Kupujesz samochód? Pamiętaj o obowiązkach!
Masz nowe auto. Znalazłeś świetną ofertę, samochód jest zadbany, wspaniale się prowadzi – pękasz z dumy. To świetnie! Pamiętaj jednak o kilku rzeczach, które musisz zrobić w związku z zakupem pojazdu. Poniżej opisujemy, jakich formalności musisz dopełnić, by spokojnie użytkować auto.
Podstawowe obowiązki nowego właściciela samochodu
Pierwsza rzecz – kupno samochodu a OC. Trzeba mieć na uwadze, że to ubezpieczenie jest obowiązkowe. W większości przypadków poprzedni właściciel posiadał ważną polisę, możesz więc jeździć autem, aż ubezpieczenie wygaśnie. Jeśli auto nie jest ubezpieczone, powinieneś wykupić OC, zanim zaczniesz użytkować pojazd. Pamiętaj, by w kwestii tego ubezpieczenia kierować się ceną i korzystaj z kalkulatorów online. Różnice między polisami mogą być ogromne – nie przepłacaj. Kolejną sprawą jest przegląd techniczny samochodu – tu sytuacja wygląda podobnie jak w przypadku ubezpieczenia i jeśli auto nie ma ważnego przeglądu, musisz przewieźć je na lawecie do stacji kontroli. W przeciwnym wypadku grozi ci zatrzymanie dowodu rejestracyjnego i mandat. Wizyta u diagnosty to koszt około 100 złotych.
Sprawy urzędowe związane z twoim nowym autem
Gdy auto może już legalnie jeździć, musisz je zarejestrować. Czeka cię wizyta w odpowiednim dla twojego miejsca zamieszkania wydziale komunikacji, gdzie zapłacisz 80 złotych za wyrobienie nowych tablic rejestracyjnych dla swojego pojazdu, chyba, że kupiłeś auto od osoby mieszkającej w tym samym powiecie – wtedy nie musisz ich wymieniać. Kolejne koszty rejestracji auta dotyczą wydania dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego oraz nalepek kontrolnych i legalizujących. Suma wszystkich powyższych opłat to około 100 złotych. Jeśli sprowadziłeś samochód z zagranicy, musisz także wyrobić kartę pojazdu, a kosztuje to 75 złotych. Ponadto musisz udać się do Urzędu Skarbowego i opłacić podatek od wzbogacenia, czyli PCC-3. Wynosi on 2% wartości twojego nowego auta. Sam obliczysz tę kwotę na podstawie ceny, która widnieje w umowie kupna-sprzedaży samochodu. Należy pamiętać, że urzędnik ma możliwość sprawdzenia cen rynkowych podobnych aut i w przypadku zaniżenia wartości samochodu, możesz dostać polecenie wyrównania różnicy.
O co jeszcze warto zadbać?
W zależności od tego, ile warte jest twoje auto, gdzie parkujesz i jak często ten model jest kradziony – możesz zabezpieczyć się dodatkowo, wykupując ubezpieczenie samochodu od kradzieży. Zawsze lepiej spać spokojnie niż denerwować się, że twój popularny wśród amatorów cudzej własności pojazd może być właśnie rozkręcany na części w czyimś garażu. Na tę i inne okoliczności ubezpieczysz się, kupując AC – to szeroki pakiet, w ramach którego możesz zlikwidować wiele szkód, np. zalanie czy pożar, uszkodzenia powstałe przy parkowaniu, zderzeniu ze zwierzęciem lub za sprawą wandali, którzy zarysowali ci lakier. Oferty poszczególnych ubezpieczycieli mogą się różnić, warto więc porównać kilka z nich, zanim podpiszesz umowę – może nie potrzebujesz niektórych rzeczy i nie ma sensu za nie płacić?
Tekst sponsorowany