Tajemniczy Dom Gerharta Hauptmanna i dzieło Avenariusa
Lubanianin Janusz Skowroński, który pełni funkcję Dyrektora Muzeum Miejskiego – Dom Gerharta Hauptmanna w jeleniogórskiej dzielnicy Jagniątków, wraz z aktorem Teatru im. C.K. Norwida Jackiem Paruszyńskim, przygotowali monodram teatralny pt. „Wyspa, czyli Hala Rajska według Avenariusa”, opowiadający o powstaniu działa jakie stworzył artysta-malarz Johannes Maximilian Avenarius w willi noblisty Gerharta Hauptmanna w roku 1922. Gdyby odwiedzający Muzeum Miejskie Dom Gerharta Hauptmanna w Jagniątkowie mogli zwiedzać je w towarzystwie „przewodnika” Jacka Paruszyńskiego, niewątpliwie liczba chętnych znacznie by wzrosła, a opowieść zyskała by na atrakcyjności. I to nie jest żart, bowiem od piątku, 26 października, Dom Hauptmanna wzbogacił się o nowe – dodajmy – niebanalne wydarzenie artystyczne, mianowicie spektakl teatralny. „Wyspa, czyli Hala Rajska według Avenariusa”, bo o tym wydarzeniu mowa, to monodram Jacka Paruszyńskiego, który powstał na podstawie wspomnień niemieckiego malarza Johannesa Maximiliana Avenariusa, autora malowideł w Hali Rajskiej w domu Gerharta Hauptmanna.
W godzinnym spektaklu Avenarius (Jacek Paruszyński) opowiada o swojej pracy nad Halą – dziełem, które odmieniło nie tylko przestrzeń willi noblisty, ale także los samego artysty. Natomiast opisywane słowem i światłem kolejne fragmenty malowideł, przywołują cienie dawnych mieszkańców, budzą nostalgię i refleksję nad czasem, który minął.
Dodajmy, że Jacek Paruszyński jest autorem adaptacji i reżyserem spektaklu; dźwięk i efekty świetlne – Marek Oleksy; konsultacja naukowa prof. Krzysztof A.Kuczyński.
Przestronne wnętrza willi w Jagniątkowie nie pierwszy raz okazują się być przyjazne teatrowi: w 2001 roku zagrano tu „Hauptmanna” Jerzego Łukosza w reżyserii Waldemara Krzystka.
Widzowie piątkowej premiery „Wyspy” otrzymali prezent w postaci niewielkiej, bogato ilustrowanej zdjęciami książeczki zawierającej wspomnienia Johannesa Maximiliana Avenariusa w języku polskim i niemieckim (przekład Małgorzaty Urlich-Kornackiej).
Relację ze spektaklu przygotował zespół redakcyjny TV Lubań i Przeglądu Lubańskiego: