Ścieżki edukacyjne w jeleniogórskich parkach krajobrazowych
Edukacja ekologiczna to nie tylko teoria ale przede wszystkim obserwacja i poznawanie przyrody w terenie – to co jest interesujące pod względem przyrodniczym, historycznym i kulturowym oraz krajobrazowym. Pod takim hasłem Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra rozpoczął działania informacyjne o wymienionych walorach na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego i Parku Krajobrazowego Doliny Bobru w formie ścieżek edukacyjnych. Ich przebieg pokrywa się ze szlakami turystycznymi najczęściej odwiedzanymi przez wycieczki szkolne i turystów. Ścieżki edukacyjne wyposażone są w tablice i pulpity informacyjne oraz małą infrastrukturę turystyczną.
W roku 2011 do użytku zostały oddane dwie ścieżki edukacyjne pod tytułem ,,W poszukiwaniu sokoła wędrownego” w Górach Sokolich i ,,Jak kropla skałę drążyła” na terenie Borowego Jaru. Na przygotowanych trasach oferowane są zajęcia edukacyjne prowadzone przez przedstawicieli Służby Parków Krajobrazowych, ale dzięki ogólnie dostępnym tablicom i pulpitom informacyjnym również indywidualni turyści spacerujący po parku mogą pogłębić swoją wiedzę na temat danego miejsca i jego znaczenia.
Ścieżki edukacyjne powstały z inicjatywy DZPK Oddział Jelenia Góra w ramach projektu ,,EKO edukacja na szlaku” przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu Oddział Jelenia Góra.
Wędrując po Górach Sokolich i spacerując po terenie Borowego Jaru – obszarach parków krajobrazowych, życzymy wielu wrażeń.
Dolnośląski Zespół Parków Krajobrazowych Oddział Jelenia Góra