Wystawa o Redenach w Legnicy
Wystawa mająca na celu przedstawienie Friedricha Wilhelma von Reden oraz jego żonę Friederike prezentowana w siedzibie Związku Gmin Karkonoskich w Bukowcu wzbudziła tak duże zainteresowanie mieszkańców oraz gości odwiedzających Kotlinę Jeleniogórską, że postanowiono, iż na jakiś czas zostanie przekazana w kolejne miejsca, by i tam mieszkający ludzie mogli się z nią zapoznać. Może nie byłoby w tym nic takiego, gdyby nie fakt, iż to właśnie Redenowie przebudowując pałac w Bukowcu oraz tworząc zupełnie nową formę krajobrazu doprowadzili do powstania pierwszego tak rozległego założenia parkowego. Było ono później celem wizyt możnych z całej Europy, którzy chcieli, biorąc wzór z tego wspaniałego dzieła, zakładać podobne parki u siebie. Bukowiec stał się zaczątkiem kolejnych założeń romantycznych, jakie powstawały przy sąsiadujących z nim pałacach. Ale stworzenie tak pięknego miejsca to nie wszystko.
Rodzina Redenów, zwłaszcza Friederika, angażowała się w sprawy pomocy biednym czy w ogóle w życie społeczeństwa. To ona doprowadziła do osiedlenia się tutaj uchodźców z Tyrolu czy przeniesienia do Karpacza Górnego kościółka Wang. Zresztą o zasługach Friederiki można by mówić bez końca. Wszystko, co uczyniła ta szlachetna kobieta, dotyczyło terenu usytuowanego pod Karkonoszami. Dlatego też gdy mówimy o hrabinie Friederike von Reden, mówimy o niej jako o Opiekunce Kotliny Jeleniogórskiej.
Jej mąż natomiast znany jest raczej z innych działań. W historii zapisał się jako twórca nowoczesnego przemysłu wydobywczego. Pewnie dlatego pamięta się o nim bardziej na Górnym Śląsku. Nie ma się co temu dziwić. Wszak to on, jako minister górnictwa i hutnictwa państwa pruskiego, przyczynił się nie tylko do budowy poszczególnych zakładów ale to właśnie dzięki jego działaniom rozwinął się przemysł wydobywczy i hutnictwo. To on był prekursorem wykorzystania nowinek technicznych usprawniających procesy produkcyjne.
Każdy, kto chciałby dowiedzieć się czegoś więcej o tej niezwykłej rodzinie, a nie zdążył jeszcze odwiedzić wystawy prezentowanej w pałacu w Bukowcu, musi uzbroić się w cierpliwość i, albo wybrać się w najbliższym czasie do Legnicy, albo zaczekać aż wystawa powróci do Bukowca, gdzie ma pozostać na stałe.
W dniu 22 stycznia 2015 roku wystawa poświęcona rodzinie Redenów została przekazana do Muzeum Miedzi w Legnicy. Dwadzieścia kartonów, w jakie spakowano poszczególne banery, trafiło do budynku Akademii Rycerskiej, gdzie będzie można je oglądać przez kolejne miesiące. Legnica jest pierwszym z miejsc, do których trafia wystawa, po Bukowcu, do którego trafiła z Wrocławia.
Oficjalne otwarcie wystawy w Muzeum Miedzi w Legnicy będzie miało miejsce w drugiej dekadzie lutego 2015 r.
Krzysztof Tęcza