Forum energetyczne w Karpaczu
W dniu 22 stycznia br. o godz. 15.30 po raz pierwszy na Dolnym Śląsku w czterogwiazdkowym Centrum Konferencyjnym Hotelu Gołębiewski Marszałek UMWD – Cezary Przybylski otworzył wspólnie z Zygmuntem Berdychowskim założycielem ISW oraz nowowybranym Burmistrzem Karpacza Radosławem Jęckim IX FORUM ENERGETYCZNE. Forum po wielu latach stało się jedną z najważniejszych konferencji energetycznych Europy w której uczestniczą czołowi eksperci oraz działacze gospodarczy.
Forum otworzył Marszałek Dolnośląski Cezary Przybylski wspólnie z inicjatorem i pomysłodawcom Instytutu Wschodniego – Zygmuntem Berdychowskim / Fundacja Instytut Studiów Wschodnich / http://www.forum-ekonomiczne.pl/. Po nich z zaproszeniem do udziału w Forum oraz odwiedzania Karpacza zwrócił się nowo wybrany Burmistrz Karpacza – Radosław Jęcki. W programie Forum znalazło się wiele bardzo ciekawych tematów związanych z energetyką w kontekście unijnych celów klimatycznych zawartych w pakiecie 3×20 oraz bardzo istotnym bezpieczeństwem energetycznym Polski i Europy.
Jednym z ważnych tematów Forum była problematyka wspólnej polityki energetycznej Unii poruszana w czasie Sesji Plenarnej “Wspólna polityka energetyczna Unii Europejskiej: marzenie czy realna szansa ? W sesji udział wzieli:
Ireneusz Łazor, Prezes Zarządu, Towarowa Giełda Energii S.A., Polska, Christopher Huhne, Prezes ds. Europy, Zilkha Biomass Energy, Wielka Brytania, Herbert Wirth, Prezes Zarządu, KGHM Polska Miedź S.A., Polska, Søren Mouritsen, Prezes, ROMO Wind, Szwajcaria, Marcin Moskalewicz, Prezes Zarządu, PERN Przyjaźń S.A.,Polska, Selim Kuneralp, Zastępca Sekretarza Generalnego, Sekretariat Karty Energetycznej, Turcja i prowadzący Sesję Bogusław Chrabota, Redaktor Naczelny, Rzeczpospolita, Polska.
Bardzo ciekawą wypowiedź miał w debacie o kosztach pakietu klimattycznego Cezary Lejkowski, Dyrektor Departamentu Klimatu i Energii Wrocławskego Centrum Badań EIT+.
– Głównym elementem w sprawie nowych ram unijnej polityki klimatycznej po roku 2020 to 40-procentowy cel redukcji emisji CO2 do 2030 r – przypomniał Lejkowski. Jego zdaniem nie ma alternatywy dla rozwoju energetyki odnawialnej i jest to niezależne od polityki energetycznej Unii Europejskiej. Ekspert podkreślił, że polityka klimatyczna UE może stać się motorem rozwoju gospodarki innowacyjnej – To w zielonych technologiach Europa ma szansę zostać światowym liderem – przekonywał Lejkowski.
Ine stanowisko przedstawił Konrad Szymański polityk Prawa i Sprawiedliwości, który oświadczył, iż dwukrotne podnoszenie celu redukcji emisji CO2 (do 40 proc.) nie jest realistyczne w sytuacji, kiedy Europa nadal prowadzi jednostronną politykę klimatyczną, której nikt na świecie nie naśladuje. Były europeseł przypomniał, że już dziś w Europie cena energii jest dwukrotnie wyższa niż w Stanach Zjednoczonych. Były europoseł dodał, że głównym problemem polityki klimatycznej UE jest jej zupełne oderwanie od rzeczywistości. – Unia dotuje i subsydiuje technologie, które nie są efektywne – argumentował polityk. Podobne zdanie miała kolejna uczestniczka debaty – Jadwiga Wiśniewska europosłanka PiS i poseł Jarosław Gowin. Jadwiga Wiśniewska na przykładzie likwidacji Huty Mittal Steel w Wielkiej Brytanii stwierdziła, iż z Europy zniknie przemysł. Wypowiadając się o Polsce powiedziała, że mogą zostanać zlikwidowane bądź nastąpią zwolniena grupowe w sektorach gospodarki, w których zatrudnionych jest ponad 600 tysięcy osób. Poseł Jarosław Gowin podkreślił, że Polska jest na straconej pozycji ze względu na brak działań zmierzających do zbudowania europejskiego partnerstwa do zablokowania jego zapisów.
W dalszej części Forum Marceli Niezgoda, Podsekretarz Stanu w MIiR przedstawił problematykę wykorzystania środków unijnych w nowej perspektywie finansowej 2014 – 2020 przez samorządy wojewodzkie, czyli kwotą 31 mld EURO. Zgodnie z przyjętymi programami operacyjnymi oraz Umowami Partnerskimi w celu zmniejszenia emisji CO2 w ramach tych środków wspierane będą inwestycje wspierając:
– efektywne wykorzystanie energii /budynki publiczne i mieszkalne, przedsiębiorcy, JST/,
– efektywny przesył /smart grid, sieci ciepłownicze/,
– efektywne wytwarzania /kogeneracja/
Krytycznie wobec restrykcyjnej polityki klimatycznej UE wypowiadali się także Jadwiga Wiśniewska Europosłanka PiS i poseł Jarosław Gowin. Jadwiga Wiśniewska akcentowała zgubne skutki przyjętych w pakiecie rozwiązań dla europejskiej gospodarki, a szczególnie przemysłu – Z Europy znika przemysł, czego najlepszym przykładem jest zamknięcie Huty Mittal Steel w Wielkiej Brytanii – mówił europsłanka. Odnosząc się do sytuacji w Polsce, Wiśniewska podkreśliła, że polityka klimatyczna uderza w sektory gospodarki, w których zatrudnionych jest ponad 600 tysięcy osób. Jak przekonywała przy rewizji polityki klimatycznej, powinniśmy brać pod uwagę to, że Polska jest na zdecydowanie niższym poziomie gospodarczym niż największe kraje unijne. – Powinniśmy ustalić dla Polski takie ramy polityki klimatycznej, która nie uderzałaby w polską gospodarkę – argumentowała europosłanka Jadwiga Wiśniewska.
Zdaniem posła Jarosława Gowina sytuacja Polski ws. pakietu klimatycznego jest skomplikowana, ze względu na to, że trudno nam znaleźć sojuszników, by zablokować jego zapisy.
Zdaniem Konrada Szymańskiego polityka Prawa i Sprawiedliwości dwukrotne podnoszenie celu redukcji emisji CO2 (do 40 proc.) nie jest realistyczne w sytuacji, kiedy Europa nadal prowadzi jednostronną politykę klimatyczną, której nikt na świecie nie naśladuje. Były europeseł przypomniał, że już dziś w Europie cena energii jest dwukrotnie wyższa niż w Stanach Zjednoczonych. Jak przekonywał, pakiet energetyczny nie ma poparcia przemysłu i nawet w Niemczech czy Francji taka polityka klimatyczna nie ma sensu dla samego środowiska. Jego zdaniem Europa w roku 2030 będzie odpowiadała za 4 proc. światowych emisji. Jednostronne unijne wysiłki oznaczają tym samym, że globalnie emisji CO2 będzie mniej o 0,25 proc. Według Szymańskiego głównym problemem polityki klimatycznej UE jest jej zupełne oderwanie od rzeczywistości. – Unia dotuje i subsydiuje technologie, które nie są efektywne – argumentował polityk.
Partnerami tegorocznego Forum Energetycznego są największe firmy tego sektora w tym m.in. Grupa Energa, będąca jedną z czterech największych grup energetycznych w Polsce, z wiodącą pozycją pod względem udziału energii odnawialnej w produkcji własnej oraz Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych „Przyjaźń” S.A. (PERN), KGHM Polska Miedź S.A., CJR Wind oraz Baker & McKenzie Krzyżowski sp. k. Wśród partnerów medialnych Forum są m.in.: Rzeczpospolita, Onet.pl, , Wprost, Do Rzeczy oraz agencje prasowe, PAP, ITAR-TASS i Ukrinform. Głównym partnerem Forum jest Województwo Dolnośląskie a Miastem Gospodarzem – Karpacz.
Forum Energetyczne będzie trwało do 24 stycznia br.
Krzysztof Ryszard Rządkowski