PIT-28 2022 – kto musi go rozliczyć i do kiedy?
PIT-28 to wymagana forma rozliczenia dla osób uzyskujących przychód z najmu prywatnego oraz rozliczających się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego. Jakie zmiany czekają nas przy rozliczeniu PIT-28 2023? Do kiedy trzeba złożyć deklaracje?
Kto rozliczy się przez PIT-28?
Formularz PIT-28 kierowany jest dla przede wszystkim osób uzyskujących przychody z jednoosobowej działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem. Również działalność prowadzona w ramach spółki wykorzystującej ryczałt rozliczymy przez deklarację PIT-28.
Nowością jest rozliczenie przez PIT-28 formularz przychodów z najmu prywatnego, zarówno od lokalu położonego w Polsce, jak i za granicą. Do końca 2022 roku najem prywatny można rozliczać na ogólnych zasadach, jednak wraz z rokiem 2023 nie będzie możliwości wyboru – każdy wynajmujący obowiązkowo będzie rozliczał się ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
PIT-28 2022 dotyczy również osób sprzedających własne produkty rolne albo odzwierzęce, przetworzone domowymi sposobami, nie zaś na skalę przemysłową.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych…
… to długa nazwa na uproszczoną formę opodatkowania, szczególnie korzystną dla małych przedsiębiorstw, które nie generują wielkich kosztów uzyskania przychodu. Podstawę opodatkowania pomniejsza się o określone przepisami odliczenia, bez względu na koszt uzyskania przychodów. Stawka opodatkowania różni się w zależności od prowadzonej działalności, wynosząc na rok 2023 od 2% do 17%.
Usunięcie kosztów z ewidencji rachunkowej firmy usprawnia także rozliczenie PIT-28 online. Wystarczy przenieść uzyskany przychód do programu PIT-28, wybrać formę działalności a wartość opodatkowania i jego wysokość obliczy aplikacja. Korzystając z usług księgowej, również zyskamy na ryczałcie, który jest mniej wymagającą i tym samym tańszą formą rozliczenia.
Rozliczenie PIT-28 online
Rozliczenie online jest o tyle wygodne, że możesz pobrać PIT28 do druku oraz zapisać wypełniony PIT 28 pdf na swoim dysku. W programie możesz na początku wybrać rozliczenie siebie lub innej osoby. Druk PIT 28 wypełni za Ciebie program, przeprowadzając krok po kroku przez serię pytań. Program wyliczy automatycznie należny zwrot lub niedopłatę podatku oraz wypełni Twój PIT-28, wliczając w to należne Ci ulgi.
System umożliwia również wysłanie gotowego rozliczenia do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. W takim wypadku warunkiem przesyłu danych jest podanie kwoty przychodu danego podatnika z zeszłego roku podatkowego.
Po przesłaniu deklaracji, pobierz PIT 28 na swój komputer, by móc do niego powrócić w następnym rozliczeniu. Pamiętaj także o pobraniu UPO – urzędowego poświadczenia odbioru, które stanowi dowód złożenia PIT-28.
Termin złożenia PIT-28
Tak jak w przypadku innych deklaracji, formularz PIT-28 2022 złożymy do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Jeśli termin ten wypada w dzień wolny od pracy, ostateczna data zakończenia przesyłania deklaracji to następny dzień roboczy.
W 2023 roku termin zakończenia składania deklaracji wypada 2 maja. Można ją jednak przesłać już dużo wcześniej, nawet przed 15 lutego 2023. PIT-28 wysłany przed tą datą będzie uznany, jednak termin zwrotu nadpłaty liczony jest dopiero od 15 lutego.
Zmiana stawek ryczałtu 2022
Stawki ryczałtu nie są jednakowe dla każdego rozliczającego się przez PIT-28 druk lub wersję online, nigdy zresztą nie były. Najlepszą wiadomość otrzymają osoby produkujące własne produkty rolne – dla nich stawka ryczałtu wyniesie zaledwie 2%. Stawka 12,5% obejmuje wszystkich, których przychody pochodzą z tytułu najmu. Ryczałt 17% obejmuje przychody z wolnych zawodów.
Tekst partnerski