Który rodzaj nagrzewnicy wybrać do swojego warsztatu – gazowy czy elektryczny?
Nagrzewnica to praktycznie obowiązkowe wyposażenie każdego warsztatu. W końcu to właśnie ona zapewnia przyjemne ciepło nawet podczas największych mrozów w okresie zimowym i chroni przed odmrożeniami dłoni. Jednak wiele osób zastanawia się, które nagrzewnice warsztatowe będą lepszym wyborem – rodzaje zasilane gazem czy te wykorzystujące energię elektryczną. Które z nich wybrać? Oto wszystkie niezbędne informacje na ten temat.
Do czego służą nagrzewnice?
Na początku warto wytłumaczyć, czym w ogóle są nagrzewnice. Otóż jest to rodzina sprzętów służących do ogrzewania otaczającego je powietrza. Ich największą zaletą zdecydowanie jest zdolność do szybkiego podwyższania temperatury panującej we wnętrzach nieruchomości. Wystarczy tylko uruchomić nagrzewnicę i w ciągu kilkudziesięciu sekund cieszyć się zauważalnie cieplejszym stanowiskiem pracy.
Niektóre z tego rodzaju urządzeń są także całkowicie niezależne od lokalnej infrastruktury energetycznej. Dobrym tego przykładem mogą być nagrzewnice gazowe wspomagane zasilaniem akumulatorowym. Po podłączeniu ich do butli z gazem można cieszyć się ciepłem praktycznie w każdym miejscu na Ziemi.
Nagrzewnice zazwyczaj wykorzystuje się do punktowego dogrzewania pomieszczeń warsztatowych, garaży, a nawet sporych rozmiarów hal produkcyjnych. Mogą być też używane do podnoszenia komfortu termicznego osób przebywających w domkach letniskowych lub awaryjnego ogrzewania domów jednorodzinnych, w których doszło do awarii systemu centralnego ogrzewania.
Zastosowania nagrzewnic warsztatowych są jednak znacznie szersze. Urządzenia te są powszechnie wykorzystywane przez firmy budowlane oraz ekipy remontowe do podnoszenia temperatury w pomieszczeniach w stanie surowym. Umożliwia to prowadzenie prac przez cały sezon, a także pozwala na optymalne wiązanie wylewek betonowych, klejów oraz wszelkiego rodzaju zapraw budowlanych.
Fachowcy często stosują je także do walki ze skutkami zamarzniętych instalacji wodno-kanalizacyjnych podczas srogich mrozów w okresie zimowym. Z kolei w warsztatach samochodowych nagrzewnice umożliwiają szybkie wysychanie preparatów lakierniczych, zaprawek oraz szpachli na bazie żywic epoksydowych oraz poliuretanowych.
Nagrzewnice warsztatowe zapewniają też wysoką mobilność. Zdecydowana większość tego rodzaju urządzeń jest fabrycznie wyposażona w praktyczne rączki umożliwiające przenoszenie ich pomiędzy różnymi pomieszczeniami. Oprócz tego, niektóre nagrzewnice – w szczególności warianty olejowe, posiadają także gumowe kółka, które ułatwiają ich transportowanie.
Dobrej klasy nagrzewnice elektryczne, gazowe i olejowe są też wyposażone w zaawansowane termostaty. Umożliwiają one stosunkowo precyzyjne ustawienie elementów grzewczych, a co za tym idzie, uzyskanie optymalnego komfortu termicznego, przy jednoczesnej minimalizacji kosztów eksploatacyjnych. W takich nagrzewnicach standardem są też rozbudowane systemy zabezpieczeń, które chronią przed przegrzaniem się urządzenia, co znacząco redukuje ryzyko przypadkowego zaprószenia pożaru.
Jakie parametry nagrzewnic warsztatowych są najważniejsze?
Wybór odpowiedniej nagrzewnicy warsztatowej wymaga uwzględnienia kilku kluczowych parametrów. Będą one decydować o skuteczności sprzętu, a także jego przydatności w danym środowisku pracy. Do najważniejszych z nich zdecydowanie należą:
· Rodzaj paliwa – zasadniczo elementy grzewcze nagrzewnic mogą być zasilane na trzy sposoby. Poprzez podłączenie ich do gniazdka z energią elektryczną, butlę z gazem lub napełnienie ich zbiornika olejem napędowym. Źródło zasilania powinno zostać dopasowane do warunków, w których będzie eksploatowana nagrzewnica. Przykładowo do zastosowań warsztatowych lepiej sprawdzi się nagrzewnica elektryczna, podczas gdy do dużych wnętrz pewniejszym wyborem będzie wariant olejowy.
· Moc grzewcza – jest to kluczowy parametr określający, ile ciepła będzie w stanie wygenerować nagrzewnica w ciągu jednej godziny. Wyraża się go w watach (W) lub kilowatach (kW). Im większa moc grzewcza, tym szybciej będzie można nagrzać pomieszczenie. Duża moc grzewcza pozwoli także efektywnie dogrzewać wnętrza o dużej powierzchni.
· Ilość powietrza przepływającego na minutę – jak sama nazwa wskazuje, parametr ten oznacza ilość powietrza, którą wentylator urządzenia przetłacza przez element grzewczy. Im większa ta ilość, tym efektywniej będzie rozprowadzane ciepło po całym pomieszczeniu. Parametr ten ma też pośredni wpływ na szybkość ogrzewania całego wnętrza.
· Regulacja temperatury – możliwość regulacji temperatury pozwala określić, z jaką intensywnością będzie pracować dana nagrzewnica. Umożliwia to uzyskanie optymalnego komfortu termicznego, a także pozwala zminimalizować koszty eksploatacyjne.
· Poziom emitowanego przez urządzenie hałasu – nagrzewnice są stosunkowo cichymi sprzętami, jednak chcąc stosować je w pomieszczeniach mieszkalnych, warto nieco dopłacić do wariantów wyposażonych w cichsze wentylatory.
Niezwykle ważne są też zabezpieczenia danej nagrzewnicy. Urządzenie powinno samoczynnie wyłączyć się po osiągnięciu zadanej temperatury. Kluczowe jest też automatyczne odcięcie zasilania, w przypadku osiągnięcia niebezpiecznej temperatury elementu grzewczego.
Który sposób zasilania nagrzewnic jest lepszy?
Tak naprawdę każdy rodzaj urządzeń grzewczych ma swoje niepodważalne zalety.
Nagrzewnica elektryczna jest bardzo prosta w obsłudze, a podczas pracy nie emituje żadnych szkodliwych dla ludzkiego zdrowia substancji. Dzięki temu idealnie sprawdza się do użytku wewnątrz pomieszczeń. Jest to szczególnie ważne wszędzie tam, gdzie trudno o uzyskanie odpowiednio skutecznej wentylacji.
Należy jednak pamiętać, że moc grzewcza nagrzewnic elektrycznych jest mocno ograniczona i zazwyczaj nie przekracza pułapu 2000 watów. W zupełności wystarczy to do dogrzewania pomieszczeń mieszkalnych oraz ogrzewania przydomowych warsztatów i garaży. Nagrzewnica elektryczna jest także idealnym wyborem dla posiadłości wyposażonych w instalacje fotowoltaiczne.
Drugim rodzajem są nowoczesne nagrzewnice gazowe – https://domitech.pl/nagrzewnica-gazowa. Są one znacznie wydajniejsze, dzięki czemu lepiej sprawdzą się w ogrzewaniu dużych pomieszczeń oraz warsztatów o większej powierzchni. Dlatego też często spotyka się je na placach budowy oraz w zastosowaniach rolniczych. Korzystając z
nich, należy jednak pamiętać o zapewnieniu odpowiednio dobrej wentylacji, umożliwiającej odprowadzenie spalin.
Ostatnim wariantem są nagrzewnice olejowe. To największe urządzenia grzewcze dedykowane do ogrzewania dużych hal, zakładów produkcyjnych lub namiotów eventowych. Wymagają one jednak bezwzględnego odprowadzania spalin, co wiąże się z koniecznością podłączenia do nich rur wydechowych oraz sieci przewodów, poprzez które będzie przetłaczane ciepłe powietrze.
Tekst partnerski