Klinkier – co warto o nim wiedzieć?
Cegła klinkierowa odznacza się wysoką wytrzymałością na ściskanie, ścieranie czy działanie czynników atmosferycznych oraz chemicznych. Znajduje zastosowanie jako okładzina ścian budynków, materiał do budowy nawierzchni i posadzek czy budowy kanałów ściekowych oraz kominowych. Najwyższej jakości glinę wypala się w temperaturze około 1100 °C, co pozwala na uzyskanie wyjątkowo twardego i odpornego spieku ceramicznego.
Jak powstaje klinkier?
Po wydobyciu glina jest wstępnie mieszana i poddawana procesowi homogenizacji – ujednorodnienia. Następnie należy skomponować odpowiednią mieszankę stworzoną z kilku rodzajów gliny i kruszywa, takiego jak piasek, szamot czy mączka ceramiczna, a do całości dodać wody. Taki surowiec podawany jest do zasilacza, a następnie przechodzi przez szereg specjalistycznych urządzeń. Gotowa mieszanka trafia natomiast do masy próżniowej, a tam pod wysokim ciśnieniem formowane jest pasmo gliny, które dzieli się na sztuki za pomocą ucinacza. Tak uformowane wyroby klinkierowe mają nieco większe rozmiary od produktu finalnego – w dalszej części procesu, podczas suszenia i wypału, podlegają skurczeniu. Proces suszenia trwa około 72 godzin. Tak długi czas potrzebny jest, by dzięki powolnemu suszeniu zapobiec deformacji i pęknięciom. W kolejnym etapie wysuszone produkty trafiają do pieca tunelowego, a potem zostają powoli ostudzone. Cały proces wypału również trwa 72 godziny.
Ile kosztuje okładzina klinkierowa?
Elewacje z cegieł klinkierowych wymagają wybudowania ściany z trzech warstw, w tym wierzchniej, która może być wykonana z cegieł klinkierowych lub licowych. To dominująca technika, w której opracowywane są prawie wszystkie projekty domów z klinkierową elewacją. Ściana trójwarstwowa z elewacją z cegieł klinkierowych niesie za sobą koszty samych cegieł, czyli około 150-250 zł/m2, jak również wymurowania (60 zł/m2) i spoinowania (20 zł/m2). Tańszym rozwiązaniem będzie z kolei wykończenie fragmentów elewacji za pomocą płytek klinkierowych. Już jeden metr kwadratowy płytek można kupić za 20 zł, choć w przypadku modnych kolorów koszt może być nawet kilkakrotnie wyższy.
Jak montować okładzinę klinkierową na elewacji?
Przede wszystkim warto pamiętać, że klinkier jest ciężki, a tym samym wymaga solidnego podparcia. Podczas murowania cegły klinkierowe łączone są stalowymi kotwami ze ścianą nośną. Możliwe jest także uprzednie ocieplenie ściany nośnej i dopiero w dalszej kolejności obmurowanie klinkierem przy użyciu specjalnych kotew, wbijanych lub wkręcanych w gotowy mur. Takie kotwy to najczęściej nierdzewne, stalowe druty średnicy 4-6 mm lub płaskowniki stalowe. Ich liczba uzależniona jest od grubości ocieplenia, siły wiatru w danym regionie oraz powierzchni ściany.
Zaprawy do klinkieru
Do murowania cegieł klinkierowych najlepiej używać gotowych zapraw – tych przeznaczonych tylko do murowania lub tylko do fugowania, jak również zapraw uniwersalnych, przeznaczonych do murowania z jednoczesnym spoinowaniem. Warto pamiętać, że wybranie zaprawy o podwójnej funkcji pozwoli zaoszczędzić czasu, jednak lepszy efekt w postaci czystej elewacji można osiągnąć, spoinując mur dopiero po jego wymurowaniu.