Turysto! – co warto wiedzieć o kartach kredytowych?
Według danych BIK w 2021 roku Polacy dysponowali 6 milionami kart kredytowych. Tak duża liczba tego rodzaju środków płatniczych nie powinna dziwić, bo gwarantują one bardzo dużą swobodę podczas robienia zakupów. Korzystanie z nich w rozsądny sposób może przynieść liczne korzyści. Przeczytaj i dowiedz się, co warto wiedzieć o kartach kredytowych.
Karta debetowa a karta kredytowa — czym się różnią?
Kartę debetową dostaje się podczas zakładania rachunku bankowego. Dzięki niej można dysponować środkami finansowymi zgromadzonymi na koncie, np. płacąc zbliżeniowo w sklepie czy wypłacając pieniądze z bankomatu. Kwotę przeprowadzanych transakcji ogranicza ilość pieniędzy znajdujących się na rachunku. Jeśli środki okażą się zbyt małe do zrealizowania płatności, zostanie ona odrzucona.
Karta kredytowa ma takie samo zastosowanie jak debetowa, jednak nie jest ona powiązana z rachunkiem bankowym. Ten rodzaj środka płatniczego stanowi pożyczkę, która zostaje udzielona klientowi przez bank. Oznacza to, że każda dokonana płatność pomniejsza przyznany limit kredytowy, a nie jak ma to miejsce w przypadku karty debetowej — kwotę zebraną na rachunku bankowym.
Jak działa karta kredytowa?
Płacąc kartą kredytową na stacji benzynowej czy w sklepie spożywczym, nie wydajesz własnych pieniędzy. Jej wydawca pokrywa koszt Twoich zakupów w ramach krótkoterminowej pożyczki. Jeśli spłacisz zobowiązanie w określonym terminie, najczęściej w czasie od 51 do 59 dni, nie zapłacisz odsetek od sumy zaciągniętego zobowiązania.
Kiedy skorzystasz z karty, bank wystawia wyciąg uwzględniający najważniejsze informacje w związku z Twoim zobowiązaniem finansowym. Z dokumentu dowiesz się m.in., ile wynosi zadłużenie, oraz poznasz wysokość kwoty minimalnej i termin, w jakim powinieneś spłacić należność.
Ograniczenie pod względem wysokości pożyczki dostępne na karcie kredytowej zależy od możliwości finansowych klienta. W niektórych bankach istnieje możliwość otrzymania tzw. limitu na oświadczenie. Dzięki temu po udokumentowaniu swoich dochodów masz do wykorzystania kwotę rzędu 3 – 4 tys. zł. Poza tym bank weryfikuje historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej (BIK).
Jakie zalety ma karta kredytowa?
Karta kredytowa to komfortowe rozwiązanie, które daje dużą swobodę podczas robienia zakupów czy płacenia za usługi. Do zalet wynikających z korzystania z tej formy finansowania trzeba zaliczyć to, że:
- regulując należności w terminie, nie ponosisz dodatkowych kosztów;
- zobowiązanie możesz spłacić w ratach. Prowizja banku jest wtedy na ogół niższa niż ma to miejsce w przypadku klasycznego kredytu gotówkowego;
- masz możliwość korzystania z atrakcyjnych rabatów, programów typu moneyback oraz chargeback;
- jest to łatwy i wygodny środek płatniczy za zakupy zrobione w sieci.
Podsumowując, karta kredytowa pozwala na stały i wygodny dostęp do pieniędzy bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. O ile używa się jej rozsądnie i z uwzględnieniem bezodsetkowych terminów spłaty, stanowi opłacalne źródło finansowania.
Tekst partnerski