Kalendarz imprez na listopad
KALENDARZ IMPREZ
KULTURALNYCH, SPORTOWYCH
I TURYSTYCZNYCH
LISTOPAD ‘2013
WYSTAWY, WERNISAŻE …
do 3 listopada
Wystawa „Sztuka rosyjska lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku”
rysunki, akwarele, gwasze, porcelana propagandowa
Muzeum Karkonoskie przy ul. Jana Matejki 28
Wystawa jest prezentacją fragmentu prywatnej kolekcji rodziny Żerlicynów-Żarskich. Zbiór ten tworzony był z pasją i znawstwem już od lat 60. Na ekspozycji znajduje się ponad sto dzieł, w tym kilkanaście obiektów ceramicznych. Z szerzej znanych artystów, których prace można obejrzeć należy wymienić Mikołaja Roericha (1874-1947), Aleksandra Drewina (1889-1938), Roberta Falka (1886-1958), Ninę Kogan (1889-1942), Olgę Rozanową (1886-1918) i Nadieżdę Udalcowa (1886-1961). Zestaw prac bardzo dobrze oddaje ogólne tendencje sztuki rosyjskiej tego okresu. Szczególnie ciekawe jest bardzo szybkie przyswojenie sobie przez twórców idei futuryzmu i kubizmu, prowadzące następnie do pojawienia się suprematyzmu i konstruktywizmu. Podobnie jak artyści zachodni, tak i Rosjanie na nowo odkryli ekspresję twórczości ludowej oraz ikony. Oblicze tej sztuki ukształtowały burzliwe przemiany społeczne i entuzjastyczna atmosfera, w której artyści przystąpili do aktywnego tworzenia zupełnie nowego świata. Radykalne nowatorstwo niektórych idei i dokonań nie stawało na przeszkodzie w rozwijaniu tradycyjnych gatunków przedstawień takich jak portret czy pejzaż. Pewne kręgi artystów postulowały zbliżenie sztuki i rzemiosła. Poszukiwano form plastycznych, które mogły być wspólne dla wszystkich dziedzin twórczości. Przykłady sztuki użytkowej na wystawie pokazują przepływ inspiracji i związek między eksperymentalnymi szkicami i ich realizacjami w postaci projektów książek, czy dekoracji wyrobów porcelanowych (info z muzeum)
organizator: Muzeum Karkonoskie
do 3 listopada
Pokonkursowa wystawa fotografii podwodnej „Życie pod wodą”
Muzeum Przyrodnicze przy ul. Cieplickiej 11 A
organizator: Miasto Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze w Jeleniej Górze, Muzeum Przyrodnicze w Görlitz
do 5 listopada
Wystawa „Dyplomy’ 2013”, Jeleniogórska Szkoła Fotografii, Wyższe Studium Fotografii oraz gościnnie Jeleniogórska Strefa Fotografii Galeria „Korytarz” JCK przy ul. Bankowej 28/30
Wystawa jest prezentacją prac dyplomowych słuchaczy Jeleniogórskiej Szkoły Fotografii i Wyższego Studium Fotografii w Jeleniej Górze, studiujących w latach 2009-2013. Wydaje się, że fotografia jest sztuką refleksji, którą w pewnym stopniu powinna zapewnić szkoła, łącząc doświadczenie wynikające z wiedzy o historii fotografii, historii sztuki oraz dialogu pochodzącego z obserwacji życia i stosunku do świata. Ta wystawa powinna dowieść o istnieniu obszaru wolności artystycznej obejmującego działania dotyczące fotografii „sensu scricto”, jak również działania potencjalnych artystów posługujących się fotografią jako środkiem wyrazu. Wystawie towarzyszy prezentacja prac członków niedawno powstałego stowarzyszenia pod nazwą Jeleniogórska Strefa Fotografii, które ma na celu popularyzację, edukację oraz aktywizację środowiska na rzecz fotografii jako dziedziny sztuki (info z JCK)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
5 – 30 listopada
„Ostatnia podróż rowerowa Bolesława Osipika” – wystawy fotografii
w Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27
7 listopada – 31 grudnia
„Cała jaskrawość” – wystaw malarstwa Marzeny Grzeszczakowskiej
w Galerii „Hall” przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Otwarcie wystawy 7.10.2013 godz. 17.00
Marzena Grzeszczakowska – absolwentka wydziału Szkła i Ceramiki wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Stosuje różne techniki malarskie, miesza je i eksperymentuje – od malarstwa olejnego, akrylowego, akwarelowego po graffiti. Obecnie pracuje jako nauczyciel w gimnazjum. Ulubionym tematem jej prac jest gra światła w pejzażu, które nieustannie zmienia odbiór natury. Dla autorki niedościgłym wzorem pejzażysty jest XIX-wieczne malarstwo Jeana-Baptiste Camille Corot (info z ODK)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Osiedlowy Dom Kultury
8 listopada – 15 grudnia
Wystawa monograficzna „Piękno to tajemnica” Sama Havadtoy
Muzeum Karkonoskie przy ul. Jana Matejki 28
Otwarcie wystawy 8.11.2013 – godz. 16.00
Prezentacja rzeźb i obrazów współczesnego artysty z Budapesztu, którego twórczość korzeniami sięga minimalizmu i pop-artu nowojorskich lat siedemdziesiątych.
organizator: Muzeum Karkonoskie
do 9 listopada
Wystawa „Miasto, którego nie było”
Galeria BWA przy ul. Długiej 1
(ekspozycja czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00, w sobotę w godz. 10.00-16.00)
W projekcie udział biorą: Ewa Andrzejewska, Maria Dmitruk, Janina Hobgarska, Karolina Janikowska, Daniel Koniusz, Aleksandra Kubiak, Wojciech Miatkowski, Tomasz Mielech, Justyna Misiuk, Zofia Nierodzińska, Aleka Polis, Michał Szczególski, Ela E. Walters, Marek Wasilewski, Hubert Wińczyk, Wojciech Zawadzki.
Projekt realizowany przez studentów, doktorantów oraz wykładowców Wydziału Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego Poznania oraz fotografów z Kotliny Jeleniogórskiej, inspirowany książką Filipa Springera „Miedzianka. Historia znikania“. Artyści konfrontują się w nim z historią nieistniejącego już tytułowego miasteczka. „Chodzimy po Miedziance, na kartach książki Filipa Springera. Przemierzamy nieznane nam przestrzenie, oczami wyobraźni widzimy miasto, którego nie było, bo każdy przywołany przez nas obraz, choć zapoczątkowany tekstem, prawdziwym wspomnieniem, zdjęciem jest obrazem z wyobraźni” pisze w katalogu wystawy prof. Marek Wasilewski. Sam Springer pisze o Miedziance, że „(…) historia nigdy na dobre tu nie zawitała, raczej wałęsała się po okolicy. Z perspektywy ludzi mieszkających w tych kilku domkach ustawionych buńczucznie na szczycie góry wyglądała jak bestia, która umie tylko siać chaos i zniszczenie i której nigdy nie jest tu po drodze“. Artyści w trakcie realizacji projektu oparli się na opowieściach mieszkańców, pozostałościach i poszukiwaniu śladów. Ich prace inspirowane są niepokojem i „brakiem“, odkrywaniem wypartych wątków i niechcianych obrazów, pragnieniem przepracowania nostalgii za utraconym miejscem. W dużym stopniu dotyczą one kultu ziemi, przywiązania zarówno niemieckich jak i polskich mieszkańców do przestrzeni, w której żyli. Są zapisem energetycznej wymiany pomiędzy naturą a kulturą.
Kuratorzy projektu: Hubert Czerepok, Aurelia Nowak, Marek Wasilewski. Partnerzy projektu: Sächsisches Migrationszentrum Reichenbach/O.L., Związek Gmin Karkonoskich, Gmina Janowice Wielkie. Wsparcie finansowe: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Fundacja Współpracy Polsko – Niemieckiej. Opieka medialna projektu: Nowiny Jeleniogórskie, NJ24, Obieg, Szum, TVP Wrocław (info z BWA)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Biuro Wystaw Artystycznych, Ośrodek Kultury i Sztuki Wrocław, Wydział Multimediów Uniwersytetu Artystycznego Poznań
do 9 listopada
Wystawa karykatury Marka Greli „SMILEsia – Uśmiech Śląska”
Galeria „Promocje” ODK przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Z dużą radością obserwuję, jaką figlarną wesołość budzą karykatury polityków, piosenkarzy i ludzi kultury w wykonaniu Marka Greli. Młody artysta od kilku lat robi postępy i jest w coraz lepszej formie twórczej, która daleka jest od zadzierzystej zawadiackiej dumy. Poprzez wrodzoną skromność i szacunek, z jakim podchodzi do modela, przebija czułość i zalotność (…). Dorota Leszczyłowska (info z ODK)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Osiedlowy Dom Kultury
11 – 24 listopada
„Park Aleksandria w Białej Cerkwi” wystawa fotograficzna z cyklu „Przyroda kresów”, spotkanie, prelekcja, prezentacja multimedialna.
w Muzeum Przyrodniczym przy ul. Cieplickiej 11A
Otwarcie wystawy11.11.2013 – godz. 16.00
organizator: Miasto Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
do 12 listopada
„Powojenne przewodnictwo na Ziemi Jeleniogórskiej 1945-2013”, wystawa towarzysząca obchodom 60-lecia Koła Przewodników Sudeckich przy PTTK „Sudety Zachodnie”
Galeria na Górze w Muzeum Karkonoskim przy ul. Jana Matejki 28
Wystawa jest częścią obchodów 60-lecia Koła Przewodników Sudeckich Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze i składa się z trzech części. Pierwsza jest poświęcona historii Koła (1953-2013), druga Tadeuszowi Steciowi (1925-1993) – nazwanemu po śmierci „przewodnikiem przewodników”, a trzecia część przedstawia Szkołę Górską Przewodnictwa PTTK (1983-2000).
Od 1945 roku przewodnictwem na Ziemi Jeleniogórskiej zajmowało się Dolnośląskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze (DTTK), a od 1946 Dolnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego (DO PTT). Jednak uporządkowanie organizacyjne spraw przewodnickich na tym terenie nastąpiło w roku 1953, kiedy to powołano przy jeleniogórskim Oddziale PTTK Koło Przewodników Sudeckich. Uporządkowano sprawy formalne szkolenia przewodnickiego, ustanowiono regulaminy pracy i stawki wynagrodzenia, ciągle podnoszono – i tak to trwa do dziś – poziom wyszkolenia. Mocną stroną Koła Przewodnickiego zawsze byli ludzie. Ludzie nieprzeciętni, niezwykli, ludzie wielu talentów, pasjonaci, gawędziarze, satyrycy i poeci. W latach szarego socrealizmu stanowili kolorowy i wesoły element wczasów i wycieczek dla obywateli PRL. Bezsprzecznym, namacalnym sukcesem Koła, po pokonaniu wielu biurokratyczno – formalno – prawnych barier było utworzenie w roku 1985 Symbolicznego Cmentarzyka Ofiar Gór w Kotle Łomniczki. Drugim ważnym i trwałym osiągnięciem Koła Przewodnickiego było zapoczątkowanie w roku 1981 obchodów Święta Przewodnickiego na Śnieżce, corocznie 10 sierpnia. Z czasem do tego święta zaczęli lgnąć wszyscy pracujący i działający w górach ”ludzie gór”. Od czternastu lat jest to święto międzynarodowe polsko-czeskie, które gromadzi także samorządowców, polityków, a nawet prezydentów Czech i Polski oraz hierarchów kościelnych.
Tadeusz Steć (1925-1993) – przewodnik sudecki, krajoznawca, gawędziarz, autor przewodników górskich i wielu artykułów prasowych poświęconych przeszłości Sudetów Zachodnich, inicjator i autor oznakowania wielu szlaków turystycznych w Sudetach, w tym Szlaku Zamków Piastowskich, działacz społeczny. Tadeusz Steć nazwany został ”przewodnikiem przewodników”, a fakt ten dokumentuje napis na Jego tabliczce, na symbolicznym cmentarzyku górskim w Kotle Łomniczki. Wychowankami Stecia była znakomita większość przewodników sudeckich naszego regionu, którzy uzyskali uprawnienia w latach 1950-1993. Steć przyczynił się do powołania Sudeckiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz powstania Koła Przewodników Sudeckich i organizacyjnego uporządkowania szkolenia kandydatów na przewodników sudeckich. Był autorem treści krajoznawczych pierwszych powojennych map turystycznych oraz map szlaków turystycznych nazywanych „steciówkami”. Był kierownikiem kilkunastu kursów przewodnickich, na których wyszkolił ponad 500 przewodników. Wobec ogromnej i wszechstronnej wiedzy nazywany „omnibusem” oraz „alfą i omegą” przewodnictwa sudeckiego. Postać dobrze znana w polskim środowisku przewodnickim.
Idea „szkoły w górach” narodziła się w głowach Jerzego Pokoja i Mariana Tworka jesienią 1983 r. Rozruch organizacyjny trwał aż trzy lata. Na początku szkoła działała w ramach Oddziału PTTK „Sudety Zachodnie”, a samodzielnie od 25 września 1986 roku, kiedy to formalnie prezydium Zarządu Głównego powołało Szkołę Górską Przewodników PTTK. Szkoła rodziła się w bólach, wobec niechęci wielu PTTK-owskich decydentów z „centrali”, którzy nie godzili się na to, że szkoła górska powstanie w Karkonoszach, a nie w Tatrach. Uruchomienie Szkoły było ogromną zasługą Jerzego Pokoja, który ciągle jeździł do stolicy przekonywać kogo trzeba do swojej idei. W sposób naturalny został też najpierw kierownikiem, a następnie prezesem Szkoły. Szkoła w swojej siedemnastoletniej działalności oprócz szkolenia przewodników organizowała pokazy wspinaczkowe, wyjazdy w góry wysokie (Himalaje – 1986, Kaukaz – 1989), organizowała zawody w ski-alpiniźmie, triatlony górskie (wspinaczka, rowery górskie i kajaki), międzynarodowe zawody przewodników górskich, wprowadziła w góry rowery górskie, prowadziła obiekty noclegowe (Samotnia, Szwajcarka, Na Przełęczy Okraj, Nad Łomniczką, Bacówki Wilcza Poręba), wypożyczalnię sprzętu turystycznego (sprzęt wspinaczkowy, narciarski, rowery górskie (info z PTTK)
organizator: Koło Przewodników Sudeckich przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie”, Archiwum Państwowe we Wrocławiu Oddział Jelenia Góra, Muzeum Karkonoskie
12 listopada – 3 grudnia
“Tu i Tam (Here and there) – collage”- wystawa Han Bakker
w Galerii Małych Form Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27
Otwarcie wystawy 12.11.2013 – godz. 17.00
Han Bakker, artysta – malarz, rocznik 1958, urodził się na południu Holandii w pobliżu morza. Znaczący wpływ na jego rozwój i poczucie piękna miała jego babka, która malowała amatorsko i opowiadała niezwykłe historie. Jako młodzieniec, zainspirowany malarstwem Paula Cézanna, zaczął tworzyć własne obrazy. Han studiował antropologię w Rijks University w Leiden, następnie edukację artystyczną rozwijał w Willem de Kooning Academy in Rotterdam. Nauczyciel i wykładowca, autor książek i artykułów o sztuce, na swoim koncie ma również kilka wystaw prezentowanych w Holandii i w Polsce. Od dwóch lat spod jego rąk wychodzą niemal wyłącznie kolaże. „Kolaże są dobre dla kreatywności – stymulują umysł”. W swoich pracach łączy realizm z elementami filozoficznymi czy wręcz surrealistycznymi. Pokazuje piękne krajobrazy Holandii i Dolnego Śląska, bo Polska stała się jego drugą ojczyzną. Od kilku lat mieszka w Bystrzycy koło Wlenia (info z Książnicy)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”
do 14 listopada
Wystawa fotografii Rafała Kotylaka
Galeri@ w Tle, przestrzeń monitorów komputerowych w Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27
Rafał Kotylak – fotografie. Rocznik ’76, zamieszkały w Piechowicach. W 2010 roku zdobył pierwsze miejsce w konkursie fotograficznym Yorkshire Landscape organizowanym przez gazetę Telegraph & Argus. Jego zdjęcia wzięły udział w ogólnopolskiej serii wystaw pod tytułem „The Best of Poland – Polska w obiektywie”. Moja przygoda z fotografią zaczęła się od aparatu ZORKA 4 oraz pracy w ciemni, w dobie fotografii cyfrowej pracuję na sprzęcie firmy NIKON. Fotograficzne inspiracje czerpię z otaczającego mnie świata, a także związane są z moimi szerokimi zainteresowaniami, czyli muzyką, podróżami, przyrodą, pejzażem, architekturą oraz człowiekiem (info z Książnicy)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”
15 listopada – 31 grudnia
„Kopaniec – Trutnov” – wystawa po-warsztatowa
w Galerii „Korytarz” JCK przy ul. Bankowej 28/30
Otwarcie wystawy 15.11.2013- godz. 15.30
Wystawa prac wykonanych podczas warsztatów organizowanych w ramach projektu „Polsko-Czeska Wszechnica Fotograficzna – cykliczne warsztaty”, które odbyły się w Polsce – w Kopańcu oraz w Czechach – w Trutnovie. Uczestnikami wystawy są miłośnicy fotografii z Polski i z Czech (info z JCK)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
15 listopada – 16 grudnia
„Dzień jest za krótki (kilka opowieści autobiograficznych)”
w Galerii BWA przy ul. Długiej 1
Otwarcie wystawy 15.11.2013- godz. 17.00
(ekspozycja czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00, w sobotę w godz. 10.00-16.00)
Wystawa w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Artystycznego OkiS; udział biorą m.in.: Basia Bańda, Pola Dwurnik, Katarzyna Józefowicz, Katarzyna Kozyra, Joanna Rajkowska, Wilhelm Sasnal, Maciej Sieńczyk, Artur Żmijewski
Wystawa poświęcona autobiograficznym relacjom w najnowszej sztuce polskiej. Zaproszeni artyści opowiadają własne historie. Są to historie z życia wzięte, w których narracja zazwyczaj jest snuta w pierwszej osobie. Napięcie pomiędzy figurą autora a podmiotem dzieła z jednej strony, a z drugiej – pomiędzy fikcją a prawdą przedstawienia tworzy oś tej wystawy. Słowa „dzień jest za krótki” to cytat z wypowiedzi pewnego dyrektora galerii, który jest również artystą. Wypowiedź dotyczyła niemożliwości pogodzenia aktywności artystycznej z zarządzaniem instytucją. Słowa stanowią jednocześnie wyraz frustracji osoby, która jest świadomym obserwatorem własnych życiowych wypadków i na bieżąco je komentuje, starając się nie przeoczyć niczego. Jej zmartwienie można nazwać troską diarysty. Autobiograficzność sztuki najnowszej to rozległy temat, gąszcz tropów i możliwych podejść, zarazem artystycznych, jak i badawczych. Na wystawie wytyczone zostają dwie ścieżki. Pierwsza została już wymieniona: sprzeczności towarzyszące zapisywaniu własnego życia, frustracja diarysty. Jak zanotować wszystko? Dokonywać wyborów? Przewidzieć co w przyszłości będzie ważne? Drugi trop to z kolei historia, która odbija się i w osobistych zapiskach, i w bardziej kronikarskim notowaniu codzienności. Wystawa „Dzień jest za krótki” skupia się na wybranych przykładach dokumentu osobistego. Pokazuje wyraziste zastosowania pierwszoosobowej narracji, by zastanowić się dlaczego i w jakim celu artyści współcześni tak często bazują na własnej autobiografii, ujawniają siebie jako narratora opowieści.
Kuratorka: Magdalena Ujma. Wystawie towarzyszy album „Dzień jest za krótki” z tekstami Ingi Iwasiów, Agnieszki Karpowicz, Ewy M. Tatar i Magdaleny Ujmy. Projekt albumu: Daria Malicka. Wystawa i album dofinansowane są ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Mecenat: Rafał Jurkowlaniec – Marszałek Województwa Dolnośląskiego. Patroni medialni: TVP Wrocław, Polskie Radio, Obieg, Exit, Format, Odra, Artinfo.pl, Kultura natychMIASTOwa, Fragile, O.pl, Poland-art.com, Portal Rynek i Sztuka (info BWA)
organizator: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu; współorganizacja: Muzeum Współczesne Wrocław, Galeria BWA w Jeleniej Górze, Galeria Miejska Arsenał w Poznaniu, Galeria BWA Sokół w Nowym Sączu, Mecenat Miasta Jelenia Góra
18 listopada – 23 lutego
Wystawa poświęcona Cerillio del Antonio w ramach „Gerhart Hauptmann i przyjaciele”
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, przy ul. Michałowickiej 32
Otwarcie wystawy 18.11.2013- godz. 12.00 9 (URODZINY GERHARTA HAUPTMANNA)
W ramach uroczystości związanych z obchodami rocznicy urodzin Hauptmanna i cyklu spotkań „Gerhart Hauptmann i przyjaciele” zaprezentowana zostanie postać Cirillio del Antonio – artysty związanego wiele lat z życiem kulturalnym naszego regionu, długoletniego dyrektora szkoły plastycznej w Cieplicach, autora licznych prac będących elementami wystroju kościołów i obiektów użyteczności publicznej na Śląsku i poza jego granicami, autora prac przedstawiających Hauptmanna. Na wystawie zostanie zaprezentowana postać artysty, a także m.in. prace mistrza i jego uczniów, tradycje snycerskie i ich kontynuacje w Zespole Szkół Rzemiosł Artystycznych w Jeleniej Górze-Cieplicach (info z muzeum)
organizator: Miasto Jelenia Góra,Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, Liceum Plastyczne w Zespole Szkół Artystycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jeleniej Górze-Cieplicach
18 listopada – 20 grudnia
„Alchemia obrazu” wystawa malarstwa Teresy Kępowicz
w Galerii „Promocje” przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Otwarcie wystawy 18.11.2013 – godz. 17.00
„Artystka posiadła umiejętność wyobrażenia czegoś, co wydawałoby się umyka możliwościom malarstwa: zatrzymania w obrazie czasu, chwili, która właśnie przemija. Sztuka Teresy Kępowicz wymaga skupienia. Jej istotą jest próba zwrócenia uwagi, iż ważne procesy natury zdarzają się pośród zwyczajnych widoków, w każdym miejscu na ziemi. Wystarczy tylko wyostrzyć zmysły.” Joanna Mielech
„Sztuka, jako alchemia poszukuje kamienia filozoficznego – uniwersum, które da odpowiedź na pytanie o sens…” Teresa Kępowicz (info z ODK)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Osiedlowy Dom Kultury
19 listopada – 31 grudnia
Wystawa fotografii Jeremiego Dobrzańskiego „Życie jest podróżą”
Galeri@ w Tle, przestrzeń monitorów komputerowych w Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”
do 30 listopada
Wystawa prac nagrodzonych w konkursie fotograficznym „Obiektyw-na przyrody uroda V. Nasze parki Krajobrazowe” Rudawski i Doliny Bobru
Książnica Karkonoska przy ul. Bankowej 27
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”
do 30 listopada
Poplenerowa wystawa 3 x 3 malarstwo, ceramika, witraż.
Galeria „Pod Brązowym Jeleniem” JCK przy ul. 1 Maja 60
Plener miał miejsce w lipcu 2013 roku w Dziwiszowie; uczestnikami byli Polacy, Czesi i Niemcy.
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
do 5 stycznia
Wystawa „Tadeusz Różewicz w Karkonoszach”
Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna” przy ul. Michałowickiej 32
Z okazji 90. rocznicy urodzin poety Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu przygotowało wystawę fotograficzną przedstawiającą poetę na tle zakątków Karkonoszy, chętnie odwiedzane przez niego miejsca, zdjęcia z imprez kulturalnych z udziałem poety w Jagniątkowie i Karpaczu, dokumentujące m.in. wręczenie najważniejszego odznaczenia. Podczas wernisażu spotkanie z wydawcą dzieł Różewicza i promocja najnowszych publikacji i albumu jubileuszowego (info z muzeum)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Muzeum Miejskie „Dom Gerharta Hauptmanna”, Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
KALENDARIUM
1 – 30 listopada
Lekcje i warsztaty muzealne dla przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, studentów, grup zorganizowanych;
Informacje www.muzeumkarkonoskie.pl zakładka Edukacja; tel. 75 – 645 50 78
organizator: Muzeum Karkonoskie
2 listopada – sobota
Rozgrywki Klasy Okręgowej Trampkarzy w piłce nożnej.
Mecz MKS „Karkonosze” Jelenia Góra – „Pegaz” Krzeszów
godz. 12.15 na stadionie przy ul. Lubańskiej 25
organizator: Miejski Klub Sportowy „Karkonosze” Jelenia Góra
Rozgrywki Ekstraklasy Piłki Ręcznej Kobiet.
Mecz KPR Jelenia Góra – Vistal Gdynia
godz. 17.00 w hali sportowej przy ul. Złotniczej 12
organizator: Klub Piłki Ręcznej Jelenia Góra
Rozgrywki II Ligi Koszykówki Mężczyzn.
Mecz KS Sudety Jelenia Góra – UMKS
godz. 18.00 w hali sportowej przy ul. Sudeckiej 42
organizator: Klub Sportowy „Sudety” Jelenia Góra
3 listopada – niedziela
XLIII Rajd na Raty
godz. 9.25 wyjazd z przystanku „Teatr” autobusem MZK nr 19 do Sosnówki
Trasa: Jelenia Góra – Sosnówka Górna (MZK) – Sosnówka Górna – Borowice – Cmentarzyk – grób lotników – Wodospad Podgórnej – Przesieka – Podgórzyn Górny – Podgórzyn Górny – Jelenia Góra (MZK)
organizator: PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra, Mecenat Miasta Jelenia Góra
Niedzielne spotkania w muzeum
„Zbisław Michniewicz, Mieczysław Buczyński – sylwetki powojennej Jeleniej Góry w filmach Zbigniewa Dygdałowicza i Henryka Szoki”
godz. 11.00 , Muzeum Karkonoskie przy ul. Jana Matejki 28
(wstęp wolny)
organizator: Muzeum Karkonoskie
Wycieczka do Miedzianki
Wycieczka w ramach wystawy „Miasto, którego nie było”, zainspirowanej książką Filipa Springera „Miedzianka, historia znikania”
Zwiedzanie wystawy w BWA, przejazd do Miedzianki – po której oprowadzi Paweł Nowak
(koszt 15,- zł od osoby, liczba miejsc ograniczona, kontakt w Galerii przy ul. Długiej 1 lub tel. 75-75 26 669)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Biuro Wystaw Artystycznych
Rozgrywki Ligi Dolnośląskiej Juniorów w piłce nożnej.
Mecz MKS „Karkonosze” Jelenia Góra – „Śląsk” Wrocław
godz. 11.00 na stadionie przy ul. Złotniczej 12
organizator: Miejski Klub Sportowy „Karkonosze” Jelenia Góra
Spektakl „Tylko jeden dzień”
godz. 16.00 w Teatrze Zdrojowym, Park Zdrojowy 1
Reżyseria Agata Kucińska, scenografia Anna Chadaj, muzyka Damian Dudziński, asystent reżysera Rafał Ksiądzyna.
Bohaterami opowieści pt. „Tylko jeden dzień” są mieszkańcy lasu Lis i Dzik. Mają zupełnie odmienne natury, lecz jedno ich łączy – słabość do pewnych latających stworzeń. Jętki jednodniówki fascynują ich swoją delikatnością i urodą, a jednocześnie zasmucają niezwykle krótkim, trwającym tylko jeden dzień, życiem. Pewnego dnia rodzi się jętka, nieświadoma swego losu. Nasi bohaterowie zakochani w niej od pierwszego wejrzenia nie są w stanie wyjawić smutnej prawdy tej wyjątkowo ślicznej i sympatycznej muszce. By zatuszować prawdziwy powód rozdzierającego ich smutku wymyślają kłamstwo, które całkowicie zmieni krótkie życie muszki. Czy na dobre…? „Tylko jeden dzień” to opowieść o czymś, co może nadać sens naszym dniom (info z teatru).
bilety w cenie 15,- zł, rodzinny dla 3 osób 32,- zł, więcej na www.teatr.jgora.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Zdrojowy Teatr Animacji
Spektakl „Don Juan” Moliera
godz. 17.00 na dużej scenie Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Przekład Bohdan Korzeniewski, reżyseria Michał Kotański, kompozytor Marcin Mirowski, scenografia Tomasz Brzeziński, choreografia Izabela Chlewińska, kostiumy Anna Chadaj, projekcje Michał Jankowski.
DON JUAN Moliera w reżyserii Michała Kotańskiego, to na poły uwspółcześniona, na poły utrzymana w XVII-wiecznych realiach tragikomedia o rozrywkowym trybie życia zepsutego libertyna, o jego miłosnych przygodach, oszustwach i prowokacjach, którymi łamie ograniczające go normy. Sztuka ta w zabawny, często lekki sposób piętnuje obłudę i hipokryzję zepsutych elit jak i obśmiewa tchórzostwo obrońców moralności. Don Juan to spora dawka zabawy zwieńczona deserem efektownego morału. Jeleniogórski Don Juan będzie wyjątkowy, wielowarstwowy, widowiskowy. Po prostu trzeba go spróbować!
Kim jest Don Juan Anno Domini 2013? Bałamutem, kobieciarzem, uwodzicielem, porzucającym swoje kochanki po krótkiej znajomości? Libertynem bez zasad, bez zahamowań wyrażającym swoje poglądy? Reżyser Michał Kotański prezentuje nam molierowskiego bohatera jako przedstawiciela nowej epoki – początku XXI-wieku. Człowieka wolnego, dla którego kolejne podboje miłosne są najłatwiejszym, a jednocześnie najbardziej spektakularnym sposobem manifestowania swojej niezależności. Sposobem określenia siebie i swojego stosunku do świata. On nie obiecuje niczego swoim kochankom, może tylko chwile szczęścia – krótkie … Żyje i postępuje wedle własnych zasad i nie jest ciekaw reakcji na swoje czyny; żyje intensywnie – świadom nieuniknionego tragicznego końca, który go czeka. Postać legendarnego kochanka przez wieki inspirowała twórców i artystów, którzy stworzyli niezapomniane dzieła, opisujące podboje miłosne bohatera: Mozart sportretował go w swojej operze Don Giovanni, Christoph Willibald Gluck w balecie Don Juan, czyli kamienny gość, Byron w poemacie dygresyjnym pod tym samym tytułem, a Lew Tołstoj – w swoim dramacie. Postać kontrowersyjnego bohatera inspirowała też twórców filmowych – ekranizacje powstawały właściwie od początków kinematografii. Jedna z najbardziej znanych, to Don Juan de Marco z Johnym Deppem w roli tytułowej. Donżuan na zawsze już pozostanie synonimem zuchwałego uwodziciela, bałamuta, pożeracza serc, kobieciarza i flirciarza. W jeleniogórskim spektaklu w rolę Don Juana wciela się Robert Mania, a towarzyszy mu cały Zespół Teatru im. Cypriana Kamila Norwida (info z teatru).
bilety w cenie 20 zł i 30 zł, więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
4 listopada – 7 grudnia
Książka roku 2013 – plebiscyt na najpoczytniejszą książkę.
szczegóły www.biblioteka.jelenia-gora.pl
Filia Nr 3 Książnica Karkonoska przy ul. Ludomira Różyckiego 4
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”
4 listopada – poniedziałek
Poniedziałki ze Sztuką
Cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów klas III ze Szkoły Podstawowej nr 10 oraz klasy IVa, V i VIa ze Szkoły Podstawowej nr 6; przedmiotem działań jest plastyka i teatr; niekonwencjonalne techniki plastyczne, ćwiczenia arteterapeutyczne, tematy wyzwalające wyobraźnię i kreatywność dziecka, poznanie m.in. specyfiki teatru lalkowego; zajęcia prowadzą Maria Szubart, Katarzyna Klafta i Łukasz Duda; www.jck.pl (tel. 75 – 64 23 880)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
Warsztaty plastyczne „Serwetkowe obrazki na…”
godz. 16.00-17.30 w ODK przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat, w ramach cyklu „Większy Kawałek Słońca”; prowadzi Agnieszka Kubik-Jaśko
(wstęp wolny; liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod tel. 75 – 75 31 831)
Zabawa z techniką decoupage to przyklejanie na odpowiednio spreparowaną powierzchnię wzoru wyciętego z papieru lub serwetki papierowej. Wybór motywu, trochę pracy i mamy własnoręcznie udekorowany przedmiot. To nie jest trudne, lecz bardzo przyjemne, gdyż można nadać nieciekawej rzeczy nowe życie. Decoupage jest techniką naprawdę dla każdego.
Prowadząca: Agnieszka Kubik – Jaśko – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej z 20 letnim stażem, arteterapeuta, animator pedagogiki zabawy. Lubi pracować w rożnych technikach plastycznych, fascynuje ją rękodzieło wszelkiego rodzaju, od malowania mebli przez filce, decoupage, malowanie na szkle, tkaninie… Prowadzeni przez nią uczniowie odnoszą sukcesy w konkursach plastycznych na skalę ogólnopolską i międzynarodową. Była inicjatorką spotkań artystycznych kobiet w Kopańcu, w którym mieszka od 15 lat (info z ODK).
organizator: Miasto Jelenia Góra, Osiedlowy Dom Kultury
Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Mój niezwykły świat”
godz. 17.00 w MDK „Muflon” przy ul. Cieplickiej 172
Spójrz na swój niezwykły świat który otacza Cię dookoła… o tym właśnie ma być nasz konkurs. Zatem do dzieła! Pokażcie nam świat, który Was otacza, codzienność i czas z Waszego punktu widzenia, magię jutra… Celem konkursu jest pobudzanie i rozwijanie wyobraźni plastycznej dzieci, uwrażliwienie dzieci na otaczający nas świat, prezentacja i popularyzacja dziecięcej twórczości plastycznej (info z Muflona).
wstęp wolny informacja na www.muflon.sobieszow.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Miejski Dom Kultury „Muflon”
„Seul – czyli jak nie zostałem korespondentem wojennym” prelekcja Stanisława Dąbrowskiego
godz. 17.00 w sali teatralnej przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Seul odwiedziłem wiosną bieżącego roku. Wybrałem się tam z kilku powodów, chciałem mianowicie: zobaczyć jak wygląda życie ludzi, którym sąsiad z północy grozi zagładą (a przy okazji całemu światu…), odwiedzić granicę z KRL-D, zobaczyć miejsce, gdzie do końca XX w. stał okazały gmach wzniesiony przez architekta z Jeleniej Góry, pojechać do słynnej dzielnicy Gangnam (Gangnam Style – Psy…), spróbować prawdziwego kimchi, …i „last but not least”, polecieć dwupiętrowym Airbusem A 380 linii Emirates. Wszystko się udało! Zapraszamy do wysłuchania relacji i pooglądania zdjęć (info z ODK).
(wstęp wolny)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Osiedlowy Dom Kultury
5 listopada – wtorek
Spektakl „Tylko jeden dzień”
godz. 9.00 w Teatrze Zdrojowym, Park Zdrojowy 1
Reżyseria Agata Kucińska, scenografia Anna Chadaj, muzyka Damian Dudziński, asystent reżysera Rafał Ksiądzyna.
Bohaterami opowieści pt. „Tylko jeden dzień” są mieszkańcy lasu Lis i Dzik. Mają zupełnie odmienne natury, lecz jedno ich łączy – słabość do pewnych latających stworzeń. Jętki jednodniówki fascynują ich swoją delikatnością i urodą, a jednocześnie zasmucają niezwykle krótkim, trwającym tylko jeden dzień, życiem. Pewnego dnia rodzi się jętka, nieświadoma swego losu. Nasi bohaterowie zakochani w niej od pierwszego wejrzenia nie są w stanie wyjawić smutnej prawdy tej wyjątkowo ślicznej i sympatycznej muszce. By zatuszować prawdziwy powód rozdzierającego ich smutku wymyślają kłamstwo, które całkowicie zmieni krótkie życie muszki. Czy na dobre…? „Tylko jeden dzień” to opowieść o czymś, co może nadać sens naszym dniom (info z teatru).
bilety w cenie 15,- zł, rodzinny dla 3 osób 32,- zł, więcej na www.teatr.jgora.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Zdrojowy Teatr Animacji
DKF „KLAPS” projekcja filmu „Dziewczyna z szafy”, komediodramat, romans, reż. Bodo Kox (Polska, 2012)
godz. 18.00 w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej 28/30
Opowieść o niebanalnej przyjaźni trójki samotników: niepoprawnego internetowego podrywacza Jacka, jego zamkniętego w sobie, niezwykle utalentowanego brata Tomka i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolog Magdy. Gdy wezwany na spotkanie biznesowe Jacek poprosi pewnego dnia skrytą sąsiadkę o opiekę nad genialnym bratem, nie podejrzewa nawet, że to nieoczekiwane spotkanie da początek głębokiej więzi dwojga zagubionych ludzi (info z JCK).
cena biletu 10,- zł, karnet 28,- zł
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
6 listopada – środa
Spektakl „Don Juan” Moliera
godz. 10.00 na dużej scenie Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Przekład Bohdan Korzeniewski, reżyseria Michał Kotański, kompozytor Marcin Mirowski, scenografia Tomasz Brzeziński, choreografia Izabela Chlewińska, kostiumy Anna Chadaj, projekcje Michał Jankowski.
DON JUAN Moliera w reżyserii Michała Kotańskiego, to na poły uwspółcześniona, na poły utrzymana w XVII-wiecznych realiach tragikomedia o rozrywkowym trybie życia zepsutego libertyna, o jego miłosnych przygodach, oszustwach i prowokacjach, którymi łamie ograniczające go normy. Sztuka ta w zabawny, często lekki sposób piętnuje obłudę i hipokryzję zepsutych elit jak i obśmiewa tchórzostwo obrońców moralności. Don Juan to spora dawka zabawy zwieńczona deserem efektownego morału. Jeleniogórski Don Juan będzie wyjątkowy, wielowarstwowy, widowiskowy. Po prostu trzeba go spróbować!
Kim jest Don Juan Anno Domini 2013? Bałamutem, kobieciarzem, uwodzicielem, porzucającym swoje kochanki po krótkiej znajomości? Libertynem bez zasad, bez zahamowań wyrażającym swoje poglądy? Reżyser Michał Kotański prezentuje nam molierowskiego bohatera jako przedstawiciela nowej epoki – początku XXI-wieku. Człowieka wolnego, dla którego kolejne podboje miłosne są najłatwiejszym, a jednocześnie najbardziej spektakularnym sposobem manifestowania swojej niezależności. Sposobem określenia siebie i swojego stosunku do świata. On nie obiecuje niczego swoim kochankom, może tylko chwile szczęścia – krótkie … Żyje i postępuje wedle własnych zasad i nie jest ciekaw reakcji na swoje czyny; żyje intensywnie – świadom nieuniknionego tragicznego końca, który go czeka. Postać legendarnego kochanka przez wieki inspirowała twórców i artystów, którzy stworzyli niezapomniane dzieła, opisujące podboje miłosne bohatera: Mozart sportretował go w swojej operze Don Giovanni, Christoph Willibald Gluck w balecie Don Juan, czyli kamienny gość, Byron w poemacie dygresyjnym pod tym samym tytułem, a Lew Tołstoj – w swoim dramacie. Postać kontrowersyjnego bohatera inspirowała też twórców filmowych – ekranizacje powstawały właściwie od początków kinematografii. Jedna z najbardziej znanych, to Don Juan de Marco z Johnym Deppem w roli tytułowej. Donżuan na zawsze już pozostanie synonimem zuchwałego uwodziciela, bałamuta, pożeracza serc, kobieciarza i flirciarza. W jeleniogórskim spektaklu w rolę Don Juana wciela się Robert Mania, a towarzyszy mu cały Zespół Teatru im. Cypriana Kamila Norwida (info z teatru).
bilety w cenie 20 zł i 30 zł, więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Poranki – czytanki
godz. 11.00-13.00 Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa przy ul. Bankowej 27
Zajęcia dla najmłodszych, gry, zabawy edukacyjne, wprowadzające w tematykę książki, biblioteki; zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym wraz z opiekunami.
wstęp wolny
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”
„Robotyka z LEGO”
godz. 16.00-17.30 w ODK przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat, w ramach cyklu „Większy Kawałek Słońca”; prowadzi: Grzegorz Troć i Daniel Kostrzewa.
Wykorzystując specjalne zestawy Lego Education, uczestnicy warsztatów będą mogli stworzyć proste maszyny codziennego użytku wyposażone w silnik oraz proste roboty. Przed przystąpieniem do budowania i programowania, dzieci poznają podstawowe elementy konstrukcyjne oraz ich zastosowanie. Dowiedzą się jak działają koła zębate, dźwignie oraz koła pasowe, a następnie wykorzystają tę wiedzę podczas konstruowania własnych modeli. Ponadto poznają zasady użycia podstawowych czujników wykorzystywanych w automatyce, takich jak np. czujnik ruchu, nachylenia.
Prowadzący: Grzegorz Troć i Daniel Kostrzewa – nauczyciele z wieloletnim doświadczeniem pedagogicznym. Prowadzący od 2 lat warsztaty i zajęcia Lego w Szkole Matematycznej CUBE (info z ODK).
Wstęp wolny; liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod tel. 75 – 75 31 831.
organizator: Miasto Jelenia Góra, Osiedlowy Dom Kultury
Spektakl „Dancing w kwaterze Hitlera” Andrzej Brycht
godz. 19.00 na scenie studyjnej Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Opracowanie i adaptacja tekstu Robert Dudzik, występuje Robert Dudzik.
Jeśli książki mają wpływ na życie, oto jedna z nich: „Dancing w kwaterze Hitlera” Andrzeja Brychta. Na jej podstawie, na scenie, w ciekawej, niemal dokumentalnej formie i w sposobie wykorzystania wątku II wojny światowej, ilustrowana obrazem i muzyką historia pewnej znajomości, która wydawała się namiętną miłością, a była tylko cynicznym wakacyjnym romansem. Historia poruszająca tematy związane z młodymi ludźmi, rozliczenie przeszłości, ale i spojrzenie w przyszłość. Podczas wakacji na Mazurach krzyżują się drogi trojga ludzi: młodego chłopca, cynicznej dziewczyny i turysty z RFN. Bohater wraca do miejsca, w którym przed laty przeżył swą pierwszą wielką miłość. To, co dla chłopaka było namiętnym uczuciem, dla dziewczyny – zaledwie wakacyjną rozrywką, taką samą jak romans z niemieckim turystą, który jako więzień w czasie wojny pracował przy budowie kwatery Hitlera w Kętrzynie (info z teatru).
bilety w cenie 20 zł i 30 zł, więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
7 listopada – czwartek
Spektakl „Tylko jeden dzień”
godz. 9.00 w Teatrze Zdrojowym, Park Zdrojowy 1
Reżyseria Agata Kucińska, scenografia Anna Chadaj, muzyka Damian Dudziński, asystent reżysera Rafał Ksiądzyna.
Bohaterami opowieści pt. „Tylko jeden dzień” są mieszkańcy lasu Lis i Dzik. Mają zupełnie odmienne natury, lecz jedno ich łączy – słabość do pewnych latających stworzeń. Jętki jednodniówki fascynują ich swoją delikatnością i urodą, a jednocześnie zasmucają niezwykle krótkim, trwającym tylko jeden dzień, życiem. Pewnego dnia rodzi się jętka, nieświadoma swego losu. Nasi bohaterowie zakochani w niej od pierwszego wejrzenia nie są w stanie wyjawić smutnej prawdy tej wyjątkowo ślicznej i sympatycznej muszce. By zatuszować prawdziwy powód rozdzierającego ich smutku wymyślają kłamstwo, które całkowicie zmieni krótkie życie muszki. Czy na dobre…? „Tylko jeden dzień” to opowieść o czymś, co może nadać sens naszym dniom (info z teatru).
bilety w cenie 15,- zł, rodzinny dla 3 osób 32,- zł, więcej na www.teatr.jgora.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Zdrojowy Teatr Animacji
Spotkanie autorskie z Martą Fox
godz. 9.00 w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27
Marta Fox – poetka, powieściopisarka, eseistka, ur. 1 stycznia 1952 roku w Siemianowicach Śląskich. Ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Śląskim. Pracowała jako nauczycielka języka polskiego w liceum, bibliotekarka i dziennikarka. W latach 1987-1989 redagowała „Młodą Sztukę” w Warszawie. W latach 1990-1995 była kierownikiem literackim Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie. W latach 1995-1999 pełniła funkcję specjalistki d/s programu artystycznego w Miejskiej Galerii Sztuki „Extravagance”. W latach 1993-1994 była zastępcą redaktora naczelnego „Górnośląskiego Diariusza Kulturalnego”. W latach 1996-1997 redagowała dział poezji w kwartalniku humanistycznym „Wyrazy”. W latach 1995-2001 pisała felietony do miesięcznika społeczno-kulturalnego „Śląsk”. W latach 2003-2011 prowadziła w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Katowicach spotkania z pisarzami w cyklu „Mistrz Słowa”. W latach 2009-2012 pisała felietony do czasopisma „Strony”.
Należy do Towarzystwa Kultury Teatralnej (w latach 1994-1998 prezes Oddziału Wojewódzkiego); Górnośląskiego Towarzystwa Literackiego oraz Stowarzyszenia Pisarzy Polskich (oddział we Wrocławiu). Była członkiem nieformalnej polsko-niemieckiej grupy literackiej „Kwartet Literacki” (Das Literarische Bett). Otrzymała Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Literatury Miłosnej (Statuetka Miedzianego Amora: 1989 – proza i 1994 – poezja). Za książkę „Zdarzyć się mogło. Zdarzyć się musiało. Z Wisławą Szymborską spotkanie w wierszu” otrzymała nagrodę XX Międzynarodowego Listopada Poetyckiego. Jej powieści zostały uhonorowane przez Polską Sekcję IBBY (International Board on Books for Young People) w konkursie „Książka Roku” 1995 i 2000.Była dwukrotnie stypendystką Ministerstwa Kultury. W 2004 roku otrzymała Złoty Telefon, honorowe odznaczenie „Niebieskiej Linii” – Ogólnopolskiego Pogotowia do Walki z Przemocą w Rodzinie, za książkę „Coraz mniej milczenia”. W roku 2006 otrzymała odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej. Otrzymała tytuł baronowej od Polskiego Ruchu Monarchistycznego. Wydała ponad 30 książek (powieści, opowiadania, wiersze, eseje). Poezja Marty Fox była tłumaczona na języki: niemiecki, portugalski, hiszpański, angielski. Ma dwie córki: Magdę – dr nauk humanistycznych, pisarka, life coach i psycholog, autorka kilku powieści wydanych pod nazwiskiem Fres; matka Daniela. Agatę – mgr filologii polskiej, matka Pawła i Adama (info www.martafox.pl),
wstęp wolny, więcej na www.martafox.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”
IV Przegląd Przedszkolnej Twórczości Patriotycznej
godz. 10.00 w MDK „Muflon” przy ul. Cieplickiej 172
wstęp wolny
organizator: Miasto Jelenia Góra, Przedszkole nr 11 „Krasnala Hałabały”, Miejski Dom Kultury „Muflon”
Spektakl „Dancing w kwaterze Hitlera” Andrzej Brycht
godz. 19.00 na scenie studyjnej Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Opracowanie i adaptacja tekstu Robert Dudzik, występuje Robert Dudzik.
Jeśli książki mają wpływ na życie, oto jedna z nich: „Dancing w kwaterze Hitlera” Andrzeja Brychta. Na jej podstawie, na scenie, w ciekawej, niemal dokumentalnej formie i w sposobie wykorzystania wątku II wojny światowej, ilustrowana obrazem i muzyką historia pewnej znajomości, która wydawała się namiętną miłością, a była tylko cynicznym wakacyjnym romansem. Historia poruszająca tematy związane z młodymi ludźmi, rozliczenie przeszłości, ale i spojrzenie w przyszłość. Podczas wakacji na Mazurach krzyżują się drogi trojga ludzi: młodego chłopca, cynicznej dziewczyny i turysty z RFN. Bohater wraca do miejsca, w którym przed laty przeżył swą pierwszą wielką miłość. To, co dla chłopaka było namiętnym uczuciem, dla dziewczyny – zaledwie wakacyjną rozrywką, taką samą jak romans z niemieckim turystą, który jako więzień w czasie wojny pracował przy budowie kwatery Hitlera w Kętrzynie (info z teatru).
bilety w cenie 20 zł i 30 zł, więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
„Islandia – kraj wody, lodu i ognia” – prelekcja Katarzyny Panek
godz. 19.00, Muzeum Przyrodnicze przy ul. Cieplickiej 11A
wstęp wolny
organizator: Miasto Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze
do 8 listopada
zgłoszenia do konkursów:
-
plastyczny „Jelenia Góra – Perła Karkonoszy”
-
literacko-poetycki „Tu jest moje miejsce”
-
piosenki „Jelenia Góra na pięciolinii”; przesłuchania w dniu 15 listopada o godz. 11.00
-
wiedzy geograficzno-turystycznej; konkurs w dniu 21 listopada o godz. 11.00 – MDK przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie 12
informacja www.mdkjelonek.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Młodzieżowy Dom Kultury
8 listopada – piątek
95. ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI
Pokaz specjalny filmu „Syberiada polska”, dramat, reż. Janusz Zaorski (Polska, 2013);
godz. 9.00, 11.00, 17.00 w sali widowiskowej przy ul. Bankowej 28/30
po II i III projekcji spotkania z reżyserem – wstęp wolny
Dramatyczne losy Jana Doliny, jego rodziny i sąsiadów, którzy – po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie – zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze (info www.stopklatka).
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
Spektakl dla naj najów, czyli widzów od 1-4 lat „A – TA – YMM”
godz. 10.00 w Teatrze Zdrojowym, Park Zdrojowy 1
Scenariusz i reżyseria Dorota Bielska, scenografia Rafael Akahira, muzyka Jacek Wierzchowski, asystentka reżysera Kinga Maciejewska.
„to co zostało nazwane przestaje być nieznane”. Zapraszamy rodziców z dziećmi.
W związku ze specyfiką percepcji tego wyjątkowego widza spektakl jest zbudowany na zasadzie wrażeniowej, a nie fabularnej. Odwołując się do zmysłu wzroku kolejne sceny przedstawiają kolejne ruchome obrazy. Znajdujemy się w dziecięcym pokoju pełnym kolorowych klocków. Niektóre z nich grają, inne szeleszczą, jeszcze inne same chodzą i łączą się między sobą. Słuchamy patrzymy dziwimy się, a świat kreowany na naszych oczach ulega ciągłym przemianom. Są to pierwsze próby poznania i nazwania otaczającego dziecko świata. Świata kształtów, kolorów, dźwięków, emocji i sytuacji. Sposób budowania działań aktorskich osadzonych wśród dość nieoczywistych kształtów i permanentnego „tu i teraz” to bardzo oryginalna forma zabawy. Dodatkowo z uwagi na możliwości psychomotoryczne małych dzieci, ruch w spektaklu odbywa się w zwolnionym tempie. Bazę tekstową przedstawienia stanowi utwór Macieja Wojtyszki „Bromba i inni”, ale spektakl bazuje na rytmach, powtórzeniach, muzyczności języka traktowanego alogicznie. Plan gry i widowni zorganizowany jest na scenie, najmłodsi widzowie siedzą wokół sceny na podłodze na poduszkach, dalszy rząd zajmują opiekunowie dzieci, na krzesłach. Ostatnim obrazem i zarazem finalną sceną przedstawienia jest spontaniczna interakcja z widownią, kiedy to dzieci zostają wpuszczone na scenę i zaproszone do zabawy wybranymi elementami scenografii, czyli klockami. W przypadku tak młodego widza rola powyższej formy zabawy wydaje się radosną koniecznością. Zapraszamy serdecznie, to pierwsze zetknięcie z Teatrem będzie z pewnością wielkim artystycznym wydarzeniem w życiu Waszego Dziecka!!! (info z teatru).
bilety w cenie 15,- zł, rodzinny dla 3 osób 32,- zł, więcej na www.teatr.jgora.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Zdrojowy Teatr Animacji
Spektakl „Don Juan” Moliera
godz. 10.00 i 19.00 na dużej scenie Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Przekład Bohdan Korzeniewski, reżyseria Michał Kotański, kompozytor Marcin Mirowski, scenografia Tomasz Brzeziński, choreografia Izabela Chlewińska, kostiumy Anna Chadaj, projekcje Michał Jankowski.
DON JUAN Moliera w reżyserii Michała Kotańskiego, to na poły uwspółcześniona, na poły utrzymana w XVII-wiecznych realiach tragikomedia o rozrywkowym trybie życia zepsutego libertyna, o jego miłosnych przygodach, oszustwach i prowokacjach, którymi łamie ograniczające go normy. Sztuka ta w zabawny, często lekki sposób piętnuje obłudę i hipokryzję zepsutych elit jak i obśmiewa tchórzostwo obrońców moralności. Don Juan to spora dawka zabawy zwieńczona deserem efektownego morału. Jeleniogórski Don Juan będzie wyjątkowy, wielowarstwowy, widowiskowy. Po prostu trzeba go spróbować!
Kim jest Don Juan Anno Domini 2013? Bałamutem, kobieciarzem, uwodzicielem, porzucającym swoje kochanki po krótkiej znajomości? Libertynem bez zasad, bez zahamowań wyrażającym swoje poglądy? Reżyser Michał Kotański prezentuje nam molierowskiego bohatera jako przedstawiciela nowej epoki – początku XXI-wieku. Człowieka wolnego, dla którego kolejne podboje miłosne są najłatwiejszym, a jednocześnie najbardziej spektakularnym sposobem manifestowania swojej niezależności. Sposobem określenia siebie i swojego stosunku do świata. On nie obiecuje niczego swoim kochankom, może tylko chwile szczęścia – krótkie … Żyje i postępuje wedle własnych zasad i nie jest ciekaw reakcji na swoje czyny; żyje intensywnie – świadom nieuniknionego tragicznego końca, który go czeka. Postać legendarnego kochanka przez wieki inspirowała twórców i artystów, którzy stworzyli niezapomniane dzieła, opisujące podboje miłosne bohatera: Mozart sportretował go w swojej operze Don Giovanni, Christoph Willibald Gluck w balecie Don Juan, czyli kamienny gość, Byron w poemacie dygresyjnym pod tym samym tytułem, a Lew Tołstoj – w swoim dramacie. Postać kontrowersyjnego bohatera inspirowała też twórców filmowych – ekranizacje powstawały właściwie od początków kinematografii. Jedna z najbardziej znanych, to Don Juan de Marco z Johnym Deppem w roli tytułowej. Donżuan na zawsze już pozostanie synonimem zuchwałego uwodziciela, bałamuta, pożeracza serc, kobieciarza i flirciarza. W jeleniogórskim spektaklu w rolę Don Juana wciela się Robert Mania, a towarzyszy mu cały Zespół Teatru im. Cypriana Kamila Norwida (info z teatru).
bilety w cenie 20 zł i 30 zł, więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
9 listopada – sobota
Z kijkami za pan brat
godz. 9.45 zbiórka na dworcu PKS w Jeleniej Górze; przejazd autobusem do Szklarskiej Poręby Górnej – Huta; trasa: Osiedle Huty, Chatka Robaczka, Zawalidroga, Wysoki Kamień, Rozdroże pod Wysokim Kamieniem, Białe Skały, Szklarska Poręba Górna, przystanek PKS; powrót o godz. 16.30 autobusem do Jeleniej Góry; trasa liczy około 14 km
organizator: Koło Grodzkie PTTK przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, Mecenat Miasta Jelenia Góra
Spektakl dla dzieci „Calineczka” Agnieszka Zaskórska wg H. Ch. Andersena
godz. 16.00 w Teatrze Zdrojowym, Park Zdrojowy 1
Reżyseria Bogdan Nauka, scenografia Dariusz Miliński, muzyka Agim Dżeljilji, animacja komputerowa Jerzy Kurowski, asystent reżysera Lidia Lisowicz.
Jest to sceniczna wersja jednej z najpiękniejszych bajek Andersena, którą napisała dla teatru Agnieszka Zaskórska młoda wrocławska scenarzystka, także autorka piosenek. Teatralna „Calineczka” nie odbiega zbyt mocno od literackiego pierwowzoru; został uwspółcześniony język, dodano także piosenki. W warstwie fabularnej pozostaje więc opowieścią o maleńkiej dziewczynce i poznawaniu przez nią nieznanego świata. To także mądra, metaforyczna historia o dorastaniu, o dokonywaniu wyboru, co jest dobre, a co złe. Calineczka wędruje po świecie zwierząt, ale łatwo zauważyć, że uosabiają one ludzi z ich zaletami i przywarami. Agnieszka Zaskórska przydała im cechy postaci z naszej dzisiejszej codzienności. Tak więc ropucha Aga jest współczesną swatką ,pan Krecikowski – biznesmenem z branży budowlanej, dżdżownica Elwira zachowuje się jak „zakręcona” nastolatka, a tytułowa Calineczka to po prostu mała dziewczynka lękająca się świata, którego nie zna i nie rozumie i która w trakcie tej podróży przez życie uczy się mówić, uzewnętrzać emocje. Bardzo atrakcyjna i oryginalna jest teatralna realizacja bajki. Piękne lalki, zaprojektowane przez Dariusza Milińskiego, są animowane na podestach przy zastosowaniu elementów techniki „czarnego teatru” (niewidoczni aktorzy). Dekorację zastępuje przestrzenna animacja komputerowa obrazów. Zastosowanie współczesnych środków inscenizacyjnych nie odbiera widowisku magii, a przeciwnie potęguje wrażenie poprzez działanie kolorem i formą. Przedstawienie jest bogato ilustrowane muzycznie piosenkami, które nadają rytm spektaklowi i łatwo wpadają w ucho (info z teatru).
bilety w cenie 15,- zł, rodzinny dla 3 osób 32,- zł, więcej na www.teatr.jgora.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Zdrojowy Teatr Animacji
Rozgrywki IV Ligi Dolnośląskiej Piłki Nożnej Mężczyzn
Mecz MKS „Karkonosze” Jelenia Góra – BKS Bolesławiec
godz. 17.00 na stadionie przy ul. Złotniczej 12
organizator: Miejski Klub Sportowy „Karkonosze” Jelenia Góra
INAUGURACJA OBCHODÓW ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
godz. 18.00, Filharmonia Dolnośląska, ul. Józefa Piłsudskiego 60
Koncert pod dyrekcją Alana Urbanka w wykonaniu: Joanna Zawartko – sopran, Piotr Łykowski – alt, Jędrzej Tomczyk – tenor, Bogdan Makal – bas, Chór Filharmonii Wrocławskiej, Agnieszka Franków-Żelazny – dyrektor artystyczny chóru, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej; w programie: Wojciech Kilar – Missa Pro Pace.
bilety w cenie 40 zł, 30 zł, więcej na www.filharmonia.jgora.pl
organizator: Filharmonia Dolnośląska
Spektakl „Don Juan” Moliera
godz. 19.00 na dużej scenie Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Przekład Bohdan Korzeniewski, reżyseria Michał Kotański, kompozytor Marcin Mirowski, scenografia Tomasz Brzeziński, choreografia Izabela Chlewińska, kostiumy Anna Chadaj, projekcje Michał Jankowski.
DON JUAN Moliera w reżyserii Michała Kotańskiego, to na poły uwspółcześniona, na poły utrzymana w XVII-wiecznych realiach tragikomedia o rozrywkowym trybie życia zepsutego libertyna, o jego miłosnych przygodach, oszustwach i prowokacjach, którymi łamie ograniczające go normy. Sztuka ta w zabawny, często lekki sposób piętnuje obłudę i hipokryzję zepsutych elit jak i obśmiewa tchórzostwo obrońców moralności. Don Juan to spora dawka zabawy zwieńczona deserem efektownego morału. Jeleniogórski Don Juan będzie wyjątkowy, wielowarstwowy, widowiskowy. Po prostu trzeba go spróbować!
Kim jest Don Juan Anno Domini 2013? Bałamutem, kobieciarzem, uwodzicielem, porzucającym swoje kochanki po krótkiej znajomości? Libertynem bez zasad, bez zahamowań wyrażającym swoje poglądy? Reżyser Michał Kotański prezentuje nam molierowskiego bohatera jako przedstawiciela nowej epoki – początku XXI-wieku. Człowieka wolnego, dla którego kolejne podboje miłosne są najłatwiejszym, a jednocześnie najbardziej spektakularnym sposobem manifestowania swojej niezależności. Sposobem określenia siebie i swojego stosunku do świata. On nie obiecuje niczego swoim kochankom, może tylko chwile szczęścia – krótkie … Żyje i postępuje wedle własnych zasad i nie jest ciekaw reakcji na swoje czyny; żyje intensywnie – świadom nieuniknionego tragicznego końca, który go czeka. Postać legendarnego kochanka przez wieki inspirowała twórców i artystów, którzy stworzyli niezapomniane dzieła, opisujące podboje miłosne bohatera: Mozart sportretował go w swojej operze Don Giovanni, Christoph Willibald Gluck w balecie Don Juan, czyli kamienny gość, Byron w poemacie dygresyjnym pod tym samym tytułem, a Lew Tołstoj – w swoim dramacie. Postać kontrowersyjnego bohatera inspirowała też twórców filmowych – ekranizacje powstawały właściwie od początków kinematografii. Jedna z najbardziej znanych, to Don Juan de Marco z Johnym Deppem w roli tytułowej. Donżuan na zawsze już pozostanie synonimem zuchwałego uwodziciela, bałamuta, pożeracza serc, kobieciarza i flirciarza. W jeleniogórskim spektaklu w rolę Don Juana wciela się Robert Mania, a towarzyszy mu cały Zespół Teatru im. Cypriana Kamila Norwida (info z teatru).
bilety w cenie 20,- zł i 30,- zł, więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
10 listopada – niedziela
XLIII Rajd na Raty
godz. 10.00 wyjazd z dworca PKS Jelenia Góra autobusem na przełęcz Widok (kierunek Legnica);
Trasa: Jelenia Góra – Widok (PKS) – Przełęcz Widok – Podgórki – Jaskinia Walońska – Skopiec – Przełęcz Komarnicka (ognisko) – Komarno – Maciejowa – Jelenia Góra (MZK)
organizator: PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra, Mecenat Miasta Jelenia Góra
Relaks z rowerem – zakończenie sezonu rowerowego
godz. 10.00 zbiórka na Placu Ratuszowym w Jeleniej Górze
Trasa: Jeżów Sudecki, Góra Szybowcowa, Dziwiszów, Chatka Niedźwiadka, Maciejowa, Wojanów, Dąbrowica, Lotnisko, Jelenia Góra; trasa liczy około 48 km
organizator: PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra
VI Dolnośląski Festiwal Piosenki Patriotycznej i Harcerskiej
Temat przewodni „Śladami Małego Powstańca”
godz. 10.30-14.30 przesłuchania oraz warsztaty artystyczne,
godz. 16.00 koncert Roberta Kasprzyckiego i Maksymiliana Szelęgiewicza,
godz. 17.30 gala finałowa z udziałem laureatów, wręczenie nagród
sala widowiskowa JCK przy ul. Bankowej 28/30 (wstęp wolny)
organizator: Komenda Karkonoskiego Hufca ZHP Jelenia Góra, Mecenat Miasta Jelenia Góra
Warsztaty edukacji twórczej TEATsYKI dla dzieci
godz. 11.00 w foyer Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
bilety w cenie 10 zł osoba dorosła, dzieci wstęp wolny; więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Rozgrywki I Ligi Koszykówki Kobiet
Mecz MKS MOS Jelenia Góra – INEA AZS Poznań
godz. 17.00 w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Gustawa Morcinka 31
organizator: Międzyszkolny Klub Sportowy MKS „Karkonosze” Jelenia Góra
Spektakl „Don Juan” Moliera
godz. 19.00 na dużej scenie Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Przekład Bohdan Korzeniewski, reżyseria Michał Kotański, kompozytor Marcin Mirowski, scenografia Tomasz Brzeziński, choreografia Izabela Chlewińska, kostiumy Anna Chadaj, projekcje Michał Jankowski.
DON JUAN Moliera w reżyserii Michała Kotańskiego, to na poły uwspółcześniona, na poły utrzymana w XVII-wiecznych realiach tragikomedia o rozrywkowym trybie życia zepsutego libertyna, o jego miłosnych przygodach, oszustwach i prowokacjach, którymi łamie ograniczające go normy. Sztuka ta w zabawny, często lekki sposób piętnuje obłudę i hipokryzję zepsutych elit jak i obśmiewa tchórzostwo obrońców moralności. Don Juan to spora dawka zabawy zwieńczona deserem efektownego morału. Jeleniogórski Don Juan będzie wyjątkowy, wielowarstwowy, widowiskowy. Po prostu trzeba go spróbować!
Kim jest Don Juan Anno Domini 2013? Bałamutem, kobieciarzem, uwodzicielem, porzucającym swoje kochanki po krótkiej znajomości? Libertynem bez zasad, bez zahamowań wyrażającym swoje poglądy? Reżyser Michał Kotański prezentuje nam molierowskiego bohatera jako przedstawiciela nowej epoki – początku XXI-wieku. Człowieka wolnego, dla którego kolejne podboje miłosne są najłatwiejszym, a jednocześnie najbardziej spektakularnym sposobem manifestowania swojej niezależności. Sposobem określenia siebie i swojego stosunku do świata. On nie obiecuje niczego swoim kochankom, może tylko chwile szczęścia – krótkie … Żyje i postępuje wedle własnych zasad i nie jest ciekaw reakcji na swoje czyny; żyje intensywnie – świadom nieuniknionego tragicznego końca, który go czeka. Postać legendarnego kochanka przez wieki inspirowała twórców i artystów, którzy stworzyli niezapomniane dzieła, opisujące podboje miłosne bohatera: Mozart sportretował go w swojej operze Don Giovanni, Christoph Willibald Gluck w balecie Don Juan, czyli kamienny gość, Byron w poemacie dygresyjnym pod tym samym tytułem, a Lew Tołstoj – w swoim dramacie. Postać kontrowersyjnego bohatera inspirowała też twórców filmowych – ekranizacje powstawały właściwie od początków kinematografii. Jedna z najbardziej znanych, to Don Juan de Marco z Johnym Deppem w roli tytułowej. Donżuan na zawsze już pozostanie synonimem zuchwałego uwodziciela, bałamuta, pożeracza serc, kobieciarza i flirciarza. W jeleniogórskim spektaklu w rolę Don Juana wciela się Robert Mania, a towarzyszy mu cały Zespół Teatru im. Cypriana Kamila Norwida (info z teatru).
bilety w cenie 20,- zł i 30,- zł, więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
11 – 29 listopada
Lekcje muzealne „Symbole narodowe”
po telefonicznym uzgodnieniu – 75 – 64 29 222
organizator: Muzeum Karkonoskie
11 listopada – poniedziałek
XLIII Rajd na Raty
godz. 9.46 wyjazd pociągiem z dworca PKP Jelenia Góra do Janowic Wielkich
Trasa: Jelenia Góra – Janowice Wielkie (PKP) – Janowickie Garby – Przełęcz Karpnicka – Szwajcarka (ognisko) – Trzcińsko – Jelenia Góra (PKP)
organizator: PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra, Mecenat Miasta Jelenia Góra
Impreza patriotyczna z okazji Święta Niepodległości
godz. 16.00, Muzeum Przyrodnicze przy ul. Cieplickiej 11A
Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej wizycie Wincentego Pola w Bibliotece Schaffgotschów w 1847 roku, otwarcie wystawy fotograficznej „Park Aleksandria w Białej Cerkwi” z cyklu „Przyroda kresów”, spotkanie, prelekcja, prezentacja multimedialna. (wstęp wolny)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze, Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich
12 listopada – wtorek
Spektakl „Tylko jeden dzień”
godz. 10.00 w Teatrze Zdrojowym, Park Zdrojowy 1
Reżyseria Agata Kucińska, scenografia Anna Chadaj, muzyka Damian Dudziński, asystent reżysera Rafał Ksiądzyna.
Bohaterami opowieści pt. „Tylko jeden dzień” są mieszkańcy lasu Lis i Dzik. Mają zupełnie odmienne natury, lecz jedno ich łączy – słabość do pewnych latających stworzeń. Jętki jednodniówki fascynują ich swoją delikatnością i urodą, a jednocześnie zasmucają niezwykle krótkim, trwającym tylko jeden dzień, życiem. Pewnego dnia rodzi się jętka, nieświadoma swego losu. Nasi bohaterowie zakochani w niej od pierwszego wejrzenia nie są w stanie wyjawić smutnej prawdy tej wyjątkowo ślicznej i sympatycznej muszce. By zatuszować prawdziwy powód rozdzierającego ich smutku wymyślają kłamstwo, które całkowicie zmieni krótkie życie muszki. Czy na dobre…? „Tylko jeden dzień” to opowieść o czymś, co może nadać sens naszym dniom (info z teatru).
bilety w cenie 15,- zł, rodzinny dla 3 osób 32,- zł, więcej na www.teatr.jgora.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Zdrojowy Teatr Animacji
Warsztaty tworzenia papieru czerpanego
godz. 16.30-17.30 w ODK przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat, w ramach cyklu „Większy Kawałek Słońca”; prowadzi Urszula Szczepaniak (wstęp wolny; liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod tel. 75 – 75 31 831).
Podczas warsztatów uczestnicy poznają niezwykłą, a zarazem prostą i tradycyjną technikę tworzenia tradycyjnego i unikatowego ozdobnego papieru czerpanego. Warsztat stanie się także pretekstem do poruszenia z dziećmi zagadnienia ekologii i pojmowania papieru jako „daru natury”. Stworzone prace mogą posłużyć w przyszłości jako autorska papeteria, obraz lub element ozdobny kartki okolicznościowej… i cokolwiek tylko zapragniemy.
Prowadząca: Urszula Szczepaniak – magister sztuki, oligofrenopedagog, terapeuta zajęciowy, autorka licznych warsztatów z zakresu rękodzieła artystycznego, plastyki i fotografii; instruktor zajęć plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W swojej pracy ceni sobie najbardziej możliwość spotkania z innymi ludźmi i wspólnego kreatywnego eksperymentowania, które wzmacnia, daje radość i satysfakcję. Na co dzień pracuje jako terapeuta zajęciowy z kuracjuszami, prowadząc pracownię arteterapeutyczną w Uzdrowisku Cieplice (info z ODK).
organizator: Miasto Jelenia Góra, Osiedlowy Dom Kultury
DKF „KLAPS” – projekcja filmu „W cieniu”, dramat, kryminał, thriller, reż. David Ondricek (Czechy, Polska, Słowacja, 2012)
godz. 18.00 w sali widowiskowej przy ul. Bankowej 28/30
Lata 50. XX wieku, komunistyczna Czechosłowacja. Kapitan policji Hakl bada sprawę rabunku cennej biżuterii. Pozostawione na miejscu zdarzenia ślady prowadzą do znanego złodziejaszka. Jednak z pozoru prosta sytuacja jest znacznie bardziej skomplikowana. Po zamknięciu dochodzenia Hakl postanawia na własną rękę kontynuować śledztwo, w wyniku którego zagrożone zostanie bezpieczeństwo jego najbliższych (info z JCK).
cena biletu 10,- zł, karnet 28,- zł
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
13 listopada – środa
Spektakl „Tylko jeden dzień”
godz. 10.00 w Teatrze Zdrojowym, Park Zdrojowy 1
Reżyseria Agata Kucińska, scenografia Anna Chadaj, muzyka Damian Dudziński, asystent reżysera Rafał Ksiądzyna.
Bohaterami opowieści pt. „Tylko jeden dzień” są mieszkańcy lasu Lis i Dzik. Mają zupełnie odmienne natury, lecz jedno ich łączy – słabość do pewnych latających stworzeń. Jętki jednodniówki fascynują ich swoją delikatnością i urodą, a jednocześnie zasmucają niezwykle krótkim, trwającym tylko jeden dzień, życiem. Pewnego dnia rodzi się jętka, nieświadoma swego losu. Nasi bohaterowie zakochani w niej od pierwszego wejrzenia nie są w stanie wyjawić smutnej prawdy tej wyjątkowo ślicznej i sympatycznej muszce. By zatuszować prawdziwy powód rozdzierającego ich smutku wymyślają kłamstwo, które całkowicie zmieni krótkie życie muszki. Czy na dobre…? „Tylko jeden dzień” to opowieść o czymś, co może nadać sens naszym dniom (info z teatru).
bilety w cenie 15,- zł, rodzinny dla 3 osób 32,- zł, więcej na www.teatr.jgora.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Zdrojowy Teatr Animacji
Poranki – czytanki
godz. 11.00-13.00 Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa przy ul. Bankowej 27
Zajęcia dla najmłodszych, gry, zabawy edukacyjne, wprowadzające w tematykę książki, biblioteki; zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym wraz z opiekunami.
wstęp wolny
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”
„Zatańczyć z miłości” – wieczór poetycki Barbary Pawłowicz
godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”, Stowarzyszenie „Jeleniogórski Klub Literacki”
14 listopada – czwartek
Spektakl „Bóg mordu” Yasmin Reza
godz. 19.00 na scenie studyjnej Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Przekład Barbara Grzegorzewska, reżyseria i scenografia Bogdan Koca.
Prapremiera Boga mordu (tytuł oryginału Le Dieu du Carnage) odbyła się 8 grudnia 2006 r. w Zürichu, w reżyserii Jurgena Goscha. W roku 2008 miała miejsce jej londyńska premiera. Jest to historia dwóch małżeństw, które spotykają się, by przedyskutować zdarzenie dotyczące ich synów – syn Państwa Houllié pobił dotkliwie syna państwa Reille. Spotkanie, odbywające się początkowo w niezwykle spokojnej atmosferze, z czasem przeradza się w totalny chaos, wyzwalając w rodzicach chłopców niekontrolowane emocje i ujawniając ich prawdziwe, skrywane dotąd pod płaszczykiem obowiązujących konwenansów, oblicza. Cała czwórka angażuje się w nieracjonalną awanturę – z początku cywilizowana i kulturalna rozmowa z upływem czasu przybiera formę bezładnej erystyki, w której dominuje konflikt płci, rasizm i homofobia.
Sztuka została w 2009 r. uhonorowana prestiżową nagrodą imienia Laurence’a Oliviera za najlepszą komedię roku. W tym samym roku londyńskie przedstawienie Boga mordu otrzymało również Tony Awards za najlepszą reżyserię i za najlepszą rolę kobiecą. Roman Polański zekranizował tą sztukę. Film „Rzeź” powstał w roku 2011 z udziałem Jodie Foster, Kate Winslet, Christopha Waltza i Johna C. Reilly. W jeleniogórskiej realizacji występują: Elwira Hamerska-Kijańska, Małgorzata Osiej-Gadzina, Jarosław Góral, Piotr Konieczyński (info z teatru).
bilety w cenie 20,- zł i 30,- zł, więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra,Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
„Brazylia i Peru” – prelekcja Macieja Abramowicza
godz. 19.00, Muzeum Przyrodnicze przy ul. Cieplickiej 11A
wstęp wolny
organizator: Miasto Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze
15 – 16 listopada
Widnokres Festiwal’ 2013
Teatr Zdrojowy, Park Zdrojowy 1
Program:
15 listopada
godz. 11.00-13.30 uroczyste otwarcie festiwalu, przesłuchania konkursowe,
godz. 16.15-18.30 konkurs, godz. 20.00 koncert gwiazdy;
16 listopada
godz. 12.00-13.30 koncert laureatów, występ gwiazdy;
więcej www.widnokrag.org
organizator: Dolnośląskie Stowarzyszenie Na Rzecz Upowszechniania Kultury i Sztuki Osób Niepełnosprawnych „Widnokrąg” Wrocław
15 listopada – piątek
Szkolna Edukacja Filmowa: „Atlantis”, dokumentalny, muzyczny, reż. Luc Besson (Francja, Włochy, 1991)
godz. 9.00 w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej 28/30
tylko dla grup zorganizowanych, bilety w cenie 5,- zł
Film dokumentalny o morskich głębinach. Widzimy tu tajemnicze podwodne stwory i balet rybnych ławic. Zdjęcia podwodnych bohaterów reżyser mistrzowsko skomponował z przepiękną muzyką Erica Serra. Ogromna płaszczka, która płynie, a właściwie szybuje w rytmie operowej arii, tak jakby śpiewała swoim ciałem, ławice małych rybek, które uciekają sprzed obiektywu w rytmie braw, tak jakby oklaskiwały tę podmorską diwę… Te magiczne ujęcia sprawiają, że reżyser zaraża nas swoją fascynacją tym dzikim, spowitym w błękit światem (info z JCK)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
Spektakl „Kolacja dla głupca” Francis Veber
godz. 19.00 na dużej scenie Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Reżyseria Stefan Szaciłowski, scenografia Władysław Wigura; udział biorą: Katarzyna Janekowicz, Magdalena Kępińska, Piotr Konieczyński, Jarosław Góral, Jacek Grondowy, Jacek Paruszyński, Marek Prażanowski.
To współczesna komedia francuska, która swoją prapremierę miała w 1993 roku w paryskim Théâtre de Varieté i od razu okazała się artystycznym i frekwencyjnym sukcesem. Oto bohater – żyjący wygodnie i dostatnio wydawca dla urozmaicenia sobie i kolegom wolnego czasu, zaprasza na kolacje we wtorki gościa, którego kosztem on i jego przyjaciele chcą się zabawić – kogoś, kogo uważa za głupka, nieudacznika. Jednak tym razem cotygodniowe spotkanie będzie miało zupełnie nieoczekiwany finał …
„Kolacja dla głupca” to inteligentna komedia, satyra na francuską klasę średnią, z której przywarami autor rozprawia się bezlitośnie. Jej największe atuty, to nakreślone wyrazistą kreską sylwetki bohaterów, misterna intryga i dowcipne dialogi oraz wartka akcja z zaskakującymi pointami. Słowem – doskonała zabawa z odrobiną refleksji …
„Kolacja dla głupca” w swojej filmowej wersji znana jest pod tytułem „Kolacja dla palantów”. Napisał ją znany z błyskotliwych komedii i scenariuszy filmowych, Francis Veber. Sam autor jest laureatem najważniejszych francuskich nagród filmowych – Cezarów (właśnie za scenariusz „Kolacji dla palantów”). Był także wielokrotnie nominowany do tej nagrody jak i do Oscara za scenariusz do filmu „Klatka szaleńców” (1980 r.). Jest również reżyserem, ma na swoim koncie 12 filmów (m.in. „Plotka”, „Przyjaciel gangstera”, „Czyja to kochanka?”, „Upierdliwiec”) (info z teatru).
bilety w cenie 20,- zł i 30,- zł, więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Koncert symfoniczny „Od Tatr do Bałtyku” pod dyrekcją Tomasza Bugaja
godz. 19.00 , Filharmonia Dolnośląska przy ul. Józefa Piłsudskiego 60
Wykonawcy: Emilian Madey – fortepian, z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej; w programie: Zygmunt Noskowski – Odgłosy pamiątkowe, Piotr Moss – Portraits – koncert na fortepian i orkiestrę, Feliks Nowowiejski – Legenda Bałtyku, Wojciech Kilar – Poemat symfoniczny Krzesany.
bilety w cenie 30,- zł, 20,- zł, więcej na www.filharmonia.jgora.pl
organizator: Filharmonia Dolnośląska
16 listopada – sobota
Z kijkami za pan brat
godz. 9.30 zbiórka obok dworca PKP Jelenia Góra, na przystanku autobusowym PKS, skąd autobusem (Jakuszyce) jedziemy do Piechowic Dolnych.
Ttrasa: Piotrowe Skały, sztolnie z czasów II wojny światowej, Cicha Dolina, Przełęcz Cmentarzyk, Trzmielak, Jagniątków, Piekielny Kamień, Zamek Chojnik, Zbójeckie Skały, Sobieszów; trasa liczy około 10 km
organizator: Koło Grodzkie PTTK przy Oddziale PTTK „Sudety Zachodnie” w Jeleniej Górze, Mecenat Miasta Jelenia Góra
„Mama – Tato – Dziecko” Akademia Mamy, „Mozaikowy anioł”
godz. 10.00-13.00 w ODK przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Prowadzi Beata Chlebowska (wstęp wolny; zapisy w sekretariacie ODK lub pod tel. 75 – 75 31 831).
Zapraszamy na warsztaty mozaiki szklanej, w czasie których każda z uczestniczek wykona zawieszkę – anioła według własnego pomysłu, pozna sposoby przygotowywania podłoża, cięcia drobnych szklanych elementów, techniki układania i fugowania mozaiki.
Prowadząca: Beata Chlebowska – projektant witraży, posiada wykształcenie wyższe architektoniczne, od 1990 roku prowadzi autorską Pracownię Witraży „Antoniów”. Realizuje również cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w świetlicy wiejskiej w Chromcu w Gminie Stara Kamienica. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim, Piechowickim Domem Kultury, gospodarstwem eko-agro-turystycznym „Farma Na Rozdrożu” w Mikułowej i stowarzyszeniami „Pod Kamienickim Grzbietem” i „Unia Izerska”, organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży w czasie cyklicznych imprez plenerowych w tym między innymi: „Art & Glass Festival”, „Kryształowy weekend”, „Jarmark Izerski” (info z ODK)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Osiedlowy Dom Kultury
„Mama – Tato – Dziecko” Akademia Taty i Dziecka, „Oswoić kanapkę, poskromić słodycze”
godz. 10.00-13.00 w ODK przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Prowadzi Małgorzata Sadowska i Katarzyna Nosarzewska – wstęp wolny; zapisy w sekretariacie ODK lub pod tel. 75 – 75 31 831.
W czasie zajęć będziemy udowadniać, że zdrowo znaczy pysznie. Wspólnie będziemy wykonywać smaczne i zdrowe pasty kanapkowe oraz słodkości bez cukru…
Prowadzące: Małgorzata Sadowska i Katarzyna Nosarzewska – twórczynie ,,Siostry Dwie Cafe & Wege”; wegetarianki, matki dzieciom, pasjonatki zdrowej i pysznej kuchni (info z ODK).
organizator: Miasto Jelenia Góra, Osiedlowy Dom Kultury
Akademia Filmowa: „30 lat śmiechu”, komedia, reż. Robert Youngson (USA, 1963),
„Niezwykłe przygody Mr Westa w kraju bolszewików”, komedia, reż. Lev Kuleshov (ZSRR, 1924)
godz. 10.00 w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej 28/30
bilety w cenie 15,- zł
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
Rozgrywki Młodzieżowe – Liga Kadetek Koszykówki Dziewcząt
Mecz KS „Wichoś” Jelenia Góra – MKS MOS Karkonosze
godz. 14.00 w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Stanisława Moniuszki 9
organizator: Klub Sportowy „Wichoś” Jelenia Góra
Rozgrywki II Ligi Koszykówki Kobiet
Mecz KS „Wichoś” Jelenia Góra – MUKS Poznań
godz. 16.00 w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Stanisława Moniuszki 9
organizator: Klub Sportowy „Wichoś” Jelenia Góra
Rozgrywki IV Ligi Dolnośląskiej Piłki Nożnej Mężczyzn
Mecz MKS „Karkonosze” Jelenia Góra – MKS Szczawno Zdrój
godz. 17.00 na stadionie przy ul. Złotniczej 12
organizator: Miejski Klub Sportowy „Karkonosze” Jelenia Góra
II Turniej charytatywny o Puchar Prezydenta Miasta Jeleniej Góry „Dopóki Walczysz – Jesteś Zwycięzcą„
godz. 17.00-23.00 w hali sportowej przy ul. Złotniczej 12
godz. 17.00 oficjalne rozpoczęcie Turnieju, godz. 17.15 prezentacja klubów sportowych i zawodników, godz. 17.30 walki w dyscyplinie K1, godz. 17.50 walki w dyscyplinie MMA, godz. 18.20 występ „Mieszka” uczestnika programu „Mam Talent”, godz. 18.40 aukcja charytatywna dla Rodziny Witkowskich, godz. 19.10 walki w dyscyplinie BOKS, godz. 20.00 zespół taneczny Capoeira Raiz Jelenia Góra, godz. 20.20 walki w dyscyplinie BOKS, godz. 21.00 zespół muzyczny „Uliczna Ferajna”, godz. 21.15 zespół muzyczny Hip-Hop, godz. 21.30 walki w dyscyplinie BOKS, godz. 22.10 zespół muzyczny, godz. 22.30 walka wieczoru, licytacja pucharów, godz. 22.50 uroczyste zakończenie Turnieju
Bokserzy z BKS Red Fighters Jelenia Góra będą walczyć z zawodnikami Klubów Bokserskich Dolnego Śląska oraz innych zaprzyjaźnionych klubów z Polski w celu pozyskania środków finansowych na leczenie i rehabilitację dla Rodziny Witkowskich z Jeleniej Góry dotkniętych ciężką chorobą genetyczną zwaną ataksją rdzeniowo-móżdżkową. Odbędzie się 10 walk bokserskich w różnych kategoriach wagowych. Do bokserów dołączą zawodnicy dyscyplin MMA i K1, którzy rozegrają po 2 walki.
W programie walka pokazowa – wieczoru Mistrz Europy w boksie Mateusz Masternak & Bartosz Kamuda Prezes Klubu Red Fighters Jelena Góra. Walczyć będą również Mistrzyni Świata w boksie Magdalena Flak z utytuowaną Karoliną Cyran. W trakcie Turnieju odbywać się będzie sprzedaż cegiełek charytatywnych, loteria fantowa oraz aukcja charytatywna.
organizator: Bokserski Klub Sportowy Red Fighters Jelenia Góra
KULTUROMANIA – KONCERT RYTM MIASTA
godz. 18.00 w sali widowiskowej przy ul. Cieplickiej 172
Projekt Tomasza Pierzchniaka, towarzyszą mu: Janusz Nykiel – skrzypce, Ewa Mutkowska – skrzypce, Marta Mutkowska – skrzypce, Anna Stagenalska – altówka, Robert Wróblewski – akordeon, Tomasz Kujawa – instrumenty perkusyjne, Robert Gottfried – wizualizacje.
Miasto od zawsze inspirowało artystów – swoimi kolorami, dźwiękami i pulsem. Żyjemy w rytmie miasta. Nasza energia napędza jego funkcjonowanie, a jego stałe elementy wytyczają nam kierunki. Miasto ma tyle kolorów, ile odsłon ma nasze życie. Zapraszamy na podróż przedstawiającą elementy miasta – architekturę, samochody, ludzi, ruch. Każdy utwór to inna twarz tego miejsca – przedstawimy radość, nostalgię, zabawę, spokój, a przede wszystkim RYTM MIASTA…
RYTM MIASTA to autorski projekt Tomasza Pierzchniaka (Kumple, Semplice, W Tym Sęk, Filharmonia Dolnośląska, Teatr Polski we Wrocławiu), który skomponował i zaaranżował wszystkie utwory oraz gra na kontrabasie i gitarze basowej (info z Muflona)
wstęp wolny
organizator: Miasto Jelenia Góra, Miejski Dom Kultury „Muflon”
Rozgrywki II Ligi Koszykówki Mężczyzn
Mecz KS Sudety Jelenia Góra – KS Pogoń Prudnik
godz. 18.30 w hali sportowej przy ul. Sudeckiej 42
organizator: Klub Sportowy „Sudety” Jelenia Góra
Spektakl „Kolacja dla głupca” Francis Veber
godz. 19.00 na dużej scenie Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Reżyseria Stefan Szaciłowski, scenografia Władysław Wigura; udział biorą: Katarzyna Janekowicz, Magdalena Kępińska, Piotr Konieczyński, Jarosław Góral, Jacek Grondowy, Jacek Paruszyński, Marek Prażanowski.
To współczesna komedia francuska, która swoją prapremierę miała w 1993 roku w paryskim Théâtre de Varieté i od razu okazała się artystycznym i frekwencyjnym sukcesem. Oto bohater – żyjący wygodnie i dostatnio wydawca dla urozmaicenia sobie i kolegom wolnego czasu, zaprasza na kolacje we wtorki gościa, którego kosztem on i jego przyjaciele chcą się zabawić – kogoś, kogo uważa za głupka, nieudacznika. Jednak tym razem cotygodniowe spotkanie będzie miało zupełnie nieoczekiwany finał …
„Kolacja dla głupca” to inteligentna komedia, satyra na francuską klasę średnią, z której przywarami autor rozprawia się bezlitośnie. Jej największe atuty, to nakreślone wyrazistą kreską sylwetki bohaterów, misterna intryga i dowcipne dialogi oraz wartka akcja z zaskakującymi pointami. Słowem – doskonała zabawa z odrobiną refleksji …
„Kolacja dla głupca” w swojej filmowej wersji znana jest pod tytułem „Kolacja dla palantów”. Napisał ją znany z błyskotliwych komedii i scenariuszy filmowych, Francis Veber. Sam autor jest laureatem najważniejszych francuskich nagród filmowych – Cezarów (właśnie za scenariusz „Kolacji dla palantów”). Był także wielokrotnie nominowany do tej nagrody jak i do Oscara za scenariusz do filmu „Klatka szaleńców” (1980 r.). Jest również reżyserem, ma na swoim koncie 12 filmów (m.in. „Plotka”, „Przyjaciel gangstera”, „Czyja to kochanka?”, „Upierdliwiec”) (info z teatru).
bilety w cenie 20,- zł i 30,- zł, więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
17 listopada – niedziela
XLIII Rajd na Raty
o godz. 9.15 wyjazd z dworca PKS autobusem do Kowar.
Trasa: Jelenia Góra – Kowary D.K. (PKS) – Kaplica św. Anny – Przełęcz Kowarska – Rudnik – Skalnik – Wojków – Dom Kata – Kowary – Jelenia Góra (PKS)
organizator: PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra, Mecenat Miasta Jelenia Góra
Rozgrywki Młodzieżowe – Liga Młodziczek Koszykówki Dziewcząt.
Mecz KS „Wichoś” Jelenia Góra – MKS MOS Karkonosze
godz. 10.00 w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 11 przy ul. Stanisława Moniuszki 9
organizator: Klub Sportowy „Wichoś” Jelenia Góra
Niedzielny Poranek Muzyczny
godz. 10.30 w sali koncertowej przy ul. Józefa Piłsudskiego 60
Koncert „Muzyczne polowanie z rogami” w wykonaniu zespołu instrumentów dętych blaszanych; prowadzenie: Dominika Łukasiewicz, Krzysztof Rogacewicz.
Pojedziemy na łów, na łów, towarzyszu mój! Tym razem zabrzmi róg w akompaniamencie swoich blaszanych towarzyszy. Wspólnie nauczą Was rozpoznawać zwierzęta zamieszkujące nasze lasy. Pokażą, jakie dźwięki rozlegały się niegdyś w tutejszych borach i jakie znaczenie miały instrumenty podczas polowania. Niech trwa nasze muzyczne polowanie! (info z filharmonii).
bilety w cenie 11,- zł, więcej na www.filharmonia.jgora.pl
organizator: Filharmonia Dolnośląska
Rozgrywki Ligi Dolnośląskiej Juniorów w piłce nożnej
Mecz MKS „Karkonosze” Jelenia Góra – „Unia” Złoty Stok
godz. 11.00 na stadionie przy ul. Złotniczej 12
organizator: Miejski Klub Sportowy „Karkonosze” Jelenia Góra
Warsztaty bajkowo-plastyczne „Poranki rodzinne, czyli coś dla małych i dużych”
godz. 12.00-13.30 w sali widowiskowej MDK „Muflon” przy ul. Cieplickiej 172
Zapraszamy do zabawy z Muminkami.
wstęp 10 zł, opiekunowie wstęp bezpłatny; kawa, herbata, słodki poczęstunek – gratis.
organizator: Miasto Jelenia Góra, Miejski Dom Kultury „Muflon”
Rozgrywki II Ligi Piłki Ręcznej Kobiet
Mecz KPR Jelenia Góra – Zagłębie Lubin
godz. 15.00 w hali sportowej przy ul. Złotniczej 12
organizator: Klub Piłki Ręcznej Jelenia Góra
Spektakl „Bóg mordu” Yasmin Reza
godz. 17.00 na scenie studyjnej Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Przekład Barbara Grzegorzewska, reżyseria i scenografia Bogdan Koca.
Prapremiera Boga mordu (tytuł oryginału Le Dieu du Carnage) odbyła się 8 grudnia 2006 r. w Zürichu, w reżyserii Jurgena Goscha. W roku 2008 miała miejsce jej londyńska premiera. Jest to historia dwóch małżeństw, które spotykają się, by przedyskutować zdarzenie dotyczące ich synów – syn Państwa Houllié pobił dotkliwie syna państwa Reille. Spotkanie, odbywające się początkowo w niezwykle spokojnej atmosferze, z czasem przeradza się w totalny chaos, wyzwalając w rodzicach chłopców niekontrolowane emocje i ujawniając ich prawdziwe, skrywane dotąd pod płaszczykiem obowiązujących konwenansów, oblicza. Cała czwórka angażuje się w nieracjonalną awanturę – z początku cywilizowana i kulturalna rozmowa z upływem czasu przybiera formę bezładnej erystyki, w której dominuje konflikt płci, rasizm i homofobia.
Sztuka została w 2009 r. uhonorowana prestiżową nagrodą imienia Laurence’a Oliviera za najlepszą komedię roku. W tym samym roku londyńskie przedstawienie Boga mordu otrzymało również Tony Awards za najlepszą reżyserię i za najlepszą rolę kobiecą. Roman Polański zekranizował tą sztukę. Film „Rzeź” powstał w roku 2011 z udziałem Jodie Foster, Kate Winslet, Christopha Waltza i Johna C. Reilly. W jeleniogórskiej realizacji występują: Elwira Hamerska-Kijańska, Małgorzata Osiej-Gadzina, Jarosław Góral, Piotr Konieczyński (info z teatru).
bilety w cenie 20,- zł i 30,- zł, więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra,Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
18 listopada – poniedziałek
Poniedziałki ze Sztuką
Cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów klas III ze Szkoły Podstawowej nr 10 oraz klasy IVa, V i VIa ze Szkoły Podstawowej nr 6; przedmiotem działań jest plastyka i teatr; niekonwencjonalne techniki plastyczne, ćwiczenia arteterapeutyczne, tematy wyzwalające wyobraźnię i kreatywność dziecka, poznanie m.in. specyfiki teatru lalkowego; zajęcia prowadzą Maria Szubart, Katarzyna Klafta i Łukasz Duda; www.jck.pl (tel. 75 – 64 23 880)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
Warsztaty „Wyklejane w szkle”
godz. 16.00-17.30 w ODK przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat, w ramach cyklu „Większy Kawałek Słońca”; prowadzi Beata Chlebowska 12 (wstęp wolny; liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod tel. 75 – 75 31 831).
MOZAIKA – dekoracja w postaci ornamentu, obrazu, wykonana z drobnych, w różnej kolorystyce, o różnej fakturze i w różnym kształcie kamyczków, kawałków szkła, ceramiki. Technika jest znana od starożytności. Mozaika szklana jest jedną z odmian mozaiki, układana z drobnych kawałków szkła. W trakcie warsztatów każdy uczestnik stworzy według własnego projektu obraz mozaikowy na podłożu szklanym lub gipsowym.
Prowadząca: Beata Chlebowska – projektant witraży, od 1990 roku prowadzi autorską Pracownię Witraży „Antoniów”. Realizuje również cotygodniowe zajęcia plastyczne dla dzieci i warsztaty rękodzieła artystycznego dla dorosłych w świetlicy wiejskiej w Chromcu. Od paru lat współpracuje z Muzeum Karkonoskim, Piechowickim Domem Kultury i lokalnymi stowarzyszeniami organizując pokazy wykonywania witraży i warsztaty mozaiki szklanej dla dzieci starszych i młodzieży (info z ODK)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Osiedlowy Dom Kultury
Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego „Świat okryty marzeniami”
godz. 17.00 w MDK „Muflon” przy ul. Cieplickiej 172
informacja www.muflon.sobieszow.pl (wstęp wolny)
Pokażcie nam swój świat wypełniony marzeniami. Jakie mają kolory, barwy, co przedstawiają, czego dotyczą… Celem konkursu jest pobudzanie i rozwijanie wyobraźni plastycznej dzieci, uwrażliwienie dzieci na otaczający nas świat, prezentacja i popularyzacja dziecięcej twórczości plastycznej (info z Muflona)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Miejski Dom Kultury „Muflon”
SCENA IMPRESARYJNA, spektakl „Długi łykend” Norm Foster
godz. 19.00 na dużej scenie Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Reżyseria Piotr Dąbrowski, Julia Wacławik-Dąbrowska, scenografia Duśka Wacławik, kostiumy Katarzyna Garbat-Szymańska, obsada: Katarzyna Walter, Maja Berełkowska, Piotr Cyrwus, Wojciech Wysocki.
„Długi łykend” to klasyczna komedia autorstwa kanadyjskiego dramaturga Norma Fostera. Świetnie napisana, z doskonałymi dialogami i zaskakującymi zwrotami akcji. Bohaterami są dwie pary, które się kochają i zarazem nienawidzą: prawnik i psychoterapeutka oraz nieudolny scenarzysta i właścicielka sklepu. Czwórka ta spędza weekend w domku letniskowym, zagubionym gdzieś w lasach wschodniej Polski. To, co wydarzy się podczas tych kilku dni, wywróci ich życie do góry nogami (info Internet).
(bilety w cenie 80 zł, 60 zł, 50 zł, indywidualne – kasa Teatru, grupowe – tel. 605 587 221)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
18, 19, 26 listopada
JGJ FESTIVAL JELENIOGÓRSKIE GWIAZDY JAZZU
18 października
Koncert Maciej OBARA INTERNATIONAL QUARTET
godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej przy ul. Józefa Piłsudskiego 60
Zespół w składzie: Maciej Obara, Dominik Wania, Ole Morten Vägan, Gard Nilssen
bilety w cenie 30,- zł
19 października
Koncert TOMASZ STAŃKO, MAREK NAPIÓRKOWSKI
oraz: Dominik Wania, Michał Barański, Michał Miśkiewicz
godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej przy ul. Józefa Piłsudskiego 60
bilety w cenie 90,- zł,
26 października
Koncert MACIEJ BALCAR (Dżem), ARTUR LESICKI
oraz: Paweł Tomaszewski, Patryk Stachura, Sebastian Frankiewicz
godz. 19.00 w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej przy ul. Józefa Piłsudskiego 60
bilety w cenie 40,- zł,
program na www.jgjfestiwal.pl, rezerwacja biletów: tel. 601 42 98 57
organizator: Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnych „Silesia Europaea”, Mecenat Miasta Jelenia Góra
19 listopada – wtorek
Warsztaty alchemiczne „Niezwykłe mydełko”
godz. 16.00-18.00 w ODK przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat, w ramach cyklu „Większy Kawałek Słońca”; prowadzi Maciej Zawierucha (wstęp wolny; liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod tel. 75 – 75 31 831).
Warsztaty obejmują zajęcia z zakresu zielarstwa i tworzenia mydła. Uczestnicy dowiedzą się jak wytwarzane są olejki eteryczne, czy też ziołowe medykamenty. Zajęcia mydlarskie pozwolą odkryć na nowo jeden ze zmysłów, a mianowicie węch. Celem warsztatów będzie stworzenie oryginalnego, świątecznego mydełka pełnego zapachów i aromatów bożonarodzeniowych.
Prowadzący: Maciej Zawierucha – od 2006 roku instruktor edukacji ekologicznej na terenie Gór i Pogórza Kaczawskiego. Pomysł na zielone laboratorium zrodził się z zamiłowania do ziół i tradycji rodzinnych (info z ODK)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Osiedlowy Dom Kultury
DKF „KLAPS” – projekcja filmu „Vincent chce nad morze”, dramat, reż. Ralf Huettner (Niemcy, 2010)
godz. 18.00 w sali widowiskowej przy ul. Bankowej 28/30
Dwudziestokilkuletni Vincent cierpi na zespół Tourette’a, objawiający się nerwowymi tikami, niepohamowanym wykrzykiwaniem wulgaryzmów i zachowaniem wskazującym, że w jego komórki nerwowe co chwilę – jak sam stwierdza – załatwia się gromada klaunów. Kiedy umiera jego ukochana matka, trafia do zakładu psychiatrycznego. Ojciec, polityk walczący o reelekcję, uznaje, że chory syn przeszkodziłby mu w kampanii wyborczej. W ośrodku chłopak poznaje cierpiącego na nerwicę natręctw, pedantycznego Alexa i weterankę anoreksji Marie. Osamotniony Vincent, pozostawiony na uboczu toczącego się życia, postanawia uciec z zakładu i jechać nad morze, gdzie chciałby rozsypać prochy matki. Chłopak wspólnie z przyjaciółmi kradnie samochód szefowej ośrodka i wraz z nimi wyrusza w stronę Morza Śródziemnego. Tak zaczyna się ich wspaniała droga ku wolności. Są szczęśliwi i w końcu mogą myśleć o tym co dla nich najważniejsze: miłości, przyjaźni, odpowiedzialności… (info z JCK).
(cena biletu 10 zł, karnet 28 zł)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
20 listopada – środa
Poranki – czytanki
godz. 11.00-13.00 Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa przy ul. Bankowej 27
Zajęcia dla najmłodszych, gry, zabawy edukacyjne, wprowadzające w tematykę książki, biblioteki, zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym wraz z opiekunami (wstęp wolny)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”
Rozgrywki Ekstraklasy Piłki Ręcznej Kobiet
Mecz KPR Jelenia Góra – Firmus AZS Politechnika Koszalin
godz. 17.00 w hali sportowej przy ul. Złotniczej 12
organizator: Klub Piłki Ręcznej Jelenia Góra
Koncert z cyklu „Jazzowe środy”
godz. 19.00 w kawiarni „Muza” przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Tomasz Licak/Radek Wośko Quartet feat. Carl Winter; laureaci Grand Prix 49. Festiwalu Jazz Nad Odrą’ 2013; ich muzyka to zderzenie kultur i tradycji, ale przede wszystkim silnych osobowości polskich liderów i ich duńskich gości.
Radek Wośko (PL) – perkusista, kompozytor. Stypendysta The New School of Music w Nowym Jorku, obecnie mieszkający w Nowym Jorku. Studiował m.in. na Wydziale Jazzu The Academy of Music & Dramatic Arts, Southern Denmark w Odense (Dania). Aktywnie zaangażowany w wiele projektów muzycznych, m.in. jako kompozytor i lider polsko-duńskiego kwartetu „Entropy”.
Tomasz Licak (PL) – kompozytor i saksofonista jazzowy. Od 2005 roku związany z Carl Nielsen Academy of Music w Odense (Dania). Regularnie współpracuje z wieloma duńskimi, polskimi oraz niemieckimi muzykami. Oprócz własnego trio tworzy znany już na polskiej scenie jazzowej zespół KRAN oraz polsko-duński kwintet Tomasz Licak/Artur Tuźnik Quintet. Jest laureatem Grand Prix konkursu Bielskiej Zadymki Jazzowej’ 2010 oraz nagrody indywidualnej Krokus Jazz Festival’ 2009.
Carl Winther (DK) – syn znakomitego duńskiego trębacza Jensa Winthera. Ukończył Rhytmic Music Conservatory w Kopenhadze, jedną z najbardziej renomowanych uczelni jazzowych w całej Europie. Najważniejsze osiągnięcie Carla Winthera to Grand Prix 32. Getxo Jazz Competition’ 2011 wraz z własnym Carl Winther Trio. Obecnie koncertuje po całym świecie.
Martin Buhl Staunstrup (DK) – basista i kompozytor mieszkający w Berlinie. Uważany za jeden z największych talentów kontrabasu w Danii. W wieku 20 lat współpracował z całą plejadą największych gwiazd duńskiego jazzu, jak Niclas Campagnol, Thomas Franck, Jesper Løvdahl, Christina von Bülow i wielu innych. Obecnie mieszka w Berlinie, gdzie studiuje w tamtejszym Jazz Institut Berlin i jest jednym z najbardziej poszukiwanych basistów młodego pokolenia (info z ODK).
(wstęp wolny)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Osiedlowy Dom Kultury
21 listopada – czwartek
Spektakl dla dzieci „Mała Syrenka”
godz. 10.00 w Teatrze Zdrojowym, Park Zdrojowy 1
Adaptacja i reżyseria Bogdan Nauka, scenografia Iwona Makowska, muzyka Agim Dżeljilji, teksty piosenek Tadeusz Siwek, aranżacja i przygotowanie wokalne Jacek Szreniawa.
Adaptacja jednej z piękniejszych i bardziej lubianych przez dzieci baśni Hansa Christiana Andersena – opowieść o morskiej syrence, która z miłości do szlachetnego księcia opuszcza swój podwodny świat. Jeleniogórska wersja baśni nieco łagodzi jej przebieg. – W oryginale książę żeni się z inną dziewczyną, a syrenka z nieszczęśliwej miłości ginie w morskich falach – przypomina Bogdan Nauka, autor adaptacji i reżyser spektaklu. – W naszej opowieści nieszczęśliwą Syrenkę z opresji ratuje ojciec, Król Mórz Tryton. Mobilna scenografia autorstwa Iwony Makowskiej oddaje urodę podwodnego świata, klasyczne marionetki niciowe wykonał jeleniogórski rzeźbiarz Ryszard Zając. Wielkim atutem przedstawienia jest muzyka. To wspaniały roztańczony musical, do powstania którego przyczynili się jeleniogórzanie: muzykę skomponował Agim Dżeljilji, teksty piosenek ułożył Tadeusz Siwek, a zespół aktorski wokalnie przygotował Jacek Szreniawa. To nazwiska, które gwarantują sukces (info z teatru).
(bilety w cenie 15 zł, rodzinny dla 3 osób 32 zł)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Zdrojowy Teatr Animacji
Zdrojowe Czwartki z Filharmonią – TANGOEXPRESS
godz. 19.00 w Teatrze Zdrojowym, Park Zdrojowy 1
Koncert Grupy Semplice w składzie: Witold Pelc – klarnet, Marek Mikulski – gitara, Tomasz Pierzchniak – kontrabas, Robert Wróblewski – akordeon; w programie: Richard Galliano – Tango Pour Claude, Waltz for Nicky, Christopher’s bossa, Sertao, Teulada, Taraf, Viaggio, Astor Piazzolla – La Que Vendra, Vuelvo al Sur, Oblivion, Libertango, Maximo Diego Pujol – Café ParaDos, Angel Gregorio Villoldo – El Choclo.
(bilety w cenie 20,- zł)
organizator: Miasto Jelenia Gra, Zdrojowy Teatr Animacji, Filharmonia Dolnośląska
„Seul – czyli jak nie zostałem korespondentem wojennym…” prelekcja Stanisława Dąbrowskieg
godz. 19.00, Muzeum Przyrodnicze przy ul. Cieplickiej 11A
(wstęp wolny)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Muzeum Przyrodnicze
do 22 listopada
Konkurs plastyczny Eko-Mikołajki na wykonanie postaci św. Mikołaja z surowców wtórnych, w ramach zadania Akcja-Eko-Edukacja
szczegóły www.biblioteka.jelenia-gora.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”
22 listopada – piątek
Liga Rocka, polsko-niemieckie spotkania młodych muzyków
godz. 17.00 w sali Nova przy ul. 1 Maja 60
Wystąpią zespoły: NO TO MYK (rock/reggae)/, ANGRY AGAIN (thrash/metal), THE COLONISTS (alternative rock), PORNO ZOMBI (garage/rock), INSULT ! (metal) + gościnnie grupa z Niemiec.
Liga Rocka A.D. 2013 już po pierwszym powakacyjnym koncercie pokazała że rock to pojemny gatunek muzyczny, a jej różnorodność tylko potęguje zainteresowanie ze strony odbiorców. I tym razem będzie okazja do zetknięcia się z nowymi zespołami i z jeszcze mocniejszym rockowym akcentem. Impreza istnieje od 1994 roku. Przez te wszystkie lata doczekała się szerokiego uznania stając się jednym z najbardziej popularnych przeglądów młodych zespołów na Dolnym Śląsku i jednym z najciekawszych w Polsce. Od 4 lat LIGA ROCKA poszerzona została o prezentacje niemieckich zespołów realizowana przez Jeleniogórskie Centrum Kultury przy współpracy Steinhaus e.V. Bautzen w ramach współpracy obu ośrodków kulturalnych. Dzięki tej imprezie młodzi muzycy mają możliwość pokazania się przed znakomitą publicznością, zaprezentowania własnej, oryginalnej twórczości we wszystkich rockowych odcieniach, a także zdobycia pierwszych nagród i wyróżnień. Dzięki współpracy z Socjokulturalnym Centrum Steinhaus e.V. Bautzen sympatycy muzyki rockowej mają też okazję poznać również niemieckie młode zespoły, które prezentują popularne wśród młodzieży rockowe nurty spod znaku hard core, thrash metal, progressive rock, alternative rock etc. nadając tym samym wysoki poziom imprezy Partnerzy imprezy: Radiostacja Ulicznik, Magazyn Gitarzysta, Magazyn Perkusista, Info – Music, Aquatica (info z JCK).
(bilety w cenie 5 zł)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
Spektakl „Blackbird” David Harrower
godz. 19.00 na scenie studyjnej Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Reżyseria Grzegorz Bral, przekład Ewa Partyka; występują Katarzyna Janekowicz i Tadeusz Wnuk.
Bohaterowie sztuki, Ray i Una znali się w przeszłości, więcej – łączył ich związek, który zakończył się niespodziewanie i nagle. Ona była wtedy 12-letnią dziewczynką, on – 40-letnim mężczyzną. Obydwoje zapłacili za to wysoką cenę: ona – wykluczeniem ze swojego środowiska, napiętnowaniem i niemożnością nawiązania jakichkolwiek trwałych związków, on – więzieniem. Po 15 latach Una wreszcie go odnalazła i teraz, zasypując gradem pytań, miotana sprzecznymi emocjami, usiłuje wymusić odpowiedź na dręczące ją wątpliwości. Ray jest zaskoczony tym spotkaniem i nie jest z tego powodu szczęśliwy – broni się przed nią. Ma nowe nazwisko, nową kobietę, nowe życie – przeszłość wymazał z pamięci i wcale nie chce do niej wracać. Odsiedział wyrok, ale czy odpokutował winę? Nie ma tu sytuacji czarno-białych, nie ma jednoznacznych ocen, jest za to wiele pytań… Zapraszamy na sztukę znakomitego szkockiego dramaturga Davida Harrowera w reżyserii Grzegorza Brala (info z teatru).
(bilety w cenie 20 zł i 30 zł, więcej na www.teatrnorwida.pl)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Spektakl „Dekameron” Giovanni Boccaccio
godz. 19.00 w Teatrze Zdrojowym, Park Zdrojowy 1
Adaptacja Petr Nosalek i Andrzej Szymański, inscenizacja i reżyseria Petr Nosalek, scenografia Pavel Hubicka, muzyka Pavel Helebrand.
Jedno z największych arcydzieł literatury światowej wszechczasów w konwencji teatru lalki i aktora, w inscenizacji i adaptacji wybitnego czeskiego twórcy Petera Nosalka. Opowieść o różnych odcieniach miłości, o przyjaźni i umiłowaniu życia w duchu odrodzenia i humanizmu. Wyrafinowana scenografia i lalki, renesansowe kostiumy i muzyka. Dekameron Boccacia nazywany jest matką nowożytnej powieści europejskiej. Zbiór nowel, opowiadanych przez bohaterów, kobiety i mężczyzn, uciekających przed szalejącą we Florencji zarazą, to arcydzieło włoskiego renesansu, należące do kanonu lektur obowiązkowych. Zawiera pełen humanizmu oraz zachwytu nad życiem i naturą obraz świata, a także humor i błyskotliwy opis ludzkiej, kapryśnej moralności. Charakterystyka postaci i zachowań ludzkich mimo upływu kilku stuleci nie straciły nic na swojej aktualności. Dekameron wciąż intryguje, cieszy i pobudza wyobraźnię milionów czytelników na wszystkich kontynentach. Po Biblii jest książką przetłumaczoną na najwięcej języków narodowych (info z teatru).
bilety w cenie 20 zł, więcej na www.teatr.jgora.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Zdrojowy Teatr Animacji
Koncert symfoniczny „Klasyka horrorów”
godz. 19.00 Filharmonia Dolnośląska przy ul. Józefa Piłsudskiego 60
Koncert pod dyrekcją Krzysztofa Dobosiewicza w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Dolnośląskiej; w programie muzyka z filmów: Hannibal, Psychoza, Egzorcysta, Lśnienie, Miasteczko Twin Peaks, Co kryje prawda, Zawrót głowy, Halloween, Dracula, Wilkołak, Teksańska masakra piłą mechaniczną.
bilety w cenie 40 zł, 30 zł, więcej na www.filharmonia.jgora.pl
organizator: Filharmonia Dolnośląska
Koncert RAS LUTA & RIDDIM HQ
godz. 20.00 w Klubie „Kwadrat” przy ul. Bankowej 28/30
Ras Luta to chyba najbardziej rozpoznawany wokalista sceny reggae w Polsce. Od 8 lat związany z Eastwest Rockers, równolegle rozwija solową karierę. Na początku marca 2013 ukazała się jego druga solowa płyta 'Uratuj siebie’. Odpoczywając od eksperymentów muzycznych, z których znana jest jego ekipa Eastwest Rockers, Luta zrobił bardzo spójny i szlachetny brzmieniowo album, mocno akcentujący brzmienia żywych instrumentów, ze świetnie wyprodukowanymi wokalami. Osadzony w tradycji reggae materiał nawiązuje do muzyki roots i rub-a-dub – klasycznych jamajskich brzmień, które głos Ras Luty w naturalny sposób spaja z bardziej nowoczesnymi akcentami elektroniki i r’n’b. Teksty tego zadeklarowanego rastafarianina zaskakują dojrzałością i poetyką, które rzadko kojarzy się z wykonawcami tego nurtu w Polsce. Wysoki poziom produkcji nie dziwi, jeśli wziąć pod uwagę, że mimo że to druga solowa płyta Ras Luty, na swoim koncie ma on już trzy świetnie przyjęte płyty wydane z Eastwest Rockers oraz udział w jednej z największych produkcji w polskim reggae – składance 'Polski Ogień’. Poprzedni album solowy „Jeśli słyszysz”, który ukazał się pod koniec 2009 roku nakładem Prosto Label, przez pewien czas utrzymując się w pierwszej 30 sprzedawanych w Polsce płyt. W przeddzień premiery Ras Luta wraz z zespołem gra po całej Polsce, budując swoją reputacje jednego z najlepszych koncertujących zespołów na scenie reggae. Na półtora godzinny show składa się materiał z obu solowych płyt, numery z legendarnej składanki „Polski ogień” i piosenki Ras Luty z repertuaru Eastwest Rockers. Luta pozwala też rozwinąć skrzydła zespołowi, prezentując swój materiał w nowych i rozbudowanych aranżacjach. Na scenie oprócz Ras Luty jest bowiem sześciu muzyków, w tym dwie piękne chórzystki, zespół jeździ też z własnym dźwiękowcem. Mają za sobą występy m.in. w warszawskim klubie Stodoła, czy we wrocławskiej Hali Ludowej podczas festiwalu One Love (info z JCK).
(bilety w cenie 15,- zł przedsprzedaż, 20,- zł w dniu koncertu, dostępne na www.bilety.jck.pl lub w kasie JCK, ul. Bankowa 28/30)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
23 listopada – sobota
Spektakl „Blackbird” David Harrower
godz. 19.00 na scenie studyjnej Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Reżyseria Grzegorz Bral, przekład Ewa Partyka; występują Katarzyna Janekowicz i Tadeusz Wnuk.
Bohaterowie sztuki, Ray i Una znali się w przeszłości, więcej – łączył ich związek, który zakończył się niespodziewanie i nagle. Ona była wtedy 12-letnią dziewczynką, on – 40-letnim mężczyzną. Obydwoje zapłacili za to wysoką cenę: ona – wykluczeniem ze swojego środowiska, napiętnowaniem i niemożnością nawiązania jakichkolwiek trwałych związków, on – więzieniem. Po 15 latach Una wreszcie go odnalazła i teraz, zasypując gradem pytań, miotana sprzecznymi emocjami, usiłuje wymusić odpowiedź na dręczące ją wątpliwości. Ray jest zaskoczony tym spotkaniem i nie jest z tego powodu szczęśliwy – broni się przed nią. Ma nowe nazwisko, nową kobietę, nowe życie – przeszłość wymazał z pamięci i wcale nie chce do niej wracać. Odsiedział wyrok, ale czy odpokutował winę? Nie ma tu sytuacji czarno-białych, nie ma jednoznacznych ocen, jest za to wiele pytań… Zapraszamy na sztukę znakomitego szkockiego dramaturga Davida Harrowera w reżyserii Grzegorza Brala (info z teatru).
(bilety w cenie 20 zł i 30 zł, więcej na www.teatrnorwida.pl)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Koncert Gaby Kulki – promocja płyty „Wersje”
godz. 19.00 w Teatrze Zdrojowym, Park Zdrojowy 1
bilety w cenie 20,- zł
organizator: Miasto Jelenia Góra, Zdrojowy Teatr Animacji
24 listopada – niedziela
XLIII Rajd na Raty
godz. 8.33 wyjazd z Jeleniej Góry, przystanku „Tunel” autobusem MZK nr 11 do Wojanowa.
Trasa: Jelenia Góra – Wojanów (MZK) – Karpniki – Droga Królewska (ognisko) – Mysłakowice – Jelenia Góra (PKS, MZK).
organizator: PTTK Oddział „Sudety Zachodnie” Jelenia Góra, Mecenat Miasta Jelenia Góra
Turniej Tańca o Puchar Karkonoszy
więcej www.taniec.pl
organizator: Szkoła Tańca „Kurzak i Zamorski”
Warsztaty edukacji twórczej TEATsYKI dla dzieci
godz. 11.00 w foyer Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
(bilety w cenie 10 zł osoba dorosła, dzieci wstęp wolny; więcej na www.teatrnorwida.pl)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Spektakl „Blackbird” David Harrower
godz. 17.00 na scenie studyjnej Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Reżyseria Grzegorz Bral, przekład Ewa Partyka; występują Katarzyna Janekowicz i Tadeusz Wnuk.
Bohaterowie sztuki, Ray i Una znali się w przeszłości, więcej – łączył ich związek, który zakończył się niespodziewanie i nagle. Ona była wtedy 12-letnią dziewczynką, on – 40-letnim mężczyzną. Obydwoje zapłacili za to wysoką cenę: ona – wykluczeniem ze swojego środowiska, napiętnowaniem i niemożnością nawiązania jakichkolwiek trwałych związków, on – więzieniem. Po 15 latach Una wreszcie go odnalazła i teraz, zasypując gradem pytań, miotana sprzecznymi emocjami, usiłuje wymusić odpowiedź na dręczące ją wątpliwości. Ray jest zaskoczony tym spotkaniem i nie jest z tego powodu szczęśliwy – broni się przed nią. Ma nowe nazwisko, nową kobietę, nowe życie – przeszłość wymazał z pamięci i wcale nie chce do niej wracać. Odsiedział wyrok, ale czy odpokutował winę? Nie ma tu sytuacji czarno-białych, nie ma jednoznacznych ocen, jest za to wiele pytań… Zapraszamy na sztukę znakomitego szkockiego dramaturga Davida Harrowera w reżyserii Grzegorza Brala (info z teatru).
(bilety w cenie 20 zł i 30 zł, więcej na www.teatrnorwida.pl)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Rozgrywki I Ligi Koszykówki Kobiet
Mecz MKS MOS Jelenia Góra – Ślęza Wrocław
godz. 17.00 w sali sportowej Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Gustawa Morcinka 31
organizator: Międzyszkolny Klub Sportowy Międzyszkolnego Ośrodka Sportu „Karkonosze” Jelenia Góra
25 listopada – poniedziałek
Międzynarodowy Dzień Pluszowego Misia
szczegóły: www.biblioteka.jelenia-gora.pl – Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa Książnica Karkonoska przy ul. Bankowej 27
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”
Warsztaty bibułkarskie
godz. 16.00-17.30 w ODK przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Warsztaty dla dzieci w wieku 6-12 lat, w ramach cyklu „Większy Kawałek Słońca”; prowadzi Grażyna Grabska (wstęp wolny; liczba miejsc ograniczona, zapisy w sekretariacie ODK lub pod tel. 75 – 75 31 831).
Celem warsztatów jest nauka wykonywania podstawowych elementów kwiatu (łodygi, liście, płatki) oraz poznanie technik bibułkarskich takich jak wycinanie, skręcanie, zwijanie, rolowanie czy cukierkowanie. Wystarczy przyjść, aby przekonać się jak piękne kwiaty rozkwitają w naszych dłoniach… Bibułka może też być ciekawym pomysłem na rodzinne popołudnie, czy też na deszczowe dni. Warsztaty robienia kwiatów z bibuły to świetny odstresowywacz, a jednocześnie dobra zabawa zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Prowadząca: Grażyna Grabska – współpracownik Ekomuzeum w Dobkowie, od kilku lat prowadzi warsztaty rękodzielnicze dla dzieci i dorosłych (info z ODK)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Osiedlowy Dom Kultury
Spotkanie z cyklu „ars poetica” „Każdy inaczej” prezentacja zbioru opowiadań
godz. 17.00 w kawiarni „Muza” przy ul. Krzysztofa Komedy-Trzcińskiego 12
Zanim autorzy zabrali się za tworzenie, tym razem małych form prozy, spotkali się na warsztatach, podczas których dyskutowali nad sensem życia. Wprowadzenia do tematu dokonali Pelzer i Robert Bogusłowicz. Z tematem sensu życia zmierzyło się kilkunastu autorów, a tytuł zbioru wskazuje, jak rozmaite mogą być spojrzenia na zagadkę bytu. Dla jednych życie pozbawione jest wszelkiego sensu, dla innych niesie wiele pozytywnych treści. Kto wybierze się na listopadowe spotkanie, będzie miał okazję skonfrontować swoje przemyślenia z tym, jak sens życia pojmują literaci spod znaku Lipy Czarnoleskiej oraz sympatycy tej grupy spoza jej szeregów (info z ODK).
(wstęp wolny)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Osiedlowy Dom Kultury
Poniedziałki ze Sztuką
Cykl zajęć edukacyjnych dla uczniów klas III ze Szkoły Podstawowej nr 10 oraz klasy IVa, V i VIa ze Szkoły Podstawowej nr 6; przedmiotem działań jest plastyka i teatr; niekonwencjonalne techniki plastyczne, ćwiczenia arteterapeutyczne, tematy wyzwalające wyobraźnię i kreatywność dziecka, poznanie m.in. specyfiki teatru lalkowego; zajęcia prowadzą Maria Szubart, Katarzyna Klafta i Łukasz Duda;
www.jck.pl (tel. 75 – 64 23 880)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
26 listopada – wtorek
DKF „KLAPS” – projekcja filmu „Raj: nadzieja”, dramat, reż. Ulrich Seidl (Austria, Francja, Niemcy, 2013)
godz. 18.00 w sali widowiskowej przy ul. Bankowej 28/30
Trzynastoletnia Melanie spędza wakacje w austriackich Górach Wechsel na obozie dla otyłych nastolatek. Jej matka Teresa wyjechała do Kenii w poszukiwaniu „beach boysów”, a dewocyjnie wierząca ciotka Anna Maria szerzy katolicyzm chodząc z misją po domach. Pod opieką wytatuowanego trenera i smukłego dietetyka Melanie stara się zrzucić zbędne kilogramy. W dzień uprawia sport, pilnuje diety i potajemnie podjada słodycze. W nocy upija się w klubie i pali papierosy, a potem do rana plotkuje z koleżanką o seksie. Dbając o ciało, budzi w sobie kobiecość i zakochuje się w starszym o 30 lat przystojnym lekarzu. Za wszelką cenę stara się go uwieść. Naiwne uczucie stopniowo przybiera na sile i staje się obsesją zdesperowanej trzynastolatki. Odkrywając własną seksualność, Melanie rozbudza w sobie pożądanie. Czy uda jej się zdobyć obiekt swoich uczuć? (info z JCK).
(cena biletu 10 zł, karnet 28 zł)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
27 listopada – środa
Historia Sterowców – Leszek Gański, Eugeniusz Gronostaj
sala konferencyjna w Książnicy Karkonoskiej przy ul. Bankowej 27
szczegóły www.biblioteka.jelenia-gora.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”
Poranki – czytanki
godz. 11.00-13.00, Biblioteka Dziecięco-Młodzieżowa przy ul. Bankowej 27
Zajęcia dla najmłodszych, gry, zabawy edukacyjne, wprowadzające w tematykę książki, biblioteki; zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym wraz z opiekunami.
(wstęp wolny)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej „Książnica Karkonoska”
PROJEKT PIOTRA DAMASIEWICZA – veNN Circles feat. Gabriel Ferrandini
godz. 18.00 w sali widowiskowej MDK „Muflon” przy ul. Cieplickiej 172
Piotr Damasiewicz studiował na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, Bydgoszczy i Katowicach. Kompozytor, trębacz, aktywista, założyciel muzycznej asocjacji „Music According To Art” (MATA), prezentującej artystów poszukujących alternatywnych rozwiązań w sztuce (ImproGrafic, VeNN Circle). W swojej twórczości, w zależności od charakterystyki danego projektu, sięga zarówno do języka hard bopu, jazzu modalnego, kierując się również w stronę idei free-jazzowych, jak i tradycji europejskiej muzyki klasycznej, aż po osiągnięcia muzyki najnowszej, w tym europejskiej muzyki improwizowanej. Jest członkiem JazzPlaysEurope – muzycznej platformy prezentującej muzyków, kompozytorów z sześciu krajów: Francji, Belgii, Niemiec, Holandii, Słowacji, Polski. Artysta jest laureatem II nagrody w kategorii tematów jazzowych w konkursie im. Krzysztofa Komedy oraz laureatem nagrody Fryderyka’ 2013 w kategorii Debiut Roku (info z Muflona).
bilety w cenie 10,- zł
organizator: Miasto Jelenia Góra, Miejski Dom Kultury „Muflon”
28 listopada – czwartek
Spektakl „Dancing w kwaterze Hitlera” Andrzej Brycht
godz. 19.00 na scenie studyjnej Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Opracowanie i adaptacja tekstu Robert Dudzik, występuje Robert Dudzik.
Jeśli książki mają wpływ na życie, oto jedna z nich: „Dancing w kwaterze Hitlera” Andrzeja Brychta. Na jej podstawie, na scenie, w ciekawej, niemal dokumentalnej formie i w sposobie wykorzystania wątku II wojny światowej, ilustrowana obrazem i muzyką historia pewnej znajomości, która wydawała się namiętną miłością, a była tylko cynicznym wakacyjnym romansem. Historia poruszająca tematy związane z młodymi ludźmi, rozliczenie przeszłości, ale i spojrzenie w przyszłość. Podczas wakacji na Mazurach krzyżują się drogi trojga ludzi: młodego chłopca, cynicznej dziewczyny i turysty z RFN. Bohater wraca do miejsca, w którym przed laty przeżył swą pierwszą wielką miłość. To, co dla chłopaka było namiętnym uczuciem, dla dziewczyny – zaledwie wakacyjną rozrywką, taką samą jak romans z niemieckim turystą, który jako więzień w czasie wojny pracował przy budowie kwatery Hitlera w Kętrzynie (info z teatru).
bilety w cenie 20 zł i 30 zł, więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
29 listopada – piątek
Spektakl „O ósmej na Arce” Ulricha Hub
godz. 10.00 w Teatrze Zdrojowym, Park Zdrojowy 1
Reżyseria Bogdan Nauka, scenografia Urszula Kubicz – Fik, muzyka Pavel Helebrant, asystent reżysera Sławomir Mozolewski.
Tekst współczesnego autora z Berlina odniósł już spory sukces. W Niemczech Ulrich Hub otrzymał za niego Deutscher Kinderhörspielpreis (nagrodę za słuchowisko dla dzieci) oraz Kinderliteraturpreis (nagrodę literacką za twórczość dla dzieci). We Francji wersję książkową uhonorowano Prix Tam-tam du Livre de Jeunesse (za książkę dla młodzieży) oraz Prix Sorcières 2009 (nagrodą stowarzyszenia księgarzy). Sztuka przetłumaczona niedawno na język polski stała się przebojem repertuarowym na naszych scenach.
Intrygująca historia opowiada o przygodach pingwinów oraz o ich wystawionej na poważną próbę przyjaźni, przede wszystkim jednak porusza w lekki, bardzo przystępny dla najmłodszych sposób istotne problemy filozoficzne. Bohaterowie spierają się o to, czy Bóg istnieje, a jeśli tak, to dlaczego go nie widać, czy jest sprawiedliwy, co jest dobre, a co złe, czy można zrobić komuś krzywdę i nie ponieść za to kary… Dyskurs ukazuje dziecięcą ciekawość świata ,odwagę w zadawaniu ważkich pytań, trafność spostrzeżeń na temat spraw najważniejszych. Zaskakujące sytuacje, dobre tempo i mądry dowcip to niezaprzeczalne walory sztuki niemieckiego dramaturga, a błyskotliwe dialogi, świetnie przetłumaczone przez Lilę Mrowińską-Lissewską docenią nie tylko mali ale i duzi widzowie, którzy powinni obejrzeć spektakl choćby po to, by przekonać się, że z dzieckiem można i trzeba rozmawiać na poważne, dorosłe tematy (info z teatru).
(bilety w cenie 15,- zł, rodzinny dla 3 osób 32,- zł)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Zdrojowy Teatr Animacji
Uroczyste otwarcie pracowni multimedialnej oraz koncert artystów Cieplickiej Sceny Młodych
godz. 15.00 w Przystani Twórczej przy ul. Cieplickiej 74
W ramach realizowanego projektu „Nowocześnie i twórczo – zakup sprzętu do nowej pracowni multimedialnej” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Miasta Jelenia Góra, został zakupiony sprzęt oraz oprogramowanie umożliwiające podniesienie standardu dotychczas prowadzonych działań edukacyjnych i artystycznych; w nowej pracowni odbywać się będą: warsztaty grafiki komputerowej, warsztaty fotograficzne, warsztaty dziennikarskie, warsztaty reportersko – filmowe.
wstęp wolny
organizator: Miasto Jelenia Góra, Przystań Twórcza – Cieplickie Centrum Kultury
Koncert andrzejkowy pod dyrekcją Sławomira Kupczaka
godz. 18.00 , Filharmonia Dolnośląska przy ul. Józefa Piłsudskiego 60
Wykonawcy: Kinga Waszniewska, Maria Zagajewska, Ewelina Dudzik – fortepian, Szkolna Orkiestra Symfoniczna Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. S. Moniuszki w Jeleniej Górze; w programie muzyka filmowa w instrumentacji i aranżacji Sławomira Kupczaka: Ennio Morricone, Wojciech Kilar, Andrzej Kurylewicz, Bartosz Czyżewski (uczeń PSM II st. w Jeleniej Górze) – Chaconne na orkiestrę smyczkową (prawykonanie), Henryk Mikołaj Górecki – Trzy utwory w dawnym stylu na orkiestrę smyczkową oraz Koncert na fortepian i orkiestrę smyczkową op.40.
bilety w cenie 15,- zł, 10,- zł, więcej na www.filharmonia.jgora.pl
organizator: Filharmonia Dolnośląska
Spektakl „Dancing w kwaterze Hitlera” Andrzej Brycht
godz. 19.00 na scenie studyjnej Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Opracowanie i adaptacja tekstu Robert Dudzik, występuje Robert Dudzik.
Jeśli książki mają wpływ na życie, oto jedna z nich: „Dancing w kwaterze Hitlera” Andrzeja Brychta. Na jej podstawie, na scenie, w ciekawej, niemal dokumentalnej formie i w sposobie wykorzystania wątku II wojny światowej, ilustrowana obrazem i muzyką historia pewnej znajomości, która wydawała się namiętną miłością, a była tylko cynicznym wakacyjnym romansem. Historia poruszająca tematy związane z młodymi ludźmi, rozliczenie przeszłości, ale i spojrzenie w przyszłość. Podczas wakacji na Mazurach krzyżują się drogi trojga ludzi: młodego chłopca, cynicznej dziewczyny i turysty z RFN. Bohater wraca do miejsca, w którym przed laty przeżył swą pierwszą wielką miłość. To, co dla chłopaka było namiętnym uczuciem, dla dziewczyny – zaledwie wakacyjną rozrywką, taką samą jak romans z niemieckim turystą, który jako więzień w czasie wojny pracował przy budowie kwatery Hitlera w Kętrzynie (info z teatru).
bilety w cenie 20,- zł i 30,- zł, więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Koncert Natalii Niemen „Niemen mniej znany”
godz. 20.00 w sali widowiskowej JCK przy ul. Bankowej 28/30
Zespół w składzie: Natalia Niemen (głos, altówka), Piotr Baron (saksofon), Irek Głyk (perkusja), Tomasz Kałwak (instrumenty klawiszowe), Adam Szewczyk (gitara), Wojtek Gąsior (bas).
To projekt zainicjowany przez córkę Czesława Niemena, w którym artystka pragnie przybliżyć szerszej publiczności twórczość swojego taty, tę mniej znaną, mniej rozpowszechnioną. Są to utwory, które powstawały na przestrzeni lat i znalazły się chociażby na takich albumach jak „Terra Deflorata” czy „Spodchmurykapelusza”. Program koncertowy to również prawdopodobnie pierwsza próba przełożenia tych wybitnych kompozycji i aranżacji na język zespołu instrumentalistów, który utworzyła Natalia. Od lat 80-tych Czesław Niemen był bowiem samowystarczalnym multiinstrumentalistą, a do tworzenia i wykonywania swojej muzyki zatrudnił, jak sam ją nazwał – robotestrę, czyli zaawansowaną, cyfrowo-analogową „machinerię” instrumentów. Podczas koncertu nie zabraknie też kilku największych „hitów” Czesława Niemena takich jak „Jednego serca” czy „ Dziwny jest ten świat”.
Natalia Niemen – głos, altówka
Piosenkarka, autorka muzyki i tekstów. Z muzyką związana jest od najmłodszych lat. Jest absolwentką warszawskiej szkoły muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w klasie altówki. Od ponad dekady współpracuje z zespołami New life’m i TGD oraz kwintetem Piotra Barona. Zarówno w tworzeniu muzyki, jak i w wyrazie wokalnym artystka inspiruje się starym rhytm’n’bluesem, rock’n’rollem, ekspresją pieśniarzy flamenco, ale także chorałem gregoriańskim i muzyką cerkiewną. Osobowość i głos artystki należą do jednych z najbardziej charakterystycznych i nietuzinkowych dzisiejszej muzyki polskiej.
Piotr Baron – saksofon
Wybitny saksofonista, kompozytor i wykładowca akademicki. W ciągu trzydziestoletniej działalności muzycznej Piotr Baron współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA, których trudno zliczyć. Od 20 lat wysoko notowany w ankiecie „Jazz Top” magazynu Jazz Forum jako jeden z czołowych tenorzystów i sopranistów, wysoko notowany jako alcista i barytonista, wymieniany jako klarnecista i flecista. Nominowany do „Fryderyka” jako „muzyk roku” w 2000 i 2004. Także płyty Piotra Barona „Bogurodzica” and „Sanctus, Sanctus, Sanctus” były nominowane do „Fryderyka” w kategorii „płyta roku” (2000 i 2008). Na jubileusz trzydziestolecia działalności artystycznej Piotr Baron został odznaczony brązowym medalem „Zasłużony kulturze – Gloria Artis”, medalem „Zasłużony dla Wrocławia” i „Złotą Odznaką” PSJ. Piotr Baron pracuje jako nauczyciel saksofonu, harmonii jazzowej i improwizacji w Instytucie Jazzu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie, we Wrocławskiej Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, a także na Kierunku Jazz IKSM Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Irek Głyk – perkusja
Jako perkusista i wibrafonista współpracował z czołowymi muzykami polskiej sceny jazzowej i pop-rockowej, m.in. Tomaszem Stańko, Piotrem Wojtasikiem, Jorgosem Skoliasem, Stanisławem Sojką, Mietkiem Szcześniakiem, Justyną Steczkowską, Mate.O, Reni Jusis, Irkiem Dudkiem, zespołem SBB i Krzak. Jest stypendystą prestiżowej bostońskiej Berklee College of Music. W ankiecie Jazz Forum Ireneusz Głyk zostaje umieszczony jako III wibrafonista w Polsce oraz „nadzieja polskiego wibrafonu”. Prowadzi autorski zespół Głyk P.I.K trio.
Tomasz Kałwak – instrumenty klawiszowe
Pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Absolwent oraz obecnie wykładowca Akademii Muzycznej (Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej) w Katowicach. Współpracował m.in. z Ewą Bem, Ewą Urygą, Grażyną Auguścik, Moniką Brodką, Mietkiem Szcześniakiem, Natalią Kukulską, zespołem Bracia. Obecnie jest pianistą w zespołach Doroty Miśkiewicz, Beaty Bednarz i Kasi Cerekwickiej.
Adam Szewczyk – gitara
Ukończył Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach gdzie obecnie jest wykładowcą. Ceniony gitarzysta i autor piosenek współpracujący z wieloma artystami i teatrami muzycznymi. Obecnie kieruje zespołem Magdy Anioł, w którym spełnia się przede wszystkim jako kompozytor i lider.
Wojtek Gąsior – bas
Basista, aranżer młodego pokolenia. Pracował z wieloma uznanymi muzykami i zespołami, grając jazz, gospel, muzykę latyno-amerykańską, soul, reggae czy blues. Artyści z jakimi koncertował to m. in. Andrzej Lampert, Marek Bałata, Ewa Uryga, Norris Garner, Ruth Lynch, Lothar Dziwoki, Edi Sanchez, Magda Anioł, TGD, Brian Fentress. Obecnie współpracuje m. in z: Mate.O, HolyNoiz, Alijah. Ma na swoim koncie kilka płyt jako muzyk sesyjny oraz nagrania z własnymi projektami (info z JCK).
(bilety w cenie 50 zł)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Jeleniogórskie Centrum Kultury
30 listopada – sobota
Spektakl dla dzieci „Brzydkie Kaczątko” wg Hansa Christiana Andersena
godz. 16.00 w Teatrze Zdrojowym, Park Zdrojowy 1
Opracowanie Kazimiera Jeżewska, reżyseria Czesław Sieńko, scenografia Iza Toroniewicz, muzyka Mirosław Gordon, choreografia Małgorzata Fijałkowska – Studniak.
Któż z nas nie zna opowieści o brzydkim, odtrąconym i niechcianym kaczątku, które po wielu przykrych przygodach zmienia się w królewskiego łabędzia. Jedna z najpopularniejszych baśni Hansa Christiana Andersena uczy nas dostrzegać prawdziwe, ukryte wartości: piękno, prawdę. Mówi także o tym, że nie wolno nie doceniać samego siebie i wątpić we własne możliwości. Spektakl dla widzów od 3 do 10 lat (info z teatru).
bilety w cenie 15,- zł, rodzinny dla 3 osób 32,- zł, więcej na www.teatr.jgora.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Zdrojowy Teatr Animacji
Rozgrywki II Ligi Koszykówki Mężczyzn
Mecz KS Sudety Jelenia Góra – Röben Gimbasket Wrocław
godz. 18.00 w hali sportowej przy ul. Sudeckiej 42
organizator: Klub Sportowy „Sudety” Jelenia Góra
PREMIERA SPEKTAKLU „Pokój” Harolda Pintera (czołowego przedstawiciela teatru absurdu)
godz. 18.00 w sali widowiskowej przy ul. Cieplickiej 172
Spektakl w wykonaniu Teatru Karawana – Teatru Osób Uzależnionych, reż. Tadeusz Rybicki
(wstęp wolny)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Miejski Dom Kultury „Muflon”
Zakończenie projektu „Niezwykłe historie zwykłych ludzi”
godz. 19.00 w sali widowiskowej przy ul. Cieplickiej 172
W ramach programu „Młodzież w działaniu”; celem było przeprowadzenie przez młodzież lokalną cyklu wywiadów z osobami wykluczonymi społecznie, należących do zespołu artystycznego Teatr „Karawana” (wstęp wolny)
organizator: Miasto Jelenia Góra, Miejski Dom Kultury „Muflon”, Stowarzyszenie Wspierania Integracji z Unią Europejską w Jeleniej Górze, Liceum Ogólnokształcące nr II im. C. K. Norwida
Spektakl „Dancing w kwaterze Hitlera” Andrzej Brycht
godz. 19.00 na scenie studyjnej Teatru przy al. Wojska Polskiego 38
Opracowanie i adaptacja tekstu Robert Dudzik, występuje Robert Dudzik.
Jeśli książki mają wpływ na życie, oto jedna z nich: „Dancing w kwaterze Hitlera” Andrzeja Brychta. Na jej podstawie, na scenie, w ciekawej, niemal dokumentalnej formie i w sposobie wykorzystania wątku II wojny światowej, ilustrowana obrazem i muzyką historia pewnej znajomości, która wydawała się namiętną miłością, a była tylko cynicznym wakacyjnym romansem. Historia poruszająca tematy związane z młodymi ludźmi, rozliczenie przeszłości, ale i spojrzenie w przyszłość. Podczas wakacji na Mazurach krzyżują się drogi trojga ludzi: młodego chłopca, cynicznej dziewczyny i turysty z RFN. Bohater wraca do miejsca, w którym przed laty przeżył swą pierwszą wielką miłość. To, co dla chłopaka było namiętnym uczuciem, dla dziewczyny – zaledwie wakacyjną rozrywką, taką samą jak romans z niemieckim turystą, który jako więzień w czasie wojny pracował przy budowie kwatery Hitlera w Kętrzynie (info z teatru).
bilety w cenie 20,- zł i 30,- zł, więcej na www.teatrnorwida.pl
organizator: Miasto Jelenia Góra, Teatr im. Cypriana Kamila Norwida
Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej
58-500 Jelenia Góra, ul.Bankowa 27