Jak najszybciej dotrzeć na miejsce? Drogą lądową, morską, kolejową czy lotniczą?
Prowadzenie biznesu, odwiedzenie rodziny mieszkającej kilkaset kilometrów dalej czy nagłe wypadki wymagające naszej szybkiej wizyty w miejscu znajdującym się nawet kilkaset kilometrów od nas z reguły oznacza spore problemy logistyczne. Na miejsce można dojechać samochodem, czyli drogą lądową, pociągiem, czyli kolejową oraz statkiem, czyli drogą morską (w przypadku niektórych krajów). Wybór jest zatem dość duży, lecz każdy z nich ma pewne wady i zalety, przez które sprawdzi się znakomicie w jednym tylko przypadku, w innym z kolei będzie stanowić najgorszy z możliwych wyborów. Jak dotrzeć na miejsce na czas? Odpowiadamy!
Droga lądowa – popularna, ale czy najszybsza?
Droga lądowa jest w naszym kraju zdecydowanie najbardziej rozpowszechniona. Zmotoryzowani doceniają niezależność, stosunkowo dobrą siatkę połączeń pomiędzy dużymi miastami, jak i dużą liczbę wyremontowanych odcinków z wysokim ograniczeniem prędkości. Wydawać by się mogło, że dotarcie autem na miejsce potrwa najkrócej. Tak jest, ale wyłącznie w przypadku, gdy miejsce oddalone od nas znajduje się o kilkanaście-kilkadziesiąt kilometrów dalej. Transport drogowy jest bezpośrednio narażony na wypadki, duże korki, objazdy i remonty, przez co na z pozoru godzinnej podróży możemy stracić kolejną godzinę stania w korku lub pokonywania okrężnej trasy.
Droga morska – do podróży na dalekie odległości
Nie we wszystkich państwach obywatele mogą skorzystać z transportu morskiego. Polska należy do grupy, w której ograniczony dostęp do morza w zasadzie nie służy w krajowych celach transportowych. Wyłącznie w międzynarodowych. Jeśli jednak cały tekst miałby dotyczyć każdego kraju, warto poznać zalety i wady również tego rozwiązania. Zaletą jest bardzo niska cena. Statek bierze na pokład mnóstwo osób, dzięki czemu koszt dostania się do miejsca docelowego drastycznie spada w stosunku do innych. Nie można jednak mieć wszystkiego – wraz z bardzo niską ceną idzie także znacznie dłuższy czas podróży, który w niektórych przypadkach może wynosić nawet kilkanaście dni.
Droga kolejowa – dotrzesz do celu szybko, ale czy wszędzie?
Kolej w Polsce jest stosunkowo dobrze rozwinięta, w dalszym ciągu jednak ustępuje popularnością drodze lądowej i lotniczej. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest oczywiście fakt, że z peronu będzie trzeba dostać się na miejsce docelowe. Ponadto długi czas oczekiwania na przyjazd konkretnego pociągu może oznaczać utratę kolejnych cennych minut lub godzin. Kolej to znakomite rozwiązanie dla osób, które i tak nie mogłyby skorzystać z jazdy samochodem (np. bez prawa jazdy lub własnego auta) oraz dla ludzi, którzy mają dostać się do miejsca oddalonego od peronu o np. kilka kilometrów. W końcowej fazie podróży można dojść na miejsce pieszo, skorzystać z komunikacji miejskiej lub z usług taksówek.
Droga lotnicza – rozwiązanie łączące zalety wszystkich pozostałych
Zdecydowanie najszybciej na miejsce dotrzemy drogą lotniczą. Już teraz poznaj https://wekter-helicopters.eu/! Nie musimy obawiać się korków oraz wypadków „po drodze”, nie musimy również stawać podczas trasy na dotankowanie paliwa na stacji przy drodze powiatowej. Air Taxi to coraz częściej wybierane rozwiązanie przez osoby, które szczególnie szybko chcą dostać się do miejsca docelowego i nie patrzą na koszty tego posunięcia. Wbrew pozorom nie należą do zbyt wygórowanych w stosunku do jazdy samochodem. Oczywiście do wad należy oczekiwanie na helikopter, jednak z reguły nie dłużej, niż kilkanaście-kilkadziesiąt minut. To w stosunku do dużych czasowych oszczędności oznacza jedynie marginalną stratę.
Tekst partnerski
źródło zdjęć: freepik.com