stoisku Związku Gmin Karkonoskich.
Aby jednak zachęcić dzieci do podejmowania takich działań, przygotowano warsztaty malowania na szkle. Każde dziecko, które spróbowało swoich sił otrzymało nagrodę. Szybko okazało się, że rodzice pozazdrościli swoim pociechom i przyłączali się do malowania. Doceniając ich odwagę, wręczano im smaczne lizaki. Uczciwie jednak trzeba przyznać, że maluchy tworzyły ciekawsze wzory. Chętnych do tej pouczającej zabawy było tak wielu, że prawie skończyły się przygotowane materiały.
Na koniec podam, że Letni Festiwal Sztuki został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Dolnośląskiego, Starosty Jeleniogórskiego i Burmistrza Miasta Szklarska Poręba. Partnerzy organizatora (MOKSiAL) to: Sudeckie Bractwo Walońskie, Manufaktura w Bolesławcu, Muzeum Ceramiki w Bolesławcu, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Fundacja Bazalt, Restauracja Topollino, Grupa Taneczna FOX, Karkonoski Park Narodowy, Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych, Przedszkole Balonik i Związek Gmin Karkonoskich.
Krzysztof Tęcza