Malarstwo Urszuli Broll w jeleniogórskiej BWA
Zapraszamy serdecznie 18 grudnia 2015, godz. 17.00, do BWA w Jeleniej Górze na wernisaż malarstwa Urszuli Broll. Wystawa potrwa do 22 stycznia 2016 r.
Prezentacja twórczości jednej z najważniejszych postaci polskiego malarstwa współczesnego. Pokażemy najnowsze prace artystki. Metaforyczne pejzaże i widoki ulotne utrzymane w subtelnej kolorystyce. Zaprezentujemy też starsze realizacje, od kubistycznych, swobodnie kształtowanych, mistycznych kompozycji, mandali, po akwarele geometryczne i rysunki tuszem.

Urszula Broll, Cykl Z gestu, od początku lat 90. XX w. do chwili obecnej, technika mieszana, papier, 20,5×30 cm
W sztuce Urszuli Broll, niezależnie od poruszanego przez nią wątku wyczuwalna jest pewna energia, coś niezwykłego, co emanuje z wnętrza obrazów, coś, czego istnienie możemy jedynie przeczuwać: tchnienie wieczności, dotyk absolutu.
Jej obrazy mają w sobie moc sacrum i dotyczy to zarówno pozbawionych nawiązań do świata zewnętrznego abstrakcji, jak i pejzaży, które zapisem rzeczywistości są przede wszystkim. Każdy obraz emanuje światłem i ciszą.
Cisza tych malowideł wyzwala milczenie… trudno jest więc o nich opowiedzieć, żeby nie naruszyć ich świętego bytu poza czasem. Próba analizy tej twórczości z samej idei skazana jest na klęskę ze względu na ułomność słów, niemożność przekładu sztuki na język mowy i niemożliwością oddania istoty cudu. Zjawiskiem jest sama materia, z której zostały wykreowane albo objawione obrazy Urszuli: jest tak subtelna, że należałoby porzucić nazewnictwo z teorii sztuk wizualnych i spróbować odnaleźć odpowiednie słowa w obszarze magii, poezji, muzyki czy nawet modlitwy.
Percepcja obrazów Urszuli Broll dokonuje się gdzieś na styku zmysłu wzroku, duszy, serca i umysłu, dzieje się to więc poza racjonalnym i doświadczalnym wymiarem świata. Można te obrazy odczuwać intuicyjnie, mogą stać się one rodzajem wehikułu, który przeniesie nas w inne obszary poznania siebie. Można jak się wydaje, zbliżyć się za ich pośrednictwem do przeczucia tajemnicy istnienia. […]
Joanna Mielech, fragment tekstu „Światło i cisza” z katalogu wystawy.
Urszula Broll (ur. w 1930 r.) – w 1949 r. rozpoczęła studia w katowickiej uczelnia artystycznej, wówczas filii Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu (od 1952 r. Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie). W 1955 r. Urszula Broll uzyskała dyplom z wyróżnieniem.
W latach 50. XX w. uczestniczyła w spotkaniach grupy studentów, którzy nieoficjalną wystawą w 1953 r. zainicjowali działanie jednej z pierwszych w Polsce awangardowych grup artystycznych – St-53. Artystka uczestniczyła w wystawach grupy do 1958 r., m.in. w krakowskim Pałacu Sztuki i w warszawskiej Galerii Krzywe Koło. W 1957 r. i 1959 r. wzięła udział w drugiej i trzeciej Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Od 1964 r. zaczęła zgłębiać filozofię C.G. Junga oraz kwestie religijno-filozoficzne buddyzmu. Stworzyła wiele prac, głównie akwarel, przywodzących na myśl estetykę i symbolikę buddyjską („Mandale”).

Urszula Broll, Bez tytułu, od początku XXI w. do chwili obecnej, akwarela, tempera, papier, 195×30 cm
Od 1967 r. współtworzyła Grupę Oneiron, uczestnicząc np. w powstawaniu tzw. Czarnych Kart, a także w pracach translatorskich i wydawniczych podejmowanych przez Andrzeja Urbanowicza i Henryka Wańka. W 1974 r. z Andrzejem Urbanowiczem współtworzyła w Katowicach pierwszą wspólnotę buddyjską. W 1983 r. z synem Rogerem przeniosła się do Przesieki koło Jeleniej Góry. W 2005 r. odbyła się duża retrospektywna wystawa Urszuli Broll w BWA w Jeleniej Górze i w BWA w Katowicach.
Urszula Broll wzięła udział w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się m.in. w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Historii Katowic, Muzeum w Koszalinie oraz innych kolekcjach.
Biuro Wystaw Artystycznych
ul. Długa 1
58-500 Jelenia Góra
75 / 7526669
www.galeria-bwa.karkonosze.com
bwa@jelaniagora.pl