Naukowe wsparcie dla Muzeum Miejskiego „Domu Gerharta Hauptmanna”
Nazwisko Janusza Skowrońskiego, nowego dyrektora Muzeum Miejskiego „Dom Gerharta Hauptmanna” w Jeleniej Górze, zaczyna „ściągać” do Jagniątkowa wielu badaczy z Niemiec i Polski. Ostatnio (22.05.) gościł w „Łąkowym Kamieniu” znany germanista łódzki, redaktor naczelny serii „Carl und Gerhart Hauptmann – Jahrbuch” i kierownik Katedry Badań Niemcoznawczych Uniwersytetu Łódzkiego, prof. Krzysztof A. Kuczyński. Dodać warto, że profesor był współorganizatorem i dwukrotnym prezesem Polskiego Towarzystwa im. Gerharta Hauptmanna; jest też autorem kilku książek o obu braciach – pisarzach Carlu i Gerharcie Hauptmannach.
Rozmowa z dyrektorem Januszem Skowrońskim dotyczyła najbliższych punktów działalności muzeum, m.in. wystaw i edycji książkowych. Profesor Krzysztof A. Kuczyński wsparł pomysł Janusza Skowrońskiego urządzenia „polskiego” pokoju w muzeum, ekspozycji ukazującej pomoc Polaków dla wielkiego pisarza w latach 1945/1946, a także wzbogacenia jej o rewelacyjne materiały na temat transportu trumny Gerharta Hauptmanna na bałtycką wyspę Hiddensee. W planach wydawniczych obu badaczy jest publikacja o „Pociągu specjalnym” w czerwcu–lipcu 1946 r. Dyrektor Janusz Skowroński jest – przypomnijmy – autorem bestsellerowej książki pt. „Zapomniane tajemnice Karkonoszy” (2013), a także wielu innych, mających wiele wydań książek, np. o zamku Czocha.
W „Zapomnianych tajemnicach Karkonoszy” Janusz Skowroński na bazie nieznanych materiałów opisał niezwykłe wydarzenia (opierając się na nieznanych dokumentach, które znajdują się już w zbiorach MMDGH) wokół „trumny Hauptmanna” rozgrywające się na tle niektórych stosunków niemiecko-polskich w pierwszych powojennych miesiącach na Dolnym Śląsku. Profesor Krzysztof A. Kuczyński w najbliższym czasie ofiaruje bibliotece muzeum kilkanaście swoich publikacji wydanych w ostatnich latach, wzbogacając istotnie zbiory hauptmannowskie w Jagniątkowie.
Innym przykładem współpracy dyrektora Janusza Skowrońskiego ze środowiskiem naukowym jest cenny kontakt z dr Jolantą Szafarz, prezesem Polskiego Towarzystwa im. Gerharta Hauptmanna, pracownikiem Uniwersytetu Wrocławskiego, który miał miejsce w drugiej połowie kwietnia. Dyrektor Skowroński w pierwszych tygodniach swojego urzędowania w Jagniątkowie wykazuje niezwykłą energię i pomysłowość w zakresie wzbogacenia oferty działalności Muzeum.
Wypada mieć nadzieję, że Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” w niedługim czasie stanie się jednym z najważniejszych i najatrakcyjniejszych miejsc kultury na Dolnym Śląsku. Wielkie nazwisko Gerharta Hauptmanna jest ogromnym magnesem dla gości z Polski, Niemiec i Czech, zaś wsparte kompetencją, konsekwencją i wiedzą nowego dyrektora, a także atrakcyjnością obiektu – domu wielkiego pisarza, będzie w jeszcze większym stopniu „żelaznym” punktem integracji wielu turystów, studentów oraz badaczy literatury z Polski i z zagranicy.
Andrzej Ploch